Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Buna...am sa va spun povestea noastra...


8 raspunsuri la acest subiect

#1
TIA13

TIA13
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 03 mai 2016 - 19:48

din 21 iulie 2010 incercam sa avem un bebe...dupa 2 ani de incercari am fost in cj am facut un consult eu apoi o spermograma el atunci a iesit oligoastenozoospermie...un rezultat nu prea bun dar ramasesem cu speranta ca poate se va intampla o minune...anii au trecut si inca trec destul de repede...anul acesta am decis sa facem niste analize mai amanuntit in sibiu la polisano...dupa atatia ani de cautari eu credeam ca e vina mea...4 doctori ginecologi din alba ba ca e prolactina marita, ba ca am chisturi tratamente peste tratamente....a facut si el tratament atunci...insa anul acesta in ianuarie cand mi-a luat pentru toate analizele si au iesit bine la mine...am facut alte analize sotului am aflat din spermograma ca nu mai are spermatozoizii deloc iar gandul asta nu mi-a dat pace.De ce?? cum se poate?? din spermocultura am aflat ca are o infectie la prostata cu enterococcus iar dupa vizita la urolog ca are si un varicocel la testicolul stang de gradul II ...parca mi-a cazut cerul in cap. va incepe tratament cu fleraday apoi daca totul va merge bine si va disparea infectia profertyl si mai incolo vom vedea...dar va spun ma simt neinteleasa, dezamagita si nu inteleg de ce eu...

 



#2
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 03 mai 2016 - 20:03

din 21 iulie 2010 incercam sa avem un bebe...dupa 2 ani de incercari am fost in cj am facut un consult eu apoi o spermograma el atunci a iesit oligoastenozoospermie...un rezultat nu prea bun dar ramasesem cu speranta ca poate se va intampla o minune...anii au trecut si inca trec destul de repede...anul acesta am decis sa facem niste analize mai amanuntit in sibiu la polisano...dupa atatia ani de cautari eu credeam ca e vina mea...4 doctori ginecologi din alba ba ca e prolactina marita, ba ca am chisturi tratamente peste tratamente....a facut si el tratament atunci...insa anul acesta in ianuarie cand mi-a luat pentru toate analizele si au iesit bine la mine...am facut alte analize sotului am aflat din spermograma ca nu mai are spermatozoizii deloc iar gandul asta nu mi-a dat pace.De ce?? cum se poate?? din spermocultura am aflat ca are o infectie la prostata cu enterococcus iar dupa vizita la urolog ca are si un varicocel la testicolul stang de gradul II ...parca mi-a cazut cerul in cap. va incepe tratament cu fleraday apoi daca totul va merge bine si va disparea infectia profertyl si mai incolo vom vedea...dar va spun ma simt neinteleasa, dezamagita si nu inteleg de ce eu...

 

 

 Bine ai venit Tia. Suntem multe pe forum in situatia ta, iar la intrebarea de ce eu? - raspunsul este simplu: 1 din 6 cupluri au probleme in a concepe.

 Inteleg ca sotul tau are 0 spermatozoizi in ejaculat, deci nu prea inteleg ce treaba are profertilul. 

  Sunt fete care au reusit sa aiba copii cu un astfel de diagnostic, asa ca fii optimista.



#3
TIA13

TIA13
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 03 mai 2016 - 20:10

 Bine ai venit Tia. Suntem multe pe forum in situatia ta, iar la intrebarea de ce eu? - raspunsul este simplu: 1 din 6 cupluri au probleme in a concepe.

 Inteleg ca sotul tau are 0 spermatozoizi in ejaculat, deci nu prea inteleg ce treaba are profertilul. 

  Sunt fete care au reusit sa aiba copii cu un astfel de diagnostic, asa ca fii optimista.

e adevatat speranta moare ultima asteppt sa vad dupa fleraday ce se va intampla cu infectia si ce e de facut dupa asta...daca nimic nu se intampla atunci a zis urolog-ul ca singura sansa e FIV-ul ....



#4
TIA13

TIA13
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 03 mai 2016 - 20:13

avand in vedere ca fleraday-ul(antibiotic)ar trebui sa trateze infectia la prostata,infectie care de altfel cica afecteaza bunul mers al lucrurilor... :(

daca totul ar decurge cum trebuie dupa antibiotic repetam spermograma si spermocultura si inca cateva dozari...ar urma profertyl ca sa sporeasca nr spermatozoizilor.... 



#5
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 03 mai 2016 - 20:23

avand in vedere ca fleraday-ul(antibiotic)ar trebui sa trateze infectia la prostata,infectie care de altfel cica afecteaza bunul mers al lucrurilor... :(

daca totul ar decurge cum trebuie dupa antibiotic repetam spermograma si spermocultura si inca cateva dozari...ar urma profertyl ca sa sporeasca nr spermatozoizilor.... 

 

 Tia, stiu perfect ce este profertilul, si sotul meu a luat in mai multe cure cu rezultate nesemnificative. Tu ai scris ca in urma mai multor analize sotul tau are 0 spermatozoizi - aceasta este azoospermie, si profertilul nu are nici o treaba. Dar en fin, spuneai ca mergi la Polisano, deci probabil ti-au explicat ce si cum.

 5-6 ani de incercari esuate din punctul meu de vedere inseamna ft mult, eu in locul tau as face fiv cu icsi cat mai rapid.


Editat de moon16, 03 mai 2016 - 20:24 .


#6
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 04 mai 2016 - 11:15

Tia  si eu zic sa  nu mai pierdeti timpul, din 2010 pana acum e "o vesnicie". Si eu tot cam de atunci am inceput investigatii si tratamentele si am 1 IA si 5 FIV la activ fara succes, iar acum mergem pe varianta adoptiei.

Dupa cura de antibiotice daca nu apar gigiei, singura varianta e FIV, iar sotul va trebui sa faca punctie testiculara. 


Editat de QiaoBing, 04 mai 2016 - 11:15 .


#7
TIA13

TIA13
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 04 mai 2016 - 19:55

 Tia, stiu perfect ce este profertilul, si sotul meu a luat in mai multe cure cu rezultate nesemnificative. Tu ai scris ca in urma mai multor analize sotul tau are 0 spermatozoizi - aceasta este azoospermie, si profertilul nu are nici o treaba. Dar en fin, spuneai ca mergi la Polisano, deci probabil ti-au explicat ce si cum.

 5-6 ani de incercari esuate din punctul meu de vedere inseamna ft mult, eu in locul tau as face fiv cu icsi cat mai rapid.

bineinteles ne-a spus ca daca antibioticul nu va curata infectia asta la prostata...cu fleraday timp de 30 de zile o capsula/zi...apoi repetare spermograma+spermocultura sa vedem daca au aparut spermatozoizii...daca nu ne-a spus ca FIV -ul ar fi singura solutie...acum ma gandesc de unde atatia banii.... [batcap]  [fri]



#8
sweetkarina

sweetkarina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.536 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 14:27

Buna Tia, 

 

Si sotul meu a facut spermograma si a iesit initial teratozospermie pe care am tratat-o cu profertil si dupa prima luna de tratament bebe a aparut. Tin sa mentionez ca si eu sunt cu o tiroida autoimuna si doctorii din cluj mi-au dat ca singura sansa fertilizarea. Dar am fost la Medlife la Bucuresti si sub indrumarea doctoritei de acolo am ajuns aici. 

Asa ca se poate, capul sus si va veni si bebe! 



#9
TIA13

TIA13
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 14 mai 2016 - 19:43

[fri] cred inca mai sper ca o minune se va intampla....




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -