Sari la conținut

Sari la conținut


Coalitia pentru familie ?


49 raspunsuri la acest subiect

#11
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 09:24

Nu este vorba despre cat de buni sunt unii ori altii ca parinti. Se toaca la barfe, despre varstele mamelor (in special ) si cum se simt copiii ( cum credem de fapt ca se simt ) cu mame mai coapte, asa...ii compatimim chiar!

OTR- urile astea au suport la fel de mare pe cat a avut- o religia in scoli, pentru ca suntem peste 80% un popor de Crestini ortodocsi, basca mai sunt crestini neorodocsi dar romani...e! uel! iar in cazul de fata, am citit ca s- au alaturat si atei acestui demers. 

Eu ma intreb, un drept nu ar trebui sa fie intai recunoscut, ca sa poti reclama restrangerea lui?



#12
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 09:27

Lucialu tot nu am inteles punctul tau de vedere.



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 09:28

Am citit ieri un articol despre tot spectacolul de la depunerea semnaturilor in Parlament, cu jurnalisti invitati si parlamentari ce incercau sa obtine niste publicitate. Mi-a placut foarte mult concluzia autorului, asa ca o copii aici : 

 

"La final, am rămas debusolat p-afară, în timp ce circul ăsta, în care mimează toți că-s mai ortodocși decât patriarhul, s-a mutat în interiorul Senatului. Deasupra evenimentului ăstuia mic veghea monstruoasa Catedrală a Mântuirii Neamului, ca un simbol al trasformării noastre lente în Turcia lui Erdogan, din punct de vedere al împletirii religiei cu politica. La fel cum catedrala nu se construiește din donații, ci e finanțată la greu din bani publici, așa și Parlamentul a fost azi rechiziționat pentru circul ăsta în care o mână de homofobi din jurul țării s-au adunat împreună ca să ne reamintească de ce n-o să fim niciodată o țară civilizată."  

 

http://www.vice.com/...enatul-romaniei  

 

 

Si pt cei speriati ca se va umple Romania de homosexuali, vreau sa va aminteasc ca momentan, prin codul civil, casatoria intre persoane de acelasi sex nu este posibila , adica multa gargara si circ  ... pt nimic .. 

Asa cum a subliniat - exact acest momentan - a devenit motivatia celor care au strans depus si cerut referendum tocmai pentru a clarifica si preciza in mod inechivoc in lege.



#14
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 09:34

Redactor, desi nu am avut ocazia sa semnez, sunt de acord cu demersul lor. Si au facut- o ca la carte, stransul de semnaturi, vreau sa spun. Inteleg ca nu doar Bisericile Crestine au pus umarul. Semnaturi s- au strans si in blocurile de locatari, administratorii au fost aceia care le- au strans, am vazut la stiri, si au facut- o cat se poate de legal. Au verificat reporterii :D Pentru mine este un demers necesar, la momentul potrivit chiar! :)



#15
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 09:44

Lucialu - de ce ti se pare un demers necesar?



#16
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 10:14

Redactor, nu mai ma reiau. [flo2] Au fost suficiente topice la care mi- am spus punctul de vedere. Nu stiu daca acest demers va avea reusita si daca o va avea, pt cat timp va fi? Habar nu am. Dar daca suntem inca un popor si majoritatea vrea asta, merita sa se incerce sa ceara acesta schimbare in Constitutie. 

Eu cred ca acest lucru este in interesul superior al copiilor in genere, altii cred opusul. Exceptiile, cazurile particulare, asa ar trebui sa ramana si nu sa aibe puterea de a da tonul. tuturor. Daca traim in democratie, opinia majoritara va decide.



#17
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 10:21

da intr-adevar, numai ca de multe ori opinia majoritatii nu e si cea mai corecta.



#18
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 10:34

da intr-adevar, numai ca de multe ori opinia majoritatii nu e si cea mai corecta.

Asta este esenta unei societati democratice pentru care pledam. Opinia majoritara reprezinta vointa majoritatii. Pe scurt democratie. Nu? [:)]



#19
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 11:10

da intr-adevar, numai ca de multe ori opinia majoritatii nu e si cea mai corecta.

Cine decide asta? 

 

Daca vrea sa construiasca cineva un bloc de 20 de etaje langa casa mea , nu-i asa ca voi face o petitie si voi indemna cat mai multi oameni sa o semneze .


Editat de Collins20, 25 mai 2016 - 11:13 .


#20
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 11:19

Cine decide asta? 

 

Daca vrea sa construiasca cineva un bloc de 20 de etaje langa casa mea , nu-i asa ca voi face o petitie si voi indemna cat mai multi oameni sa o semneze .

total irelevant exemplul tau. [flo]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -