Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu mai stiu cum sa procedez


77 raspunsuri la acest subiect

#1
ana3333

ana3333

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 21 mai 2016 - 14:44

Nici nu stiu cum sa incep. Sunt casatorita si avem un copil aproape adolescent si suntem in pragul divortului. La inceputul relatiei totul a fost frumos dar pe masura ce au trecut anii, incet, incet relatia s-a degradat. Locuim la casa cu curte si casa e cu intrari separate astfel incat se poate locui si separat. Asa ca la un moment dat sotul s-a mutat in cealalta parte a casei. A venit inapoi, iar a plecat si tot asa. Acum e iarasi separat. Copilul are camera lui. In timp ne-am separat si cu banii, fiecare plateste jumatate din cheltuielile comune. Pentru copil de asemenea platim fiecare jumatate din cheltuielile mai mari  in rest fiecare mai plateste separat maruntisuri pentru copil. O perioada a functionat destul de bine aceasta separare in sensul ca am colaborat, ne-am impartit sarcinile, etc. Dar acum situatia devine tot mai stresanta, tot mai multe reprosuri, etc. Acum am impresia ca sotul a atras oarecum copilul de partea lui. Dezavantajul pentru mine a fost ca in ultima perioada eu lucram mai mult in weekend astfel incat sotul a petrecut mai mult timp impreuna cu copilul, in cursul saptamanii acesta fiind la scoala si fiind si ocupat cu teme, etc. Astazi fiind libera, m-am gandit sa facem ceva impreuna dar am constatat ca sotul si copilul au planuit sa plece impreuna in oras si binenteles fara mine. Cand l-am intrebat pe sot daca nu ar fi fost mai bine sa imi spuna si mie despre planul lor sau sa mergem impreuna mi-a zis ca nu a considerat necesar sa imi spuna ca doar copilul fiind cu el este in siguranta. Si intamplari de genul acesta au mai fost. Stiu, nu e o mare drama ca tatal sa mearga undeva impreuna cu copilul dar am impresia ca incet, incet, sotul vrea sa ma indeparteze oarecum de copil. Ca sa nu mai zic ca in timp a mutat in partea lui de casa multe lucruri care-i placeau copilului, gen jocuri, aparate electronice, etc., gasind diverse scuze, ba ca vor sa se uite impreuna la un film, ba altceva, si la inceput nu m-a deranjat aspectul acesta dar acum realizez ca probabil au fost doar motive pentru a petrece mai mult timp impreuna. Si acum am impresia ca sunt  cineva care doar plateste jumatate din cheltuielile copilului dar de prezenta lui se bucura mai mult sotul asa ca m-am gandit sa am o discutie cu sotul in care sa ii pun in vedere ca s-au se comporta in asa fel incat sa imi lase si mie sansa de a petrece timp cu copilul sau nu o sa mai platesc mai departe jumatate din cheltuieli si o sa platesc doar o suma inca nu stiu care dar mi-e frica de reactia sotului adica probabil va incerca sa-i insufle copilului ideea ca nu vreau sa mai platesc pentru el, etc.  In sensul asta as avea nevoie de sfaturile voastre, cum ar fi mai bine sa procedez. 

Ca sa nu mai zic ca mi-as dori  sa imbunatatesc si relatia cu sotul, adica sa fim iar o familie normala dar nu stiu cum sa mai procedez, mereu sunt reprosuri, mereu considera ca eu nu fac nimic, ca el a facut totul, etc. Aceasta ar fi povestea pe scurt dar detalii sunt multe.

Dar acum astept sfaturile voastre.

 



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 mai 2016 - 15:45

In clipa in care doresti sa faci ceva ( de exemplu sa imbunatatesti relatia ta cu sotul, sau sa petreci mai mult timp cu copilul vostru samd) tot ceea ce ai de facut este sa faci acestea. Adica sa propui efectiv, sa faci efectiv. Tu, Aici cred ca este una din greselile multora. Se asteapta sa... isi doresc sa... dar nu fac nimic sau foarte putin. 

Cred ca nimeni sau nimic nu te poate impiedica sa fac ceva la o adica. Fara atatea ganduri, impresii, scenarii. 

Cum era expresia Just do it!



#3
ana3333

ana3333

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 21 mai 2016 - 16:10

Marius, cred ca ai dreptate, asa ar trebui sa fac, adica sa propun si sa fac. 

Poate pana acum am vazut lucrurile intr-un fel dar pe viitor o sa incerc sa schimb. Adica nu ma deranja sa stiu de ex. ca ei se uita impreuna la un film in timp ce eu pregateam mancarea in bucatarie dar nu mi se pare corect ca sotul propune lucruri fara sa ma informeze sau sa ma includa si pe mine. Dar o sa tin cont de sfatul tau, poate ca aveam nevoie de un impuls. 



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 mai 2016 - 16:19

Atata timp cat tu vrei ceva inseamna cu tu vrei. Deci nu te astepta si nu astepta de la altii. Asa face sotul tau. Se implica. Nu se asteapta sa.... Deci?



#5
ana3333

ana3333

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 21 mai 2016 - 16:54

Ai dreptate inca o data Marius, insa e mai greu in practica. De ex. in cursul saptamanii, copilul e la scoala, si dupa scoala are teme, etc., si daca mai faceam alte activitati distractive nu ii mai ramane timp pentru teme. Asa ca ramanea o parte din weekend pentru distractie sa zic. Dar cand mai si lucrezi in weekend si cand sotul stie ca esti libera dar face planuri singur, e mai greu. Sau cand sotia se ocupa de activitati casnice si sotul se ocupa doar de activitatile distractive, iarasi e greu, eu as zice ca e chiar o lipsa de respect pentru celalalt parinte. Dar se pare ca mai nou va trebui ca si eu sa actionez intr-un mod mai egoist.

E greu cand unul dintre parinti nu mai colaboreaza, eu asta as cauta, o intelegere, o colaborare ca altfel riscam sa ajungem in situatia de genul cine propune primul, adica stii, eu am propus deja sa mergem la film.


Editat de ana3333, 21 mai 2016 - 17:22 .


#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 mai 2016 - 17:18

Ai dreptate inca o data Marius, insa e mai greu in practica. De ex. in cursul saptamanii, copilul e la scoala, si dupa scoala are teme, etc., si daca mai facem alte activitati distractive nu ii mai ramane timp pentru teme. Asa ca ramanea o parte din weekend pentru distractie sa zic. Dar cand mai si lucrezi in weekend si cand sotul stie ca esti libera dar face planuri singur, e mai greu. Sau cand sotia se ocupa de activitati casnice si sotul se ocupa doar de activitatile distractive, iarasi e greu, eu as zice ca e chiar o lipsa de respect pentru celalalt parinte. Dar se pare ca mai nou va trebui ca si eu sa actionez intr-un mod mai egoist.

Nu cred ca m-am facut inteles. 

Activitati casnice. Se fac in doi. Daca nu doreste inseamna ca nu este interesat sa fie cu tine si cu copilul vostru cand luati masa. Deci vei lua masa cu copilul. Sotul este liber sa faca altceva pana mancati tu si copilul - moment in care puteti relationa.

Cand ai timp liber iesi cu copilul. Daca o sa doreasca sa iasa si sotul tau va iesi. Dar nu este obligatoriu. Tu poti sa-i propui. Daca vrea bine daca nu asta e.

Insa atunci cand tu nu poti pt ca esti la serviciu nu este firesc sa pui in balanta. Bucura-te ca poate el.

Tu nu astepta sa faca sotul tau ceva anume. Fa tu si basta. Fa-ti un fel de viata implicandu-te in viata copilului vostru. Propune-i sotului sa participe si el daca doreste alaturi de tine si copil, dar nu este obligatoriu.

 

Ceva de genul.



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 mai 2016 - 18:04

Si as mai adauga. Nu face chestia aia cu banii pentru ca  adolescentul tau va intelege ca de fapt renunti la el.

 

Si cu treburile casnice, da-le incolo! Petrece mai mult cu copilul, iesiti seara la film, sau uitati-va la ce filme ii plac lui.



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 21 mai 2016 - 22:36

Asa zic si eu, renunta la treburile casnice in favoarea timpului petrecut cu copilul. De aia are el timp, ca nu gateste, nu face menaj, vine de la job si petrce timp cu copilul. Fa si tu exact ce face el! Organizeaza weekendurile mai din timp, invita si sotul, sa vada baiatul ca nu esti tu aia bitter si care vrea sa distruga casnicia. 



#9
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 21 mai 2016 - 23:27

Totul e teorie si atat aici . Nu va functiona nimic de genul asta si pierzi timp pretios. 

Voi in fapt sunteti divortati de mult doar acte nu aveti inca. 

Si copilului nu ii face bine statul asta cu fundul in doua luntre de care trageti amandoi si va masurati puterile.

Ar fi mult mai clar si mai lipsit de sicanari un program clar in privinta minorului  dat in urma divortului si locuinte separate clar.



#10
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 mai 2016 - 15:03

Nu va suparati, dar sfatul asta cu lasa dracului treburile casnice eu l-am mai citit pe aici. Va intreb, daca el (sotul sau ce-o fi) isi baga picioarele, si ea (sotia sau ce-o fi) isi baga la randul ei picioarele, treburile alea cine le face, intr-un final?

 

Ca, daca nu face nimeni nimic o saptamana, doua, trei... trebuie oamenii sa se mute la hotel sau in alta casa. Sau sa cheme echipa de curatenie si sa se certe daca o platesc jumi-juma sau nu.

 

Din pacate, cunosc barbati care asa procedeaza, indiferent de aportul lor financiar in relatia sau casnicia aceea. Si tot o lipsa de respect mi se pare.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -