Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

CSB (Cambridge School of Bucharest) si altii ca ei


28 raspunsuri la acest subiect

#11
M_dogaru

M_dogaru
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 mai 2016 - 07:32

Nu cred ca aroganta este o descriere potrivita pentru cei de la "Cambrige School of Bucharest". compartiv cu fosta scoala internationala a copiilor mei, unde ne-am lovit de ceva ignoranta si insolenta,  cei de la Cambridge s-au dovedit mereu deschisi spre a oferi informatii si a stabili intalniri ori de cate ori am solicitat asta. Noi vom ramane cu ei pana termina copiii clasa a-12-a, din punctul meu de vedere au cel mai bun sistem educational din Bucurest.Ca un sfat pentru Admin/Redactor, daca aveti nevoie de informatii, ii puteti suna pentru a stabili o intalnire, sunt convinta ca veti primi toate raspunsurile de care aveti nevoie. Numai bine.



#12
Tiny90

Tiny90

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 29 mai 2016 - 16:50

Acum vreo 8 ani comunicarea nu era tocmai usoara,nu aveai contact direct cu profesorii( numai prin dna Rita care era ceva gen directoare),la note se mai umbla putin in functie de simpatii si antipatii. Dar pot sa spun ca se invata engleza foarte bine. Examenul de bac se dadea la ei in scoala si apoi se facea o echivalare(examen la lb romana si istorie) si se obtinea un atestat. Acum nu stiu cum mai este ...au trecut niste ani ...

stiam ca mai este o scoala langa Cora Pantelimon BBIS( Beirut bucharest international school) unde predarea se facea tot in engleza ...taxe mai mici decat la CSB,comunicare la fel de greoaie ....fara prea multa transparenta ...directoare cam scortoasa ...



#13
vladimirdude

vladimirdude
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 19 august 2016 - 13:41

CSB nu se va mai muta in Pipera anul acesta. Initial am fost anuntati ca cei mici (cls. 1-4) vor incepe anul acesta scoala in Pipera, dar la sfarsitul anului, odata cu scrisoarea privind performanta scolara am primit si o informare cu privire la faptul ca din cauza lipsei unor "avize si autorizatii" aceasta mutare nu se va mai efectua, cel putin nu pana in decembrie 2016.... Asta in conditiile in care la sedinta din mai s-a anuntat ca amenajarile noului sediu sunt in grafic..."Noul sediu" inseamna de fapt una din cladirile de pe platforma fostei fabrici IPRS Baneasa... Ne-au mintit cu buna stiinta. In momentul in care unii partinti au exprimat dorinta de a vizita "noul sediu" pentru a vedea in ce stadiu se prezinta li s-a refuzat accesul, cu o motivare grosolana "ar fi ca la gradina zoologica daca s-ar vantura toti parinti pe acolo". De fapt sunt fortati la aceasta mutare deoarece in curtea unde invata cls 1-3 s-a primit autorizatie de constructie pentru o cladire noua, un bloc.

In alta ordine de idei taxa scolara s-a marit de la 6500eur pt cls.1-5 (pt 2015/2016) la 7350eur pt 2016/2017. Asta in conditiile in care stam in aceleasi clase care nici acum nu sunt cine stie ce. Examenul Cambridge se plateste separat si este obligatoriu, 100 eur a fost pana acum, aproape dublu fata de cat ar plati cineva care s-ar duce de capul lui sa-si ia certificarea...

Manualele s-au scumpit si ele de la an la an 350 eur  apoi 450 (asta pt ciclul primar), sa vedem anul asta cat mai platim. Cat despre uniforma, am platit pe un pantalon, un trening de vara, unul de iarna si un pulover 250 eur. Anul trecut pe o vesta tricotata am platit 40eur. Nu am o problema cu pretul ci cu raportul calitate/pret.  Preturile se maresc an de an fara a exista o justificare in sensul imbunatatirii conditiilor.

Cand reclamat starea mobilierului si a salii de clasa mi s-a raspuns ca daca nu-mi convine exista alternative gen Scoala americana, British School...Cam asta e atitudinea. Sunt foarte aroganti si cauta sa musamalizeze orice incident. Am ramas masca cand asteptand intr-o zi sa intru la secretariat, am observat un elev care plangea de mama focului, cazuse si se lovise la o mana (s-a dovedit a fi o fractura), iar secretarele umblau prin scoala sa caute asistenta, asistenta care plecase....Nimeni nu sunase parintii, sau Salvarea! Copilul urla de durere....

Partea proasta este ca e singura scoala SABIS din Romania, are o "sora" la Constanta.

Pot raspunde la intrebari punctuale, daca exista. Copilul meu este clasa a 3-a.



#14
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 03 aprilie 2018 - 03:13

Citesc cu atentie subiectul.

Repatrierea noastra e conditionata de gasirea unei scoli potrivite fetitei noastre.

Momentan e in clasa a noua,si dorim sa continue British Curricullum in Bucuresti.

Orice sugestie m-ar ajuta foarte mult.



#15
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 aprilie 2018 - 08:34

Citesc cu atentie subiectul.

Repatrierea noastra e conditionata de gasirea unei scoli potrivite fetitei noastre.

Momentan e in clasa a noua,si dorim sa continue British Curricullum in Bucuresti.

Orice sugestie m-ar ajuta foarte mult.

Poate va tenteaza Cluj Napoca ..... creseterea este enorma, civilizatia e la ea acasa, oportunitatile ca si joburi au explodat si au o crestere exponentiala, serviciile sunt foarte bine puse la punct.... iar despre scoala 100% recomand

 

http://www.transylvania-college.ro/



#16
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 03 aprilie 2018 - 11:58

Citesc cu atentie subiectul.

Repatrierea noastra e conditionata de gasirea unei scoli potrivite fetitei noastre.

Momentan e in clasa a noua,si dorim sa continue British Curricullum in Bucuresti.

Orice sugestie m-ar ajuta foarte mult.

 

ai grija ca ei sunt acreditati ca Scoala Libaneza.... nu stiu cum, pe curricula SABIS, verifica cum va fi cu recunoasterea diplomelor dupa terminarea liceului, fii atenta cate si ce subiecte fac la IGCSE si la A Level, ce rezultate au in anii anteriori. Acum cativa ani, m-am uitat si eu la ea si m-am razgandit. Bafta!


Editat de miriama, 03 aprilie 2018 - 12:00 .


#17
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 03 aprilie 2018 - 18:24

ai grija ca ei sunt acreditati ca Scoala Libaneza.... nu stiu cum, !

 

pai fix asta sunt. Mie mi se pare sarlatanie uzul unui nume pompos de “Cambridge”. E ca in zicala cu gardul si leopardul



#18
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 03 aprilie 2018 - 18:59

pai fix asta sunt. Mie mi se pare sarlatanie uzul unui nume pompos de “Cambridge”. E ca in zicala cu gardul si leopardul

 

Da, exact. Pe timpul cand ma uitam eu la ea, absolventii acestei scoli trebuia sa sustina si bacalaureatul romanesc pentru a le fi recunoascuta diploma. Aceasta aberatie m-a pus pe fuga. Plus ca rezultatele la examenele externe erau de toata jena. Asa ca, atentie!



#19
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 09 aprilie 2018 - 06:43

Poate va tenteaza Cluj Napoca ..... 

 

http://www.transylvania-college.ro/

 

Multumesc pentru sugestie.

Mie imi place Clujul foarte mult,m-as muta cu placere oricand acolo.

In ceea ce priveste scoala,intr-adevar mi-a facut o impresie foarte buna,doar prin simpla accesare a paginii lor.Trebuie sa recunosc ca este exact ceea ce caut.



#20
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 09 aprilie 2018 - 06:53

Da, exact. Pe timpul cand ma uitam eu la ea, absolventii acestei scoli trebuia sa sustina si bacalaureatul romanesc pentru a le fi recunoascuta diploma. Aceasta aberatie m-a pus pe fuga. Plus ca rezultatele la examenele externe erau de toata jena. Asa ca, atentie!

 

Stiu ca tu ai trecut prin corvoada cautarii si ai dreptate,este foarte greu si normal,necesita mare grija si atentie,mai cu seama ca,e vorba de viitorul copiilor.

Din pacate,momentan cercul de posibilitati in Bucuresti s-a redus considerabil,desi scoli sunt destul de multe la numar.

M-a surprins si ca preturile sunt aproape duble fata de aici,si ma indoiesc ca s-ar depune mai mult efort de profesori sau elevi.

De asemenea,am fost surprinsa sa vad foarte multi elevi romani,la aceste scoli,chiar nu inteleg de ce parintii aleg sa plateasca mii de euro fara sens.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -