Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se numesc acei care cred doar in ....

credinta dilema dumnezeu

145 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 20:13

Buna sa va fie inima. [flo2]

 

Va provoc la o discutie dilematica ...Subiectul ma pasioneaza si ma chinuie.

 

Sunt o persoana care crede in ceva superior. Ceva de sus. Ceva abstract si totusi atat de prezent in fiecare secunda pe care o traim. Imi place idee ca Dumnezeu este un mos simpatic si puternic ... care poate semana cu unul din picturile celebre medievale sau cu Morgan Freeman.

 

dumnezeu.jpg

 

Dumnezeu-morgan.jpg

 

Cum se numesc cei care cred doar in Dumnezeu? 

 

Care i se adreseaza direct in rugaciuni? 

si mai am si alte intrebari - dar va rog sa imi dati atentia necesara :)

 

[flo]



#2
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 20:35

a person who accepts the belief in god,but does not believe in the religion.He/she has no understanding of being aethiest or religious,but believe in individualism.these type of people usually understand that believing in god completely is rhetorical because for an aethiest and a religious person,in the end neither have proof or a clear explanation on their strong grasp of the belief they so entrust on.


#3
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 20:39

Mai sunt si agnostici

"a person who believes that nothing is known or can be known of the existence or nature of God or of anything beyond material phenomena; a person who claims neither faith nor disbelief in God.

Dar ei sunt cumva nehotarati :)



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 20:40

Am gasit si pe Wkipedia aceasta traducere:

Deismul este o orientare filozofică-religioasă din secolele XVII-XVIII, care recunoștea existența lui Dumnezeu numai ca o cauză primară, impersonală a lumii, negând ideea întruchipării lui Dumnezeu într-o persoană și teza intervenției acestuia în viața naturii și a societății.

Deistul crede în existența unui Dumnezeu, sau unei ființe supreme, dar neagă religiile, bazându-și credința numai pe lumina primită de la natură, trecută prin filtrul rațiunii. Deiști renumiți au fost: VoltaireJean-Jacques RousseauBenjamin FranklinThomas Jefferson ș.a.

Deismul susține că numai folosind corect rațiunea, omul poate ajunge la o religie naturală sau rațională, capabilă să treacă dincolo de mesajele revelațiilor divine. Deismul se bazează pe mai multe principii, primul dintre ele fiind cel al existenței unei divinități, a cărei existență, susțin deiștii, poate fi afirmată gândindu-ne la ordinea și perfecțiunea Universului. Este vorba deci de o divinitate creatoare. Credința în acest Dumnezeu este cea mai importantă pentru deiști și nu diferitele servicii religioase. Din acest motiv, ei nu cred în preoți, biserici și texte sacre. Deiștii susțin că omul singur nu poate cunoaște binele și răul. Cunoașterea acestora, care constituie o adevărată știință teologică, devine posibilă doar dacă se acceptă ideea că divinitatea a elaborat legi și principii etice, a căror respectare este obligatorie pentru toți indivizii societății. Concepția deistă, născută într-o epocă de mari bătălii religioase, susține că numai folosind rațiunea se poate pune capăt diferitelor controverse religioase, și ca atare, se poate ajunge la aceea unitate religioasă pe care, mai ales iluminiștii, o interpretau ca fiind singura modalitate de a uni toate ființele umane într-o religie unică.



#5
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 21:44

Buna sa va fie inima. [flo2]
 
Va provoc la o discutie dilematica ...Subiectul ma pasioneaza si ma chinuie.
 
Sunt o persoana care crede in ceva superior. Ceva de sus. Ceva abstract si totusi atat de prezent in fiecare secunda pe care o traim. Imi place idee ca Dumnezeu este un mos simpatic si puternic ... care poate semana cu unul din picturile celebre medievale sau cu Morgan Freeman.
 
[flo]
 

cred ca treb sa te hotarasti, sa te gindesti....sa intelegi mai bine in ce crezi.
adica cine este acest dumnezeu , sau persoana...sau in ce crezi tu?
este abstract ori present (concret)?
este sus, ori este cu noi?
este superior, ori este un mos?

Editat de michelle-usa, 21 aprilie 2016 - 21:47 .


#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 21:51

Nu stiu cum se cheama, dar eu am aceeasi dilema.

Cred in Dumnezeu, imi plac religiile pana la un punct dar in nicio biserica nu ma simt aproape de El.

As vrea sa gasesc o cale prin care sa-mi deschid sufletul fara intermediari. Sa nu imi spuna niciun preot cat de pacatoasa sunt, sa nu imi dea iertare si sa mi-o castig singura prin fapte si smerenie.

Eventual sa am numai o biserica a  mea in care sa fim doar noi doi si constiinta mea. Sa pasesc inauntru de paste sa aprind o lumanare si sa ascult cantece crestine.

 

As vrea sa nu fiu incorsetata in dogme, practici si ritualuri.



#7
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 22:33

Nu stiu cum se cheama, dar eu am aceeasi dilema.

Cred in Dumnezeu, imi plac religiile pana la un punct dar in nicio biserica nu ma simt aproape de El.

As vrea sa gasesc o cale prin care sa-mi deschid sufletul fara intermediari. Sa nu imi spuna niciun preot cat de pacatoasa sunt, sa nu imi dea iertare si sa mi-o castig singura prin fapte si smerenie.

Eventual sa am numai o biserica a  mea in care sa fim doar noi doi si constiinta mea. Sa pasesc inauntru de paste sa aprind o lumanare si sa ascult cantece crestine.

 

As vrea sa nu fiu incorsetata in dogme, practici si ritualuri.

Si de ce nu poti avea toate astea? Cine te impiedica?



#8
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 22:44

Nu stiu cum se cheama, dar eu am aceeasi dilema.
Cred in Dumnezeu, imi plac religiile pana la un punct dar in nicio biserica nu ma simt aproape de El.
As vrea sa gasesc o cale prin care sa-mi deschid sufletul fara intermediari. Sa nu imi spuna niciun preot cat de pacatoasa sunt, sa nu imi dea iertare si sa mi-o castig singura prin fapte si smerenie.
Eventual sa am numai o biserica a  mea in care sa fim doar noi doi si constiinta mea. Sa pasesc inauntru de paste sa aprind o lumanare si sa ascult cantece crestine.
 
As vrea sa nu fiu incorsetata in dogme, practici si ritualuri.
 


Viviana, da-mi voie sa fac un mic comentariu, la cuvintele astea care mi-au 'sarit" in ochi.

 

eu cred ca, iertarea nu poti sa ti-o cistigi prin nimic din ceea ce poti sa faci.

iertarea e un dar, ne-a fost data gratis de Dumnezeu in urma cu  2000 de ani.

doar asta e ce sarbatorim de Paste, nu?!


Editat de michelle-usa, 21 aprilie 2016 - 22:48 .


#9
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 22:54

Viviana, da-mi voie sa fac un mic comentariu, la cuvintele astea care mi-au 'sarit" in ochi.

 

eu cred ca, iertarea nu poti sa ti-o cistigi prin nimic din ceea ce poti sa faci.

iertarea e un dar, ne-a fost data gratis de Dumnezeu in urma cu  2000 de ani.

doar asta e ce sarbatorim de Paste, nu?!

Nu sarbatorim renasterea? De ce spui ca sarbatorim iertarea?



#10
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 23:11

da sarbatorim si renasterea...desi aici te intreb renasterea cui?

si cine a fost Isus, pt ce a venit, ce s-a intimplat cu El, ce a facut  inainte si dupa 'moarte"?

 sunt intrebari esentiale care , ​cred  eu , ca treb sa ni le punem cind sarbatorim Pastele.





Etichetat si cu credinta, dilema, dumnezeu

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -