Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Ianuarie 2017 (Fulguleti de Ianuarie 2017)

ianuarie 2017 gravida sarcina insarcinata

1017 raspunsuri la acest subiect

#21
Cutoshenie

Cutoshenie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 18 mai 2016 - 16:12

Multa sanatate dana_bebe88! Sa te faci bine repede, repede! La mine functioneaza daca iau o lamaie, o curat de coaja, o pisez, pun miere si o mananc asa. 



#22
sweetkarina

sweetkarina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.536 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 07:54

Dana_bebe88 incearca cat mai multe remedii naturiste, eu beau ceai de ghimbir la raceala. 

Am fost ieri la eco si bebe e foarte bine, activ tare. DPN momentan e cel tarziu 01.01.2017.



#23
Mamidecatalina

Mamidecatalina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 11:15

Buna fetelor, felicitari pentru burtici, conform testului slab pozitiv(facut cu 3 zile mai devreme) am si eu o burtik de 3 saptamani si 4 zile, nu vreau sa ma bucur prea tare pentru ca in urma cu cateva luni am mai avut o sarcina oprita in evolutie, dar cu ajutorul lui Dumnezeu speram ca de data aceasta sa fie bine.

Mie mi-au trecut durerile din zona ovarului, azi am primit rezultatele la beta hcg, prima data mi-am dozat sambata cand aveam 4 saptamani si 3 zile de sarcina si valoarea era 648, iar azi la 4 saptamani si 5 zile de sarcina valoarea e 1997, s-a triplat valoarea, deci eu zic ca putem exclude o sarcina extrauterina. M-am mai linistit putin.

La ce laborator ai facut dozarea, cate zile a durat pana sa primesti rezultatul si cat te-a costat daca nu te superi?



#24
dana_bebe88

dana_bebe88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 11:19

fetelor, eu sunt adepta naturistelor.. am incercat tot ce se putea. Se pare ca virusul a fost mai activ si mai rezisten pe motiv de imunitate scazuta in sarcina. Dupa antibiotic si perfuzii de hidratare si paracetamol sunt putin mai bine desi cred ca mai am putin de tras dar macar nu mai e asa rau. Este a 10 zi de cand sunt asa :( abia astept sa merg pe 26 sa vad ca este totul bine si sa ii ascult inimioara.



#25
sweetkarina

sweetkarina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.536 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 12:38

Mamidecatalina, rezultatul de la betaHcg il primesti in aceasi zi. Eu am facut analiza la synevo si a fost 40 lei. O poti repeta cateva zile la rand ca sa vezi daca sarcina evolueaz; caz in care betaHcg trebuie sa se dubleze/tripleze. 



#26
Cutoshenie

Cutoshenie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 15:56

Buna fetelor, felicitari pentru burtici, conform testului slab pozitiv(facut cu 3 zile mai devreme) am si eu o burtik de 3 saptamani si 4 zile, nu vreau sa ma bucur prea tare pentru ca in urma cu cateva luni am mai avut o sarcina oprita in evolutie, dar cu ajutorul lui Dumnezeu speram ca de data aceasta sa fie bine.

La ce laborator ai facut dozarea, cate zile a durat pana sa primesti rezultatul si cat te-a costat daca nu te superi?

Buna! Eu am facut testul la Bioclinica in Iasi, a costat 39 lei si rezultatul l-am primit in 3 ore.



#27
Mamidecatalina

Mamidecatalina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 20 mai 2016 - 10:07

Neata fetelor, cum va simtiti, eu inca nu am simptome de sarcina astept sa vad ce se intampla intentionez sa merg la eco abia pe la jumatatea lunii iunie ca sa fiu sigura ca e tot bine atunci. Pana atunci iau Elevit si vreau sa incerc sa beau ceai de cretisoara care am inteles ca e bun in primele luni de sarcina ca previne hemoragia(un fel de duphaston naturist:))))



#28
sweetkarina

sweetkarina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.536 mesaje

Postat 20 mai 2016 - 10:45

Mamidecatalina, eu iti sugerez sa te informezi despre ceaiul de cretisoara, ca nu toate ceaiurile sunt indicate in trimestrul 1 de sarcina. 

Poti merge si acum la un control, la o ecografie transvaginala s-ar vedea sarcina daca ai vreo 4 saptamani. Macar sa stii cum e implantata. 



#29
Mamidecatalina

Mamidecatalina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 20 mai 2016 - 11:21

Stiu ca se vede la eco dar nu vreau sa merg mai devreme, ma tem sa nu fiu iar dezamagita si cand merg la eco2 sa nu mai fie ok, ma las in voia Domnului.



#30
Mamidecatalina

Mamidecatalina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 21 mai 2016 - 08:08

Neata mamici!!! Cum va simtiti? Toate bune?

LA MULTI ANI! pentru cele care se numesc Elena!





Etichetat si cu ianuarie 2017, gravida, sarcina, insarcinata

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -