Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Gravidute FIV-oase (82)


633 raspunsuri la acest subiect

#561
saramaria30

saramaria30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 19 februarie 2017 - 20:27

Nikos nu am experienta cu imunoglobulina la bebei pentru ca nu face parte din protocolul standard la nastere insa despre maturarea plamanilor in caz de iminenta de nastere prematura stiu ca se administreaza niste injectii cu dexametazona in timpul sarcinii.

 

Inca ceva: am vazut intrebarea ta despre fluxurile pe artere. Nu stiu nici despre asta insa daca medicul nu ti zice ca e de ingrijorat eu zic sa nu ti bati capul.  [flo2]

 

Fetelor dragi, eu v as povesti mai multe si despre sarcina si nastere si tot ce e dupa dar nu vreau sa fiu deplasata si plus nici nu vreau eu sa monopolizez discutiile sau sa "vorbesc neintrebata"  [:)] Deci voi intrebati aici tot ce va trece prin minte, sigur gasiti raspunsuri.

 

o seara buna sa aveti! [flo2]



#562
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 19 februarie 2017 - 20:35

Nikos si la mine la artere uterine am: stanga IR 0.48, dreapta rezistenta crescuta 0.73. Deci sunt cam tot pe acolo. Cu cine ai facut eco?



#563
mclaudia

mclaudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 19 februarie 2017 - 21:08

Saramaria chiar iti multumim ca eu una sunt cam nauca, cu miscarile bebelusului chiar mai linistit ca deja sunt iritata cand ma intreaba soacra, mama " A inceput sa miste?" Le spun ca de la 9 saptamani acum deja joaca handbal. Eu marti fac 16 saptamani nu am simtit nici balonase , nici fluturasi? Am inteles ca la inceput nu simti zilnic, dupa cate saptamani il simti mai energic si zilnic? Fetele care ati facut dublu test si a iesit ok cu low risc , ati mai facut si triplu test?



#564
saramaria30

saramaria30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 19 februarie 2017 - 21:15

Pai Cla, stii cum e...cu cat se mareste bebe cu atat il simti mai des si mai bine. Il vei simti zilnic, sa cezi ce dragut va fi cand veti avea programul vostru de mangaieri si lovituri  [:)]

Sa va zic ceva ce nu am zis decat sotului meu: eu ft mult iubesc pe Sf Efrem cel Nou. Asa ca in sarcina citeam zilnic Acatistul sau Paraclisul. Cand terminam de citit apropiam icoana Sfantului de burtik si baietelul meu facea cioc-cioc. Abia apoi plecam linistita la birou  [:)]  

 

Asa, eu am facut DT cu rez ft bune dar paranoica de mine a facut si TT cu rez ft bune si...o consultatie cu medic genetician. Nu ma puteam opri  [:-)))]



#565
Nikos10

Nikos10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 929 mesaje

Postat 21 februarie 2017 - 10:48

Saramaria, pe noi ne ajuta informatiile furnizate de mamici sau gravidute cu sarcina avansata, asa ca nu poti spune ca „vorbesti neintrebata”. De cele mai multe ori, nici nu prea stim ce sa intrebam sau daca o facem nu sunt sigura ca pun intrebarea ok (cazul meu) pentru ca nu stim prea multe. Noi iti multumim pentru postarile tale!

 

M3ryro, ecografiile de monitorizare la Wellborn cu dr Moise, iar dublul test la Well (dr Oana Moise) si Filantropia (dr Simona Duta). Stiu….am luat-o razna ca am facut-o in doua locuri, dar suflu si in iaurt si tot mi-e teama. Dar de ex la Filantropia mi-a spus ca exista risc de preeclampie si mi-a recomandat aspenter pe toata perioada sarcinii si sa monitorizez permanent tensiuna arteriala si existenta proteinelor in urina, dar nu mi-a spus de fluxuri uterine, iar la Well mi-a spus de fluxuri dar nu si de preeclampsie. Asa ca….merg in doua locuri, chiar daca asta nu ma linisteste pe deplin.

Azi, ma duc la dr Dumitrascu Sandrino (este prima consulatie) de la Malaxa. M-a chemat cand este de garda „ca sa discutam in liniste si pe indelete” asa cum a precizat la tel….daca voi fi multumita de dansul si daca este prompt in comunicare, iau in calcul nasterea cu dansul.  

Pentru ca am intrebat-o luna trecuta pe dr Moise unde imi recomanda sa nasc, mi-a recomandat-o pe dr Antohi de la Filantropia. M-am pus pe scotocit pe net si am gasit recomandari bune, numai ca la un moment dat am dat peste o postare in care era expusa situatia unei mamici de 23 de ani a carei poveste s-a terminat groaznic…nu va mai spun, ca nu vreau sa va incarc sufletul si asa plin de temeri.



#566
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 21 februarie 2017 - 11:38

Nikos eu nu sunt din Bucuresti. Am mers la medicul meu din oras si la morfo 1 mi-a spus ca bebe ar avea o regurgitatie tricuspidiana. Eu nu am facut dublu test ca am facut Panorama in saptamana 10. M-am speriat foarte tare si imediat am facut o programare la dr Pop Adrian in Bucuresti. Am ezitat intre el, Hadi, Herghelegiu si Iosuf. L-am ales pe Pop pentru ca este ecografist si am vazut ca cei 3 enumerati cand au neclaritati trimit la Pop. Mi-a placut mult de el pentru ca a masurat tot ce se putea, doar ca nu vorbeste foarte mult. Medicul meu din oras este si el unul foarte bun si foarte cautat dar vad ca la mine nu a masurat IR-urile. Acum m-a speriat si Pop cu IR-urile si mi-a mai zis ca am placenta bipartita si ca la cordonul ombilical aparent e artera unica. Din ce am mai citit am vazut ca pentru IR-uri marite se da pregnyl dar nu pot lua fara recomandarea unui medic. Eu am fost la Uscatescu si mi-a zis sa continui cu aspenterul si clexanele zilnic. Aspenterul a zis ca il voi lua pana la 28 saptamani si dupa vedem



#567
mclaudia

mclaudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 21 februarie 2017 - 11:41

Nikos eu am discutat ieri despre cu dr meu despre nastere , el e numai in privat , la Medicover si Sanador. Mi-a spus ca pentru nastere naturala la termen si fara probleme cel mai bun loc este Medicover, pentru cezariana, nastere prematura, neonatologie, terapie intensiva de elita Sanadorul a inceput de mult sa bata spitalele de stat, dar trebuie sa iti faci calculul la bani ca te costa foarte mult in caz de complicatii. El a avut un caz cu mamica istoric de cancer, hipertensiune, 42 ani pe care el o trimisese la Giulesti dar cand a vb cu ea nu i s-a parut ok, s-a mutat la Sanador , cezariana de urgenta 30 saptamani, complicatii extrem de grave la mama , bebe 1300g , mama a fost pusa pe picioare in 3 zile, copilul a stat 6 sapt la neonatologie , costurile au fost de 450 000lei, chiar si caz cu gemeni prematuri , unul de 900g rezolvat cu succes , costurile au fost de 50 000 euro. El mi-a spus variantele , eu am 16 saptamani , ma rog sa fie totul bine , daca intervine ceva vom vedea daca nu eu voi naste prin cezariana la Sanador. Dr meu a fost candva dr la Giulesti , dupa aceea a profesat multi ani in Germania , mi-a zis ca in caz de prematuritate si probleme bebe doar Giulestiul e ok in rest are multe semne de indoiala.



#568
Nikos10

Nikos10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 929 mesaje

Postat 21 februarie 2017 - 13:52

Nu am facut Panorama pentru ca, am inteles ca nu este relevant in cazul sarcinilor obtinute cu donate.

Trebuie sa mai trec si eu pe la Uscatescu insa, am amanat ca nu am respectat recomandarea sa cresc doza de clexane intrucat gineco mi-a spus sa raman tot la 0,4. cica sa nu-i spun ca nu am crescut doza, insa nu pot sa ascund ca ma pacalesc pe mine.

 

Mclaudia, multumesc de info…sper sa fie bine pana la final. Fug la eco…



#569
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 21 februarie 2017 - 14:17

Nikos si la mine cand a auzit Uscatescu de IR marite a vrut initial sa imi creasca doza de clexane, dar a zis totusi sa raman asa pana pe 8-9 martie cand ma asteapta din nou la ea la control. 



#570
Nikos10

Nikos10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 929 mesaje

Postat 22 februarie 2017 - 11:30

Ieri am fost la consultatie la dr  Dumitrascu de la Spitalul Malaxa si am fost cam dezamagita. Avea un amarat de ecograf la care am reusit cu dificultate sa-l vad pe samburel. Oricum, ecografia mi-a facut-o ca i-am cerut eu…nu cred ca avea de gand. Eu nu pricep !….daca mergi la consultatie la medicii din spitale, asta inseamna numai discutii nu si eco?! Ca la fel am patit-o si la Filantropia cu dr Iancu, in cautare de un medic cu care voi naste.  Cel de la Malaxa a precizat la un moment dat ca nu este bun ecografist cand l-am intrebat de indicele de rezistenta pe areterele uterine si cate batai pe minut (am auzit doar ca-i bate inimioara, dar nu stiu cate batai)…pai se pricep doar la nasteri?! Am discutat despre suspiciunea de diabet gestational, mi-a recomandat un regim cam strict fara dulciuri (deloc!), fara mezeluri, cascaval, branza, etc (in general chestiile procesate care contin sare si zahar), doar salate cu friptura la gratar/fiarta. Dar nu mi-a interzis fructele!…chiar si banane mi-a spus ca am voie..eu stiu ca astea au continut mare de zahar. Apoi s-a uitat pe ecografii si mi-a spus sa vin cu urmatoarele ecografii!…hmm…eu eram convinsa ca le pot face la el.

Asa ca, aproape 5 ore pe care le-am facut in trafic le consider pierdute! Un trafic infernal in Bucuresti…am prins orele de varf.

 

M3ryro, desi am spus cu ceva timp in urma ca as renunta sa mai merg la Uscatescu, ma gandesc sa nu-mi reprosez mai tarziu ca nu am facut tot ce trebuia …asa ca, m-am hotarat sa ma duc pe 10 martie cand voi merge si la Institutul de Diabetologie din cadrul Spitalului Cantacuzino unde imi vor face internare de zi daca va fi cazul.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -