Sari la conținut

Sari la conținut


Nu se vede embrion la 7 saptamani


14 raspunsuri la acest subiect

#1
Abyy

Abyy
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 29 aprilie 2016 - 08:08

Am o intrebare pentru mamicile de aici...Poate mai sunt multe care a-ti trecut prin experiente de genu... Pe scurt...sunt la a 3a sarcina,primele 2 pierdute :(... Iar acuma am 7 saptamani de sarcina dupa calculele medicilor (chiar daca am un ciclu mai ciudat-ultimu pe 5 martie) nu se vede embrionu in sac..primu ecograf l-AM FACUT la 4 saptamani doctoru mi'a zis ca e prea mica sarcina si e posibil sa se fi eliminat..m'a rechemat la control peste o saptamana...sarcina o avansat a crescut sacu,dar nu se vedea nici sacu yolk nici vezicula vitelina..apoi a 3a data acuma la 7 saotamani o zis ca nu se vede embrionu si e posibil sa pierd sarcina..am simtome de sarcina normale: greturi dureri de sani,dureri de cap..la primele 2 sarcini medicii mi'au zis ca e totul bine pana am pierdut...acuma nimic nu'i bine,dar eu ma simt oke nu sangerez nu nimic...e posibil sa mai apara embrionu? Mai sunt mamici la care nu s'a vazut la 7 saptamani?... Atasez poza de la ultimu ecograf...sincer ma astept la ce e mai rau...dar totusi..speranta moare ultima..mai ales ca ne dorim mult un copil.

Miniaturi atasate

  • IMG_20160426_182333.jpg


#2
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 29 aprilie 2016 - 13:38

Cel mai sigur este sa faci bhcg la 48 de ore. Daca se dubleaza sarcina e ok, daca nu atunci probabil ca sunt probleme...



#3
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 29 aprilie 2016 - 17:14

   Calculand dupa UM ai mai mult de 7saptamani,dar probabil ecografia a fost facuta la 7sapt.Nu se vede in poza atasata decat sacul vitelin,dar depinde si cand ai ovulat tu.Normal la o sarcina de 7sapt trebuia sa se vada tot,chiar sa auzi si inimioara,dar daca ovulai in z14 sau pana in z14.Daca ai o ovulatie tarzie e posibil ca sarcina sa fie mai mica,dar cum ti-a raspuns si irbo faci de 2ori betahcg la interval de 48h si vezi cum se comporta.Te asteptam cu vesti bune!



#4
kkmy

kkmy
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 29 aprilie 2016 - 22:14

in aceeasi situatie am fost si eu. La 6 saptamani nu era vizibil decat sacul. Am facut analize bhcg si valorile au crescut doar de 1,5 ori. Dar la 7 saptamani s=a vazut sarcina si deja suntem aproape in sapt 22 si suntem sanatoase fara nici o problema. Deci, nu te stresa si lasa timpul sa treaca, mai ales daca nu ai dureri sau sangerari. 



#5
Abyy

Abyy
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 30 aprilie 2016 - 06:53

Cei drept stiu ca dupa data de 20 martie am ramas pentru ca sotu o fost plecat..incerc sa fiu si pozitiva totodata...in caz ca mi s'a prins mai tarziu..am doua prietene din Italia care au patit la fel,nu s'a vazut nimic in sac si medicii deacolo le'au sugerat sa astepte pana dupa 10saptamani si dupa s'a vazut si embrionu..problema la noi ca de nu vede la 7 saptamani ii bai si medicu te trimite la chiuretaj.. Totusi am sa astept...si primele doua sarcini ce le'am pirdut, le'am pierdut eu de la sine..nu m'am dus la chiuretaj doar dupa ce a inceput hemoragia..am sa fac la fel si acuma,si daca nu e sa fie nu va fi oricum,da daca sunt sanse vreau sa ma bazez pe sansele acelea..


Editat de Abyy, 30 aprilie 2016 - 09:16 .


#6
Abyy

Abyy
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 30 aprilie 2016 - 09:29

Kkmy multumesc pt incurajare...nici la mine pana in 6 saptamani nu s'a vazut numa sacu(fara vezicula viteluna fara sac yolk)..acuma la 7 o zis ca parca se vad putin dar totusi nu'mi da sperante..la primu control o zis ca e prea mica sarcina de 3mm si e posibil sa o fi eliminato,la al doilea control ca a crescut totusi sacu da nu gaseste vezicula vitelin si sacu yolk..Acuma la al treilea control ca nu se vede embrionu...tot asa ma tine in suspans..miam propus sa nu ma mai duc la control numa la 9-10sapt..ma simt bine atata ca ma dor sanii,cateodata mi'e rau si ma doare capu..in rest nu sangerez,nu am decat scurgeri albe/galbene slab cantitativ,dar creca e de la arefam..dade ne ajuta Dumnezeu de data aceasta si totul va fi bine..

#7
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 30 aprilie 2016 - 09:42

Eu zic totusi sa nu ai sperante foarte mari ca sa nu fii foarte dezmagita. Sansele din pacate sunt destul de mici sa fie bine...Iti doresc din suflet sa fie o ovulatie foarte tarzie. Tine-ne la curent!



#8
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 30 aprilie 2016 - 17:35

Sincer , eu ti-as sugera sa nu bagi capul in pamant si sa astepti de la DD sa fie bine...eu am pierdut multi ani si multe sarcini sperand ca...fa bhcg si vezi ce si cum. Deasemenea verifica problemele legate de trombofilie, daca nu ai facut-o pana acum...eu am pierdut vreo 4 sarcini in jurul a 7-8 sapt plus una mai mare. Rezolvarea a fost clexanul de la primul bhcg pozitiv...asa ca mai bine investigheaza unde e problema si trateaz-o...

#9
Abyy

Abyy
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 01 mai 2016 - 06:51

Irbo..am facut toate analizele posibile...nu am nimic nici eu nici sotu..prima sarcina am pierduto din cauza unei infectii,s'a absorbit embrionu,a doua am pierduto din cauza efortului si ca nu a fost prins inca bine in uter...acuma sunt la a treia..si imi pun speranta in Dumnezeu..



#10
todesc1

todesc1
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 21 mai 2016 - 20:32

Buna!!! Si eu sunt cam in aceeasi situație ca time. După calculul medicului am 9 saptamani iar după ecograf am doar 6. Acum doua saptamani după ecograf aveam 5 saptamani iar acum după încă doua saptamani ecograful mi-a arătat doar 6 saptamani. 




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -