Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

CSB (Cambridge School of Bucharest) si altii ca ei


28 raspunsuri la acest subiect

#21
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 aprilie 2018 - 07:29

Multumesc pentru sugestie.

Mie imi place Clujul foarte mult,m-as muta cu placere oricand acolo.

In ceea ce priveste scoala,intr-adevar mi-a facut o impresie foarte buna,doar prin simpla accesare a paginii lor.Trebuie sa recunosc ca este exact ceea ce caut.

Daria (fiica-mea ce mica) este acolo din toamna la liceu. E altceva.....



#22
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 09 aprilie 2018 - 09:44

Stiu ca tu ai trecut prin corvoada cautarii si ai dreptate,este foarte greu si normal,necesita mare grija si atentie,mai cu seama ca,e vorba de viitorul copiilor.

Din pacate,momentan cercul de posibilitati in Bucuresti s-a redus considerabil,desi scoli sunt destul de multe la numar.

M-a surprins si ca preturile sunt aproape duble fata de aici,si ma indoiesc ca s-ar depune mai mult efort de profesori sau elevi.

De asemenea,am fost surprinsa sa vad foarte multi elevi romani,la aceste scoli,chiar nu inteleg de ce parintii aleg sa plateasca mii de euro fara sens.

 

da, problema pretului mi-am pus-o si eu. Exagerat de scump, indiferent de cata calitate ar oferi, este mai scump decat anul scolar la facultatile de elita din lume.

 

Plus, rezultattele la examene, din ceea ce scrie pe siteurile lor, sunt average, Pentru banii pe care ii cer, mi-ar fi rusine sa obtin si sa mai si afisez asemenea rezultate.

 

Despre elevii romani de acolo, ce sa zic, parerea mea e ca fiecare parinte vrea ce-i mai bun pentru copilul lui. Ca nu toti stiu la ce sa se uite, e altceva, dar pretul nu reflecta intotdeauna calitatea. Si multi sunt copii aroganti, care cred ca banii parintilor le da dreptul sa se considere buricul pamantului si se comporta ca mici mosieri. Iar scoala nu vrea sa piarda banii aceia. Deci....


Editat de miriama, 09 aprilie 2018 - 10:04 .


#23
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 24 aprilie 2018 - 03:27

Daria (fiica-mea ce mica) este acolo din toamna la liceu. E altceva.....

 

Felicitari! 

Am urmarit cateva videouri de la ei,si intr-adevar e diferit de ceea ce ne-am obisnuit sa gasim la o scoala oarecare.

Ceea nu imi este clar totusi,daca urmeaza ,in paralel,si programa de la scolile de stat,pentru ca am observat ca elevii participa la olimpiade nationale,iar British Curricullum,manualele Cambridge sunt total diferite,de ceea ce se gaseste in manualele de stat.

Aici,in Emirate,toate subiectele se studiaza in limba engleza.Limba araba,se studiaza ca limba a doua,pentru elevii care au nu au limba materna araba,iar ceilalti,studiaza in araba doar Islamul si stiintele sociale.



#24
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 aprilie 2018 - 07:48

Nu stiu sa iti raspund la aceasta intrebare. Pot doar sa spun ca se preda exclusiv in limba engleza mai putin materia "limba si literatura romana", ca respecta 100% cerintele impuse de Min Educatiei la fel ca orice alta scoala publica, ca diploma de bacalaureat este recunoscuta atat in Romania cat si afara.



#25
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 01 mai 2018 - 15:13

Exact cum este si normal,pentru o scoala in limba engleza! 

Si noi am ales sistemul englez,pentru ca stiam ca oriunde ne vom muta,vom reusi sa o integram si pe fetita noastra.

Are multe colege,care au venit pe parcursul anilor din fel de fel de tari,si s-au acomodat instant,mai putin cu limba araba,care intr-adevar e dificila.



#26
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 08 octombrie 2019 - 06:58

Intre timp,ne-am mutat in Bucuresti si dupa indelungi cautari ne-am oprit la ISB (International School of Bucharest).

Am fost foarte bine primiti de administratie ,profesorii sunt seriosi,fetita mea s-a acomodat foarte bine .

Taxa scolara este foarte piperata,pentru clasa a XI a platim 12.000 Euro, aproape triplu fata de ce plateam in Emirate.

Taxe mai mici am gasit la Cambridge School of Bucharest, in jur de 9000 si la Avenor College 7500 .

Am fost socata sa aflu si de scoli cu 20.000 Euro pe an,18000.

Mi se pare foarte scumpa educatia privata in limba engleza ,insa din moment ce parintii sunt dispusi sa plateasca,oferta se aliniaza cererii si spre surprinderea mea sunt foarte multi copii romani la scoli private.



#27
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 08 octombrie 2019 - 09:53

Cateva idei din experienta invatamantului privat. Andrei, baiatul nostru a urmat systemul Cambridge si a finalizat cu A-Levels.

 

Deci:

1. Sunt foarte suportiv pentru invatamantul privat si cred ca este mai bun decat invatamantul de stat. Poate este normal avand in vedere ca au mai multi bani si platesti pentru un anume serviciu.

 

2. Nu uitati ca spre deosebire de invatamantul de stat unde oarecum "indirect" esti client al scolii (ma refer aici ca scolile de stat sunt pana la urma intretinute si din taxe si impozite), in cazul invatamantului privat esti CLIENT DIRECT! Asta inseamna ca poti, si trebuie sa ai pretentii fata de serviciul pe care il primesti.  Incurajez parintii cu copii la invatamantul privat sa gandeasca in acest sens si sa isi exprime gandurile, multumirile si nemultumirile fata de serviciu primit. Ca sa fac o analogie, daca intr-un restaurant esti servit prost sau ti se aduce mancarea rece cand trebuia sa fie calda, te plangi nu? Dar daca experienta a fost excelenta... probabil ca lasi un review pozitiv. Cam aceeasi gandire trebuie aplicata si invatamantului privat.

 

3. Cred ca daca ai de ales intre sistem britanica cu A-LEVELs sau International Bacalaureat (IB) as sugera sa mergeti pe a 2-a varianta. IB-ul este mai bine vazut iar daca nu doriti musai sa studieze copilul in UK (acum cu BREXIT-ul conditiile probabil ca o sa fie din ce in ce mai proaste) IB-ul este mult mai bine vazut si acceptat! In plus, ofera avantajul sa-i dea copilului sansa sa se hotarasca mai tarziu ce doreste sa studieze. La A-Level iti alegi 3,4 sau, hai maxim 5 subiecte si pe acelea le aprofundezi in ultimii 2 ani. Apropo, recomand - daca aveti un copil silitor - 4 A-levels si nu 3 dar sub nici o forma mai mult de 4! Devine prea greu ....

 

4. Asteptari: chiar daca este invatamant privat, sa nu va asteptati sa fie numai lapte si miere. Fiecare institutie se confrunta uneori cu probleme, aduce un profesor mai slab pregatit, nu combate corect un anume bullying s.a.m.d. Sa nu cadeti asadar in extrema cealalta: daca platesc o caciula de bani totul trebuie sa fie perfect! O doza de realism este bine venita..... fata de invatamantul privat.



#28
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 08 octombrie 2019 - 09:58

Si inca ceva: incercati sa va asigurati ca daca un copil merge la o scoala privata internationala in tara sa natala (exemplu: copil roman in Romania) nu se inconjoara numai cu prieteni ali si vorbeste in pauze numai limba nativa. Marele avantaj al unei scoli internationale este deschiderea care o ofera pentru multi-culturalitate si invatarea temenica a limbii straine. Am vazut zeci de exemple in jurul meu, copii care urmeaza scoala interationala dar se comporta la fel ca o scoala publica de stat. 



#29
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 14 octombrie 2019 - 04:34

 incercati sa va asigurati ca daca un copil merge la o scoala privata internationala in tara sa natala (exemplu: copil roman in Romania) nu se inconjoara numai cu prieteni ali si vorbeste in pauze numai limba nativa.

 

Intr-adevar foarte important!

Din spusele fetei mele ,sunt formate grupuri-grupulete,ceea ce este normal,in orice comunitate ,si intr-adevar multi copii romani au grupul lor,in care vorbesc numai limba romana .

In situatia noastra,fetita avand prima limba engleza as prefera sa isi gaseasca prieteni cu care sa converseze in limba romana ,insa ea are doar prieteni in cercul nevorbitor de romana.

La fel s-a intamplat si cand eram in Emirate - desi putea sa converseze in araba, nu a folosit niciodata limba pentru a se intelege cu copiii.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -