Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Gravidute FIV-oase (82)


633 raspunsuri la acest subiect

#591
Mira28

Mira28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 21 martie 2017 - 11:03

Sim_agn, eu am luat progesteron (arefam + crinone) si estrogen (femoston- pastilutele caramizii) pana in saptamana 12.



#592
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 21 martie 2017 - 11:06

    Sim,Doamne ajuta pana la final!

    Nikos,Omega ajuta la reglarea colesterolului si functiilor hepatice.In trim 2 chiar e recomandat si multe complexe de vitamine prenatale il contin,mai ales cele care sunt pe faze ale sarcinii(ex Femibion2,Elevit2...)


Editat de dea78, 21 martie 2017 - 11:07 .


#593
Nikos10

Nikos10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 929 mesaje

Postat 21 martie 2017 - 20:05

Dea, omega am in Femibion 2. Sper sa nu creasca mai mult de atat colesterolul si trigliceridele....acum imi fac griji cu formatiunea tumorala aparuta la san. M-am programat la eco mamara si om vedea...parca toate ma napadesc odata!



#594
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 21 martie 2017 - 21:25

    Dar in afara de vitamine mai iei ceva tratament?Ma gandesc ca daca mai iei progesteron pot fii mari si din cauza asta.Fetele ce au nascut anul trecut au avut analize tot asa naspa de la progesteron...poate intra totusi ele si iti pove mai mult.Iti tin pumnii sa fie doar o sperietura si sa fie totul ok!



#595
Nikos10

Nikos10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 929 mesaje

Postat 22 martie 2017 - 13:59

Am ramas cu clexane, aspirin, taxofit, femibion 2, magne B6...in afara de utrogestan din care iau un ovul de 200 mg.zi. Dar in primul trimestru luam 600 mg/zi + agolutin si mi-au crescut putin spre limita superioara atat trigliceridele cat si colesterolul in sapt 10 pentru ca in sapt 16 sa scada sub limita si acum au explodat!

M-au trimis la un cardiolog de teama sa nu se sparga vasele de sange, dar oricum nu ar avea ce tratament sa-mi dea in sarcina, asa ca mai bine nu ma duc. Astept pana dupa DPN...



#596
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 22 martie 2017 - 16:26

Multa sanatate Nikos !



#597
saramaria30

saramaria30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 22 martie 2017 - 17:16

Buna fetelor,

Nikos nu stiu ce sa ti zic despre analize. La fel ca Dea stiu si eu de fete carora li s au dat peste cap analizele din pricina progesteronului administrat. Insa tu ai acum doar 200 de utro deci...n ar fi mult. Nu stiu ce sa zic. 

Cum mai stai cu cantitatea de lichid? Ce face baby? 

 

Voiam sa ti zic ca in cazul meu, in trim III, bebe parea ca are o problema la unul din rinichi, suspect de hidronefroza (diagnostic infirmat dupa nastere). Eee...in perioada aia mergeam saptamanal la eco doar pentru masurarea cantitatii de lichid (cantitatea de lichid "spunea" daac bebe intr adevar elimina sau nu eficient urina). Era o eco scurta care, practic, asta urmarea; fara alti parametri.

Te pup si astept vesti si povesti  [flo2]

 

Sarcini usoare, fetelor!



#598
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 22 martie 2017 - 20:25

    Nikos,daca mai tii minte la donate aveam o doctorita printre noi(MariaV 79).Ea recomanda sa se ia omega intre 2000-3000mg/zi in timpul mesei pt scaderea colesterolului.Nu va afecta bebe negativ,chiar dimpotriva.De la ce poate fii asa mare chiar nu stiu.Mie mi-a crescut de la prednison si putin de la intralipid,dar apoi s-a reglat.De fapt asa creste lunar,iar dupa intrerupere isi revine.Cum nu stiu care luna va fii buna pt transfer iau lunar si apoi intrerup [batcap] .Dar la mine sare f putin peste interval...nu ajunge la asa valori.In schimb iti pot spune ca prietena mea,graviduta cu bebe2 are vesnic colesterol de valori gigant si nu a facut diabet gestational si bebe1 e perfecta.E chiar slabuta si a zis ca de cand s-a apucat de facut bebe si a facut analize tot imens i-a iesit de fiecare data.



#599
Nikos10

Nikos10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 929 mesaje

Postat 27 martie 2017 - 17:35

Multumesc, fetelor! Suntem in sapt 24 si sper sa ajungem cu bine la 38. Nici nu-mi mai bat capul cu nivelele markerilor….ma gandeam la un moment dat sa iau dimineata cateo lingurita de ulei de cocos, dar nu stiu daca am voie in sarcina. Mai bine nu mai iau nimic! Cat poate sa mai urce nivelul colesterolului, markerilor hepatici?!…Deocamdata ma simt bine, asa ca incerc sa nu ma mai stresez.

Samburica inoata in lichid suficient, asa mi-a spus gineco de la Filantropia…ca ar fi suficient lichid, chit ca beau fortat 2 l de apa + 250 ml mix de fructe+ un castronel de supa/ciorba…mai mult nu pot. Referitor la „verificari” si „monitorizare” ..la Filantropia verifica prea putine lucruri, asa ca ma duc in continuare si la clinica privata ca acolo se uita mai pe indelete. Numai ca, gineco de la privat mi-a spus sincer ca o eventuala pb la inima de ex, nu ar reusi s-o depisteze, asa ca verific la un gineco care face de regula morfologie si este specializat ca sa zic asa…si la gineco cu care urmeaza sa nasc…acestia la Filantropia si al treilea cum am spus, la clinica privata.

Mi-a spus o amica care urmeaza sa nasca sapt viitoare ca, nu ar trebui sa stau cu burta in sus in pat, dar stau o buna bucata de vreme in pozitia asta ca sa-i urmaresc tumbele samburicii si ghionturile care a inceput sa mi le dea …iar noaptea dorm in special pe partea stanga pentru ca bebele sa se oxigeneze bine. A inceput s-o simta si tac’su cand atinge burta cu mana, ca pana acum nu prea avea putere sau cand simtea ca lasa mana grea, se retragea. Sunt currioasa dupa nastere, daca o sa planga cand ii va auzi vocea…oricat si-ar modela vocea, tot puternica este…cand se intampla sa mergem in vizita la cunostinte care au bebei, saracii copii plang …trebuie sa treaca ceva timp pana se obisnuiesc cu vocea lui.

Joi fac si testul de glucoza, ca diabetologul a spus ca nu are sens sa fac mai devreme asa cum imi recomandase gineco. Sper sa ies bine macar cu asta…

Dea, la mine au crescut dar nu ft mult in primele 2 luni, in a 3-a luna au scazut putin dupa ce am intrerupt intralipidul si prednisonul ca in luna a5-a sa explodeze. M-am panicat cand am vazut mai ales ca era ingrijorata si gineco, apoi m-am linistit ca oricum nu pot face mai nimic in sensul asta.

 

 

 



#600
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 27 martie 2017 - 18:18

Nikos eu am facut panorama si a iesit ok, in schimb la morfo 1 la 12 sapt medicul meu mi a spus ca are regurgitatie tricuspidiana. Imediat mi am facut programare la Pop la Regina Maria pentru a repeta morfo. Din pacate cu o zi inainte de morfo m a sunat asistenta si mi a spus ca medicul nu se simte bine si si a amanat toate programarile. Cand i am spus despre ce e vorba a zis ca inimioara se vede cel mai bine la 16 sapt. Asa ca la 16 sapt am fost la el. Bebelina era ok, nu avea nicio regurgitatie. M am intors in Constanta si la urmatoarea eco facuta la 19 sapt medicul meu iar mi a aratat regurgitatia. Am crezut ca innebunesc. Mi a recomandat sa fac morfo 2 la Herghelegiu. Intr un final am reusit sa ma programez la Herghelegiu pe 31 martie dar tot pe 31 am si la Pop. Tot la 19 sapt am fost si la Uscatescu si cand i am spus a zis ca cel mai bine merg la Rahimian si m a ajutat ea sa ma programez la el. Am fost la el pentru second opinion si a zis ca nu are absolut nimic bebelina. Mi am programat si la el morfo pe 7 aprilie. Pe mine medicul meu ma tine in sah cu regurgitati asta. Eu zic sa mergi si la Hadi sau Herghelegiu pentru second opinion. Iti tin pumnii sa fie ok




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -