Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bucate romanesti - fineturi

bucate bucatarie bucatarie traditionala

23 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 15:19

Daca aduci englezii in Maramures/Bucovina categoric ceea ce vor putea manca nu se rezuma deloc nici canttativ nici calitativ la ce ai enumerat mai sus.  [:)]



#12
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 15:27

 

 

Eram de curand in Toscana si eram un restaurant de fitze si a venit patronul sa ne serveasca cu niste bunatati speciale - si erau niste felii de paine prajita unsa cu ustoroi si deasupra pusa o felie de slanina afumata. Dar, atentie, italienii stiu sa faca scandal pe seama mancarii lor, sa ti-o laude ca pe un secret si sa te ameteasca de cap.... Si sa o taie fin... ca pe o delicatesa si nu ca pentru niste flamanzi.

 

 

Sint de acord cu tine. Italienii stiu cum sa-si vinda mincarea, care defapt e superbanala si basics. Dar are denumiri pompoase! Bruschetta: piine prajita cu rosii!

 

Daca nu iti plac pizza si pastele, mori de foame in Italia. Da, nu sint fan mincare italiana.



#13
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 15:34

Daca aduci englezii in Maramures/Bucovina categoric ceea ce vor putea manca nu se rezuma deloc nici canttativ nici calitativ la ce ai enumerat mai sus.  [:)]

Pai am enumerat deoarece au fost enumerate de Mirela.

 

Da, sint sigura ca ar gasi o mincare fantastica la pensiunile din zona. Stiu ca am fost eu la una de linga Vatra Dormei, asta inainte de 2000. Absolut senzationala mincarea si cazarea la acea pensiune. N-am cuvinte sa descriu. Problema e drumul pina acolo, ca nu cred ca au aparut autostrade, dar merita efortul.



#14
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 06 mai 2016 - 12:50

Pentru ca merele romanesti sa poata ajunge in marile magazine ar trebui ca producatorul sa poata asigura livrarea pe tot timpul anului a unor cantitati mari, constant si la un anumit standard de calitate. Ca sa poata face asta ar trebui sa aiba niste depozite cu atmosfera/temperatura/umiditate controlata + ambalare ca de supermarket.

Am vazut de curand un reportaj cu unii care accesasera fonduri europene pentru a construi un astfel de depozit. Probabil ca acum marea majoritate a merelor pleaca la fabricile de gem, la suc (am vazut pe piata sucuri de mere aparute) sau la tuica.



#15
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 06 mai 2016 - 13:44

Eu cred ca din pacate s-a pierdut cultura mancarii in Romania.

Ceea ce citesti prin cartile de odinioara, cu domni si domnite ce se ospatau regeste cu cele mai nobile mancaruri, a apus de ceva vreme.

Arareori gasesti locuri unde poti manca ca in basme, si norocul asta se datoreaza exclusiv unor oameni devotati, care nu numai ca au pastrat traditia retetelor, dar se straduiesc sa o pastreze si pe cea a ingredientelor.

Caci nu cred sa exista cineva care sa afirme ca mancarea e la fel cu ingredientele din supermarket, asa cum zicea Mirela la inceput, sau cu ingredientele din productie proprie sau de la producatori atent selectionati.

Dar, asa cum il tot aud pe Adi Hadean, chef ardelean cu veleiitati de scriitor, mancarea buna este scumpa pentru ca ingredientele bune sunt scumpe, iar bucatarii iscusiti sunt, de asemenea, scumpi.

Si cum banii dicteaza intotdeauna intr-o afacere, rezulta ca majoritatea nu si-ar permite sa mearga la restaurant si sa primeasca o mancare de calitate, asa ca aleg compromisul, lasand pe ultimul loc calitatea si alegand cantitatea si, bineinteles, antrenul.

Inseamna ca o mancare buna nu mai gusti decat ori in locuri speciale, ori la tine acasa, unde iti faci singur selectia alimentelor.

Printre locurile speciale sunt acele pensiuni unde oameni cu mintea agera si-au dat seama ba ca un strain care le calca pragul nu poate fi miscat decat cu ceva ce n-a mai gasit in drumurile sale, ba ca un roman, de obicei orasean, e satul de gustul de supermarket si tanjeste dupa ceva ce sa-i mearga la suflet.

Asa apar povestile cu tinuturile de care vorbeste Marius, asa se duce vestea, si asa se scriu adevaratele povesti despre gastronomia romaneasca.

Nu critic pe nimeni, stiu ca banii, timpul (adica lipsa lor) ne imping la compromisuri zi de zi, insa mancarea romaneasca adevarata e ceva rar pe mesele noastre. Si am impresia ca multi nici nu stiu ce-i aia.



#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 mai 2016 - 14:41

Tocmai (si) din aceste motive i-am sugerat lui Arin sa se orienteze spre aceasta nisa in oferta turistica. Pentru ca este 98% neexploatata.



#17
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 06 mai 2016 - 22:01

Bucataria romaneasca e pentru gurmanzi. Romaneste se mananca mult, gras si cu foarte multa carne, daca se poate numai de porc. Nu spun ca nu e bunut, dar nu e tocmai sanatos. Dupa o vacanta petrecuta in Romania te resimti.  [:)]

Acum scriind asta am avut o "revelatie". Voi ati observat ce burti rotunde au barbatii din Romania?

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))] (Bineinteles, persoanele de fata se exclud)

Mamele si sotiile lor trebuie sa gateasca tare bine!

 

 



#18
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 06 mai 2016 - 22:49

Bucataria romaneasca e pentru gurmanzi. Romaneste se mananca mult, gras si cu foarte multa carne, daca se poate numai de porc. Nu spun ca nu e bunut, dar nu e tocmai sanatos. Dupa o vacanta petrecuta in Romania te resimti. [:)] Acum scriind asta am avut o "revelatie". Voi ati observat ce burti rotunde au barbatii din Romania? [:-)))] [:-)))] [:-)))] (Bineinteles, persoanele de fata se exclud) Mamele si sotiile lor trebuie sa gateasca tare bine!

[:-)))]  [:-)))]



#19
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 06 mai 2016 - 23:43

Bucataria romaneasca e pentru gurmanzi. Romaneste se mananca mult, gras si cu foarte multa carne, daca se poate numai de porc. Nu spun ca nu e bunut, dar nu e tocmai sanatos. Dupa o vacanta petrecuta in Romania te resimti.  [:)]

Acum scriind asta am avut o "revelatie". Voi ati observat ce burti rotunde au barbatii din Romania?

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))] (Bineinteles, persoanele de fata se exclud)

Mamele si sotiile lor trebuie sa gateasca tare bine!

Si foarte multa piine. La orice se maninca piine.



#20
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 07 mai 2016 - 17:56

Eu ce am observat in Romania mincarea este foarte sarata, si asta in marea majoritate a restaurantelor pe la care am fost. 

Inlcusiv piinea este foarte sarata......si am cumparat din mai multe locuri.

Foarte gustoasa piinea pe care am cumparat-o din satele din Covasna dar tot sarata.  





Etichetat si cu bucate, bucatarie, bucatarie traditionala

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -