Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 4 voturi

Cand te-apuca cheful de facut copii

mihaela radulescu chef sarcina 40-50 ani

189 raspunsuri la acest subiect

#21
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 17 mai 2016 - 11:02

Acum 200 de ani femeile faceau cati copii dadea Domnu.

Nu vad ce sens are comparatia.



#22
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 17 mai 2016 - 11:25

Acum 200 de ani femeile faceau cati copii dadea Domnu.

Nu vad ce sens are comparatia.

 aici e un topic despre varsta nu despre cantitate.



#23
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 17 mai 2016 - 11:31

 aici e un topic despre varsta nu despre cantitate.

 

exact, cati dadea Domnu, pana cand putea femeia.



#24
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 17 mai 2016 - 11:59

Cam toate neajunsurile varstei mai inaintate la care faci copilul se contracareaza astazi cu ajutorul stiintei, progresului.

Daca femeia nu ramane insarcinata sunt diverse tratamente, toate riscurile ce ar afecta copilul sunt monitorizate, rezolvate pe parcursul sarcinii, post natal o sumedenie de facilitati de tot felul, adica multe, multe lucruri de neimaginat intr-un trecut nu foarte indepartat. Deci cred ca se poate, in principiu, sa faci un copil fara probleme si la 46 ani.

Dar si eu cred ca totul este programat, natural, pentru o varsta mai mica, zicea buflea parca ceva de 30+, eu as merge si mai jos, 25-27 este o varsta excelenta, chiar citeam de curand ca organismul este in perfecta stare la acea varsta, iar tineretea mamei este benefica copilului atat bebelus cat si adolescent si adult.

Parintii tineri nu reprezinta o garantie pentru o familie perfecta sau niste modele perfecte, dar sansa este mai mare de partea celor tineri decat a celor mai...copti.



#25
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 17 mai 2016 - 12:07

Halle Berry had her first child, Nahla, at 41.
Emma Thompson had her first and only child, Gaia (born after IVF), when she was 40.
Madonna gave birth to Rocco five days before turning 42.
Cherie Blair had her fourth child, Leo, at 45.
Holly Hunter gave birth to twin boys at 47.
Iman, the supermodel wife of David Bowie, had a daughter, Alexandria, at 45.
Susan Sarandon had her second son, Miles Guthrie, at 45.

 

Asa, si lista asta de VIP-uri, plus Mihaela aia, tot un VIP, care au suficienti bani pentru tot felul de dracarii, inseamna ce pentru o femeie normala, de pe strada?

 

Pune si un link cu "Ioana din Cucuietii din Vale, in varsta de 43 de ani, a nascut un bebelus perfect sanatos in timp ce amesteca in oala cu mamaliga/cosea fanul/albea camasile lui Gheorghe".



#26
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 17 mai 2016 - 12:09

Acum 200 de ani femeile faceau cati copii dadea Domnu.

Nu vad ce sens are comparatia.

 

Si ramaneau cu cati copii nu lua Domnu'.



#27
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 17 mai 2016 - 12:13

hm, ruf, cati dintre tinerii de azi, de la noi din tara, cu varsta intre 25-27 de ani sunt pe picioarele lor, au un job, o locuinta, un venit decent, un partener sau sot, astfel incat sa se gandeasca si la un copil ? prea putini, din cate stiu si vad eu.

sau cunosc cateva cupluri care s-au casatorit pe la varsta asta si dupa 1-2 ani au divortat, traiul in comun zi de zi spunandu-si cuvantul...

altii abia au dat de gustul vietii pe cont propriu, doresc o cariera, un trai mai bun, vacante, masini sau alte chestii materiale, punand copilul in planul unui viitor apropiat...



#28
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 17 mai 2016 - 13:25

Mai uite eu am împlinit anu ăsta 40. Fiumiu are 6 ani ..da zau dacă pierdeam o noapte acu 6 ani resimteam așa mult ca acu. Îmi este fff greu sa nu dorm nopțile. .mai avem câte una ba cu febra ba cu voma etc ...a doua zi parcă plutesc. Eu alerg ff mult de când mă știu ...Am început sa resimt....și nu puțin. În joaca cu el ...Am mai multe idee ..dar uneori îmi vine sa mă întind pe podea. .în loc sa fc un puzzle cu el . Și uite așa ...lucruri care odată le fc în zbor. .acu nu prea . Și vb la modul general. ..Aceste vedete fc excepția, pentru nu întind ele rufele din mașină ..sa fim serioși!

#29
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 17 mai 2016 - 14:59

hm, ruf, cati dintre tinerii de azi, de la noi din tara, cu varsta intre 25-27 de ani sunt pe picioarele lor, au un job, o locuinta, un venit decent, un partener sau sot, astfel incat sa se gandeasca si la un copil ? prea putini, din cate stiu si vad eu.

sau cunosc cateva cupluri care s-au casatorit pe la varsta asta si dupa 1-2 ani au divortat, traiul in comun zi de zi spunandu-si cuvantul...

altii abia au dat de gustul vietii pe cont propriu, doresc o cariera, un trai mai bun, vacante, masini sau alte chestii materiale, punand copilul in planul unui viitor apropiat...

 

O parte (mare) a tinerilor intre 25 si 27 de ani si-au schimbat prioritatile - asta vine si cu educatia, deschisul mintii.

 

O parte mai mica (aici fiind inclusa influenta religiei si apartenenta la un cult religios) nu si le-au schimbat, si au copii de la varste chiar sub 25 de ani.



#30
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 mai 2016 - 15:18

ma surprinde sa vad asa discutie aici, când sunt atatia useri pe forum care se chinuie de ani intregi sa aiba un copil si ar da orice sa il poata avea la 43, 44, 45.. oricând numai sa fie sanatos si in bratele parintilor.

indiferent de care ar fi varsta ideala, viata reala e cam alta.





Etichetat si cu mihaela radulescu, chef, sarcina 40-50 ani

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -