Sari la conținut

Sari la conținut


Greutatea in timpul sarcinii: cat este sanatos si cat nu

greutate bmi kilograme greutate in sarcina

26 raspunsuri la acest subiect

#21
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 10 mai 2016 - 11:29

e, acum e altceva, dar acum 7 ani... [batcap]  [batcap]  [batcap]



#22
kaze

kaze

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 831 mesaje

Postat 07 iulie 2016 - 06:25

Eu nu mă prea abțin de la dulciuri, să fiu sinceră, pentru că adesea îmi mai domolesc greața și mi se pare că e mai bine să am ceva în stomac (fie și dulce), decât să stau prea multe ore nemâncată și leșinată. Momentan am luat cam 3 kg în greutate (am 18 săptămâni). Deși încerc să mănânc pe cât de sănătos pot, nu reușesc întotdeauna. E mult mai greu să te abții de la anumite chestii în sarcină. Ideal ar fi să nu „exagerezi”, dar nu așa ușor cum sună, după cum știm. Pe de altă parte, depinde și ce fel de organism are fiecare (cât de rapide sunt arderile, e de luată în considerare și vârsta deoarece într-un fel slăbești la 20, altfel peste 10 ani, etc). 

 

Eu încerc să mănânc câte puțin și des, și printre mesele astea dese, dar nu în cantități mari, mai strecor și câte ceva dulce, după poftă. Până acum nu am exagerat... cred că va trebui însă să le mai elimin pt următoarele 10 zile pentru că trebuie să iau Tot'hema (pt deficiența de fier) 10 zile și iau fiolele cu suc (după cum mi-a recomandat medicul, după prima fiolă, înțeleg și de ce :)) ), iar eu nu prea beau suc în general (fooarte rar). Desigur, știu că aș putea să îmi fac unul 100% natural, dar nu pot mereu, fie că nu am timp, fie că nu sunt acasă și nu am cum (weekendul ăsta, de ex, sunt plecată), așa că o să beau ceva suc fără acid. La cât zahăr are, nu mai e necesar să mănânc și alte dulciuri  [batcap]



#23
AlexandraFlorina

AlexandraFlorina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 20 iulie 2016 - 09:02

Buna mamici.

Noi avem 22 de saptamani, sarcina gemelara, 2 fetite vioaie si mari dansatoare cu zi cu noapte. [:)] [:)] [:)]  pana acum acum cantarului imi indica cu 7 kg mai mult fata de greutatea pe care o aveam inainte de a ramane insarcinata. Nu mananc cat 3, dar nici nu prea ma abtin. De cand ma stiu am fost o gurmanda cu o greutate zic eu, normala (1.70 cm cu 62-65 kg). Adevarul e ca nu am vomat deloc in perioada asta, nu mi-a fost rau deloc, parca uneori uitam ca am 2 bebeline [:)]

Acum sa vedem pana la final cat acumulam

Toate bune si bebei frumosi si sanatosi [pup]



#24
4ever2you

4ever2you

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 02 august 2016 - 20:47

Bun subiect si interesant. Trebuie sa ne tinem greutatea sub control. Grasimea in exces afecteaza si bbii pe termen lung, dar si organele noastre interne si altele.

 

Alexandra si eu tot sarcina gemelara, iar pana in s19 am pus aprox 6 kg. De acum ma ajuta ei la mai multe kg. As vrea eu sa raman la aceeasi greutate pana la 22 de sapt, dar cam greu cu sarcina cu baietii.



#25
ElenaNede

ElenaNede
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 19 august 2016 - 21:09

am intrat si eu in 34 de saptamani,am ajuns aprox la 11 kg,la inceput am slabit in loc sa pun,si acum ma mir ca pun,la cate arsuri am si cat de rau ma simt de la ele,dar important e ca fetita este normal dezvoltata .mult n mai  avem,sa vedem cat mai punem pana la final,si asa ma simt ca un balon  cand ma dau jos din pat  [:-)))]



#26
Ale.Ghirisan

Ale.Ghirisan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 12 octombrie 2016 - 12:56

Eu am slăbit vreo 2 kg în primele 10 săptămâni, probabil de la grețurile care nu mă prea lasă să mă răsfăț ... nu că aș avea nevoie, oricum nu am fost cea mai siluetă nici înainte de sarcină - totuși doctorul mi-a spus că voi lua în medie 12 - 15 kg. Nu vi se pare prea mult? De unde atâtea kilograme având în vedere că bebe plus apa în sine nu pot fi mai mult de 5 - 6 kg în săptămâna dinaintea nașterii? 

:(



#27
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 octombrie 2016 - 23:06

Plus volumul crescut al sângelui, plus placenta, plus sânii măriți, plus retenție de apă, plus uterul mărit si îngroșat. Se tot adună vreo 10 kg



Etichetat si cu greutate, bmi, kilograme, greutate in sarcina

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -