Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Februarie 2017 (Bulgarasi de Februarie 2017)

sarcina februarie 2017

1077 raspunsuri la acest subiect

#321
myhadavid

myhadavid

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 539 mesaje

Postat 25 august 2016 - 09:18

Am fost si la endocrinolog, analizele de tiroida le fac anual si sunt OK (mi-a gasit  un nodul, pt care mi-a prescris iod - asta inainte de sarcina). Progesteron iau de pe la 6 sapt, le-am oprit acum 2 sapt si le-am reluat in urma cu o sapt cand au inceput niste dureri ca la menstruatie + dureri de spate. Ar trebui sa mai repet toxoplasmoza (nefiind imunizata)...am citit ca voi ati facut si listeria, mie nu mi-a fost prescrisa niciodata.

 

O zi frumoasa



#322
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 25 august 2016 - 10:36

Nu mai asteptati sa va spuna doctorul! Doctorii au multi pacienti si nu-si amintesc ce au spun fiecareia. Testarea la listeria este obligatorie. Eu m-am testat de 2 ori pana acum, in primul si al 2-lea trimestru. Este foarte pacatoasa si se ia extrem de usor din branzeturile nepasteurizate si nu vrei sa stii ce probleme ii face bebelusului.



#323
StefaniaCo

StefaniaCo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 25 august 2016 - 10:44

Buna, fetelor.

 

As avea si eu o intrebare: credeti ca ar fi ok sa ma vopsesc cu o vopsea ce nu contine amoniac?

 

Ideea e ca am o nunta in septembrie si mi-ar placea sa ma simt mai aranjata. Idei? E cineva care a incercat?

 

Multumesc :).



#324
xandaloo

xandaloo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 25 august 2016 - 16:02

Buna Stefania.

Dupa unele spuse nu ar fi nici o problema in folosirea vopselei fara amoniac. Unele site-uri/ persoane il recomanda numai din trimestrul 2.

Eu m-am vopsit prin saptamana 15 pentru ca nu mai puteam sa vad radacinile albe.



#325
Maryanda2017

Maryanda2017

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 25 august 2016 - 16:18

Buna, fetelor. As avea si eu o intrebare: credeti ca ar fi ok sa ma vopsesc cu o vopsea ce nu contine amoniac? Ideea e ca am o nunta in septembrie si mi-ar placea sa ma simt mai aranjata. Idei? E cineva care a incercat? Multumesc :).

Bună Stefania ! Eu m-am vopsit.Am întrebat medicul meu care mi-a spus că pot folosi o vopsea fără amoniac .



#326
myhadavid

myhadavid

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 539 mesaje

Postat 25 august 2016 - 21:05

Am mai citit azi la mamici de decembrie de încă o analiza...nu mai rețin cum se numea. Si listarea e cu igg si igm?? Am intrebat dr inainte de sarcina daca sa fac microplasma,ureplasma si mi a zis ca nu e cazul...Dar nici nu le-am facut vreodată, si ea stie. O seara plăcută...fug sa fac clexanul

#327
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 25 august 2016 - 21:26

Doctorita ta este un pic inconstienta sau neinteresata. Mycoplasma/ureaplasma, clamydia, daca exista (si sunt boli care nu au simptome), dau probleme majore copilului si se transmit transplacentra. de aceea se si trateaza in sarcina. De preferat este sa fie facute inainte de sarcina astfel incat in sarcina sa nu ai ce sa tratezi.

 

Nu stiu ce ai citit la decembrie, poate de listeria?

Banuiesc ca ai facut profilul torch. Daca da, si listeria trebuia sa fie inclusa. La tot ce nu ai imunitate trebuie repetat lunar sau la 2 luni pana la finalul sarcinii.



#328
myhadavid

myhadavid

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 539 mesaje

Postat 26 august 2016 - 08:23

Nu ma pot pronunta de mycroplasma/ureplasma (credeam ca se testeaza la cultura de col), dar spre exemplu citomegalovirusul se poate reactiva in sarcina sau chiar reinfesta cu o alta tulpina...deci, degeaba ne culcam pe”o ureche ca avem imunitate.

Clamydia si listeria vad ca se fac din sange, o sa le cer la urmatoarea vizita la laborator.

Mentionez ca pe mine nu m-a testat nimeni, niciodata de acestea...iar in ultimii 8 ani am fost la diversi ginecologi cat n-au fost altele in toata viata

 

Sa aveti o zi frumoasa si multumesc anasstasia pt explicatii



#329
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 26 august 2016 - 08:27

Am refacut testarea si la citomegalovirus desi aveam imunitate :)

Mycoplasma/ureaplasma se fac la cerere inainte de sarcina si obligatoriu cand ai ramas insarcinata.



#330
StefaniaCo

StefaniaCo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 26 august 2016 - 09:10

Buna dimineata.

 

Eu am facut in prima sarcina Listeria, Torch unde am descoperit ca nu am anticorpi de Toxoplasma, mycoplasma, ureaplasma si trebuie sa le repet si in sarcina asta.

 

Da, nu trebuie repetat tot dar cred ca sunt anumite analize care trebuie refacute.

 

O zi usoara.





Etichetat si cu sarcina, februarie 2017

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -