Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dupa 2 fiv si 2 embrioadoptii a reusit cineva sa ramana?


52 raspunsuri la acest subiect

#11
piersica

piersica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 04 mai 2016 - 12:52

isi fac reclama. sunt curioasa daca o sa ne scrie vreo fata cu 3 ,4 fiv nereuiste si dupa testul era a reusit? eu am citit pe siturile din afara si nimic.



#12
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 04 mai 2016 - 12:59

isi fac reclama. sunt curioasa daca o sa ne scrie vreo fata cu 3 ,4 fiv nereuiste si dupa testul era a reusit? eu am citit pe siturile din afara si nimic.

 

 Piersica asta nu stiu, ca eu nu fac testul; dar eu i-as contacta si le-as cere detalii. Era o sugestie.



#13
raishwanya

raishwanya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 879 mesaje

Postat 04 mai 2016 - 19:34

Eu am facut 2 FIV-uri cu ovo proprii la 45 ani. Al doilea cu sarcina biochimica.deci implantare. La 2 luni am facut testul ERA, asa a vrut proful. Si testul a fost ok. Am facut apoi embrioadoptie la 2 luni dupa test. Sarcina oprită in evolutie. Si am avut si eu de toate in meniu.

#14
Angi12

Angi12
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 mai 2016 - 20:10

Buna, si am am 40, in curand 41. Am facut 5 FIV-uri si un ET. Am schimbat clinicile. Nu mai stiu ce sa fac



#15
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 04 mai 2016 - 22:08

Fetelor si eu am facut 2 fiv-uri cu ovo proprii fara nicio implantare. De fiecare data endometru de 9-10 inainte de transfer si embrioni de buna calitate. Toti doctorii pe la care am fost au spus ca totul e ok ca acum sa aflu ca de fapt am uter in forma de T, iar la fiv cu un astfel de uter sansele sunt 0.

#16
piersica

piersica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 16:32

#15 icon_share.png
 
 
 

 cum adica ai uterul in T? Ce analiza ai facut sa ti dai seama ?



#17
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 19:15

    Piersicuto,testul ERA verifica receptivitatea endometrului in momentul in care ar fii transferul.Aici pe forum e o "gagica" care dupa 2-3fiv a facut testul.Avea multi embrioni de z5 de fiecare data,facea si cu fresh si cu congelati si nici o implantare.Dupa efectuarea testului a vazut ca endometrul e receptiv in z19-21 cum se face si transferul si a reusit sa aiba un beta pozitiv.Din pacate sarcina aceea s-a pierdut din cauza progesteronului mic.Nu a facut nici intralipid,nici prednisoane nu ia ca e alergica...dar eu zic ca are importanta sa verificati si progesteronul pana la beta.Un progesteron prea mic e posibil sa nu lase embrionul sa se fixeze.Analizele de trombofilie le-ai facut?NK din sange?Prea multe chestii luate fara sa fie necesar va poate da ficatul peste cap si de acolo corpul sa nu mai perceapa corect anumite chestii.

    Hatice,soro [grup] ,nu ai spus nimic niciunde:((


Editat de dea78, 05 mai 2016 - 19:16 .


#18
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 19:34

Piersica dupa 2 FIV esuate, o histeroscopie si o histerosalpingografie am fost in Turcia pentru un nou FIV. Acolo doctorul a vazut ceva ciudat la eco si mi-a propus sa fac mai intai stimularea si sa congelez tot ce obtin ca mai apoi sa ma ocup de uter. L-am ales pe Rudi Campo pentru o noua histeroscopie si el mi-a dat sa fac mai intai un RMN. Luni am fost la el pentru o histero exploratorie si s-a confirmat ca uterul meu e in forma de T



#19
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 19:37

Dea nu am spus pt ca resimt presiunea intrebarilor.. si am ajuns sa imi fie si greu sa anunt inca un esec..am obosit de tot..si fizic si sufleteste..

 

Am facut o criza puternica de bila in z8 dupa ET, am chemat salvarea, pipi test era negativ..anul trecut am facut aceasi criza de bila doar ca mi-am revenit mai repede..acum am intrat in medical pt ca nu putea sa ma ridic din pat, vomam si dupa 1 lingurita de apa..inca nu mi-am revenit, am ameteli puternice, dureri de ficat , care s-a marit dupa tot coktail-ul de medicament ( inclusiv prograf)..am venele la ambele maini sparte si nu pot face analizele recomandate pt ficat..la perfuzia de la ET mi-au spart vena pt ca se termina programul si se grabeau..sunt inca vanata..

 

Acum am ajuns la capatul drumului meu, pt mine nu mai cred ca visul se va implinii..probabil voi face si testul era  pt ca sunt dependenta..pt ca poate mai tarziu imi voi reprosa ca am renuntat la final..dar nu acum..poate la toamna, sa pot strange alti bani..la toamna implinesc 39 de ani, sunt deja batrana si mai ales bolnava, o boala care nu se vede dar care te macina incet incet sufleteste, fizic, pshic si te inchide in tine..

 

Cand vad mesajele de incurajare gen " aveti incredere, veti reusi" sau " nu renuntati visul va deveni realitate " asa imi vine sa nu mai intru .eu zic ca nu e asa si ca in unele cazuri chiar nu exista rezolvare.Trebuie sa fim realiste, chiar daca doare, chiar daca ne ustura sufletul.


Editat de Hatice, 05 mai 2016 - 19:44 .


#20
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 20:02

    Hatice nu ar trebui sa te "atinga" nici incurajarile,nici comentariile nimanui.Suntem tinere mental cat speram,cand ne pierdem speranta...chiar nu stiu ce se va intampla.Putem trai fara copii,dar putem oare accepta asta?Iti doresc multa putere si insanatosire grabnica.O imbratisare stransa din partea mea!

    Piersicuto imi pare rau ca ti-am invadat topicul cu asta,dar nu puteam sa tac.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -