Sari la conținut

Sari la conținut


Coalitia pentru familie ?


49 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 24 mai 2016 - 17:32

Citesc cu stupoare despre o initiativa a asa numitei Coalitii pentru Familie 

 

Coaliţia pentru familie“ a solicitat luni, 23 mai, Parlamentului României, un referendum de modificare a unui articol din Constituţie, prin care să se elimine termenul de „soţi“, ce putea da naştere la includerea persoanelor de acelaşi sex, cu termenul de „bărbat şi femeie“. Totul justificat ca fiind o măsură de îmbunătăţire a condiţiei familiei şi nicidecum ceea ce este de fapt: UN ACT DE PUTERE ŞI DE OPINIE RELIGIOASĂ.

 

Chestiunea Asociaţia „Coaliţia pentru familie” a inundat mass-media luni, 23 mai, prin vocea prezentatoarei de radio şi teve Liana Stanciu, anunţând predarea unei scrisori semnate de 3 milioane de cetăţeni pentru a propune un referendum pentru modificarea unui articol din Constituţia României, art. 48, alineat 1, pentru a înlocui termenul de „soţi” cu exprimarea „bărbat şi femeie”. Cum se adunau semnăturile? La colţ de stradă Un timp destul de lung, la intersecţia unde locuiesc, în weekend, o fată şi un băiat, probabil liceeni, stăteau sub un cort şi abordau oamenii, solicitându-le semnături în acest sens. M-am întrebat atunci de ce, în loc să primească bani de la această asociaţie, cei doi nu făceau voluntariat, de pildă, la o casă de copii, abandonaţi de familiile pentru care, îndemnaţi de părinţi, îşi consumau timpul.

 

Dar aleseseră fie banii, fie sfatul părinţilor. Interesul religios, printre altele Am intrat curios pe site-ul asociaţiei şi am numărat, dintre cele 26 de asociaţii membre, câteva cu scop declarat religios – fie el ortodox sau catolic: Asociaţia „Părinţi pentru Ora de Religie – APOR”, Asociaţia Familiilor Catolice din România „Vladimir Ghika”, Asociaţia Studenţilor Creştini Ortodocşi Români, Asociaţia Christiana, Asociaţia Ieromonah Arsenie Boca, Fundaţia Sfinţii Martiri Brâncoveni / Şcoala Brâncovenească, Asociaţia „Tineretul Ortodox Român”, Asociaţia „Rost”, Asociaţia „Lăcaşuri Ortodoxe”. Aceasta fără a le căuta şi pe celelalte de astfel de simpatii.  detalii mai multe aici

 

si sau si ma intreb daca asta era ultimul si cel mai grav aspect de rezolvat in societatea romaneasca. Nu ma assteptam sa o vad Liliana Stanciu conducand aceasta initiativa.

 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 24 mai 2016 - 17:34

sunt deja 3 milioane de semnaturi - ati semnat aceasta petitie?

 

un referendum pentru asa ceva?



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 mai 2016 - 18:17

Fiind o initiativa privata au tot dreptul legal. 



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 24 mai 2016 - 18:18

stiu ca e o initiativa privata insa ei cer un referendum national pentru asta. 



#5
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 24 mai 2016 - 19:32

Redactor, de aia se numeste democratie. Fiecare are dreptul sa-si expuna opinia. Alegerea cauzei pentru care se lupta depinde de criteriile individuale. La fel si alegerea momentului pentru ridicarea problemei. 

Ma gandesc ca totusi e un plus in faptul ca macar au idee de cum se sutine o cauza in mod civilizat si ca poate in timp isi vor intoarce atentia si spre probleme sociale mai acute.

 

 

"M-am întrebat atunci de ce, în loc să primească bani de la această asociaţie, cei doi nu făceau voluntariat, de pildă, la o casă de copii, abandonaţi de familiile pentru care, îndemnaţi de părinţi, îşi consumau timpul.

"

Ce intrebare, pai nu e clar din enunt? Tocmai pentru ca nu au cautat sa voluntarieze ci sa faca bani. 

Romania nu are cultura voluntariatului, e abia la inceput. Tinerii aia trebuie ghidati cumva inspre actiunile de voluntariat. Sunt unii care isi gasesc singuri drumul dar nu constituie marea majoritate. 



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 mai 2016 - 20:19

pai e legal ce cer.



#7
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 24 mai 2016 - 22:29

dar care e problema de fapt care deranjeaza, initiativa, asociatia, cei 2 tineri...modul in care se obtin semnaturile?

pai daca colecteaza numarul de semnaturi neccesare inseamna ca e inintereseul societatii ...si treb adaugata la referendum...e normal si democratic...fiind dorinta cetatenilor.

si pe aici la petitii tot asa se obtin semnaturile, e cit se poate de legal...nu e nimeni ofensat de asta.
indifferent ca cei care colecteaza semnaturile iau sau nu bani pt asta.
(aici in general sunt voluntari care se ocupa de semnaturi)

Editat de michelle-usa, 24 mai 2016 - 22:31 .


#8
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 00:44

Articolul citat critica cauza aleasa de aceasta asociatie. Un fel de "Sunt atatea probleme critice si foarte importante dar ei se ocupa de tichia de margaritar". Nu critica modul in care au fost facute demersurile pentru strangerea de semnaturi sau legalitatea actiunii.

Si da e adevarat ca societatea are probleme mult mai mari pe subiecte mult mai sensibile decat casatoria intre persoane de acelasi sex, dar fiecare persoana isi alege cauza pentru care sa lupte si momentul in care sa o faca. Nimeni nu poate fi obligat sa sustina cauzele in functie de importanta lor pentru societate pentru ca si importanta aia e tot in functie de criterii personale. Pentru unul poate e important sa creasca numarul de copii scolarizati, pentru altul e important sa dispara maidanezii de pe strada ca moare de frica de cate ori trece strada, altul vrea sa nu se mai faca avorturi, altul vrea avorturile libere si tot asa.

Asa cum sunt unii oameni care nu vor sa lupte pentru nimic.



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 08:42

Eu am alt punct de vedere. 

Bineinteles ca fiecare are dreptul la o opinie insa din punctul meu de vedere, la adapostul acestei initiave se afla niste organizatii foarte traditionaliste religioase care, prin aderenta pe care o au in societatea romaneasca atenteaza la drepturile minoritatilor sexuale.

 

Sunt absolut sigura ca daca aceste asociatii fac un referendum - se va scoate si homosexualitatea in afara legii.

 

De ce sunt ei deranjati ca si cuplurile de gay sau lesbiene ar putea adopta un copil? Sau avea unul? 

Asta vor ei sa impiedice si NU mi se pare corect.

Exista cupluri de homosexuali sau lesbiene care isi fac MUUULLTT mai bine datoria de parinte decat cuplurile traditionale.



#10
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 09:20

Am citit ieri un articol despre tot spectacolul de la depunerea semnaturilor in Parlament, cu jurnalisti invitati si parlamentari ce incercau sa obtine niste publicitate. Mi-a placut foarte mult concluzia autorului, asa ca o copii aici : 

 

"La final, am rămas debusolat p-afară, în timp ce circul ăsta, în care mimează toți că-s mai ortodocși decât patriarhul, s-a mutat în interiorul Senatului. Deasupra evenimentului ăstuia mic veghea monstruoasa Catedrală a Mântuirii Neamului, ca un simbol al trasformării noastre lente în Turcia lui Erdogan, din punct de vedere al împletirii religiei cu politica. La fel cum catedrala nu se construiește din donații, ci e finanțată la greu din bani publici, așa și Parlamentul a fost azi rechiziționat pentru circul ăsta în care o mână de homofobi din jurul țării s-au adunat împreună ca să ne reamintească de ce n-o să fim niciodată o țară civilizată."  

 

http://www.vice.com/...enatul-romaniei  

 

 

Si pt cei speriati ca se va umple Romania de homosexuali, vreau sa va aminteasc ca momentan, prin codul civil, casatoria intre persoane de acelasi sex nu este posibila , adica multa gargara si circ  ... pt nimic .. 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -