Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se numesc acei care cred doar in ....

credinta dilema dumnezeu

145 raspunsuri la acest subiect

#121
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 22:22

Eheee...tu ti-ai bagat nasul in biblia mea, asa-i? De unde le stii? [pk]

Recunosc,  guilty :D



#122
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 23:31

Daca spunei ca vrei sa intelegi cum gandesc altii ma puteam gandi la o dezbatere, dar daca ai spus ca doar incerci, deja din start, in subconstientul tau nu ne acorzi nici o sansa.
 
[flo2] Asta e din "biblia" mea.
 

reincarnarea este un concept total opus credintei mele crestine...asa ca nu am decit sa spun ca incerc sa inteleg logica  in ce cred adeptii acestui concept.

cred ca mai usor as crede in evolutie...sau in ...nimic...decit in reincarnare.​
este o mare distinctie intre oameni si animale incit nu lasa loc de nici un dubiu, ca poate cindva un anumal sa devina om...sau un om sa devina animal (la propriu, vorbind)

si mai cred ca e o mare iluzie care si-o fac cei care cred in reincarnare ca pot sa fie si crestini in acelasi timp...sau ca dumnezeul lor este Dumnezeu biblic.


m-as gindii de "n" ori inainte sa cred ca mai am o sansa, si inca o sansa...to get the things right...ca poate , poate singura sansa care o avem este doar una si este cea de pe pamant atit cat avem suflare in noi.

cred ca nimic nu mai poate schimba asta, nici rugaciunile dupa moarte facute de cei ramasi in viata...absolut nimic.

o singura sansa avem sa ne hotarim unde ne vom petrece eternitatea.

parere personala, atit.

Editat de michelle-usa, 26 aprilie 2016 - 23:53 .


#123
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 23:54

reincarnarea este un concept total opus credintei mele crestine...asa ca nu am decit sa spun ca incerc sa inteleg logica  in ce cred adeptii acestui concept.

cred ca mai usor as crede in evolutie...sau in ...nimic...decit in reincarnare.
 

Nu vreau sa-ti contrazic credinta, spun doar ca sunt studii care demonstreaza reincarnarea. Am o carte in masina in care sunt descrise intamplari din vietile anterioare ale unor persoane. Poate revin maine, daca nu uit, cu detalii. Inca n-am citit, doar am rasfoit-o.

 

PS.

Nu te regasesc in acest mesaj. De ce anume ai fost deranjata? 



#124
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 23:57

nu am fost deranjata de nimic...daca cumva te referi ca as fi suparata

. as puene emoticonul ca zimbesc daca as putea.

oare cind s-o repara problemele mele technice care le am cu forumul?
devine asa de greu sa scriu...

Editat de michelle-usa, 26 aprilie 2016 - 23:58 .


#125
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 00:09

Vad c-ai editat acum.

Nu stiu ce-ai citit tu despre reincarnare dar n-are legatura cu ce cred eu. Animale???

 

Vulgarizarea notiunilor de mistica si religie orientala duce la idei de genul asta.

Aberatie de circulatie a informatiei.



#126
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 00:12

ok, deci inteleg ca esti si tu de parere ca modelul suporta intrebari si interpretari noi?

 

din punctul meu de vedere, considerand evolutia umana, e momentul sa cerem mai mult de la spiritualitatea fiecaruia decat ascultarea unor porunci, practicarea unor ritualuri si acel "crede si nu cerceta"

 

si atunci nu-i de mirare ca atat de multi nu ne mai regasim in nici o forma a unei biserici crestine, fiindca toate inca sunt puternic ancorate in modelul ... as zice vechi, dar cata vreme nu extista unul nou, e de fapt singurul model, cu variatii de denominatiuni?

 

 

Biblia spune ca in vremurile noastre cunostinta va creste. Datele problemei raman aceleasi dar intelegerea noastra va fi mai profunda. Poate ca asta inseamna ca modelul suporta interpretari noi. interpretarile sunt noi dar modelul e acelasi.

 

am uitat sa zic ca nu anuleaza interpretarile vechi. doar le adauga o noua dimensiune.


Editat de patou, 27 aprilie 2016 - 00:13 .


#127
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 00:24

m-as gindii de "n" ori inainte sa cred ca mai am o sansa, si inca o sansa...to get the things right...ca poate , poate singura sansa care o avem este doar una si este cea de pe pamant atit cat avem suflare in noi.

cred ca nimic nu mai poate schimba asta, nici rugaciunile dupa moarte facute de cei ramasi in viata...absolut nimic.

o singura sansa avem sa ne hotarim unde ne vom petrece eternitatea.
 

Nu exista sa faci ceva si sa nu fii pedepsit, egal cate sanse crezi sau nu ca ai.

Te pedepsesti tu insuti.

Asta este iadul.



#128
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 01:42

Vad c-ai editat acum.
Nu stiu ce-ai citit tu despre reincarnare dar n-are legatura cu ce cred eu. Animale???
 
Vulgarizarea notiunilor de mistica si religie orientala duce la idei de genul asta.
Aberatie de circulatie a informatiei.

de asta te-am rugat, pt ca nu mai tin minte si nu pot sa caut acum sa gasesc mesajele tale mai vechi, dca vrei sa imi reimprospatezi memoria cu credinta ta in Dumnezeu.
eu din cite stiu e ca reincarnarea se refera la revenirea la viata pe pamant, in functie de pacate avute anterior, in diferite animale,pasari...si alte vietuitoare, sau oameni mai bogati/saraci.

te rog explica-mi tu...asa mura'n gura...si cu cit mai multa logica...ce inseamna reincarnarea.
nu ma trimite la google...

#129
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 01:47

Nu exista sa faci ceva si sa nu fii pedepsit, egal cate sanse crezi sau nu ca ai.
Te pedepsesti tu insuti.
Asta este iadul.


explica ,te rog ce vrei sa spui.

#130
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 09:30

Nu stiu ce carte a citit  Mianda.

Dar, eu din ceea ce am citit, nu cunosc cum e la indieni etc, despre reincarnarnare, am vazut ca toate marturiile/ experientele sunt individuale, cam ca si rapirile UFO sau marturiile celor care s- au aflat in moarte clinica.

Pe cand,  despre Isus sunt tz marturii pt fiecare fapta si vorba, au fost martori care au relatat aceleasi "intamplari", fapte si vorbe care pe multi i- au schimbat cu 180 de grade ca persoane, care pt El si- au schimbat total viata si si- au asumat si suportat toate riscurile care au venit la pachet cu viata de crestin aleasa de ei. 

Toate discutiile astea de pe forum, m- au facut sa mai imi bag nasul in diverse legate de Biblie...

Am citit un pic despre Iov. Cata credinta! Cata credinta!

Sa aveti sarbatori linistite si frumoase alaturi de cei dragi! :)


Editat de lucialu, 27 aprilie 2016 - 09:35 .




Etichetat si cu credinta, dilema, dumnezeu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -