Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ne indreptam catre FIV - cateva intrebari


25 raspunsuri la acest subiect

#11
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 19 aprilie 2016 - 14:44

Sa fie cu succes !

Nu esti singurul barbat de pe aici, AndrewD s-a zbatut ca si tine pentru visul de a deveni parinte si a ajuns sa studieze despre un domeniu pe care multi dr inca bajbaie - imunitate reproductiva. Mai inainte a fost Tannoo ...

Asa cum au zis si fetele, e nevoie de timp si flexibilitate, iar femeia e cea mai mult implicata. Eu am incercat sa optimizez totul, sotul a fost la clinica doar cand a facut spermogramele, la punctie si ET, in rest m-am dus singura. Chiar si la FIV-urile din Turcia tot singura am facut naveta pt monitorizari. Cand am facut la Medlife ma invoiam cateva ore pt monitorizari, la turci imi luam 1 zi de concediu - ma duceam si ma intorceam in aceeasi zi. Pt histero, punctie, ET si macar 2-3 zile dupa ET clar trebuie liber - eu mi-am luat din concediul de odihna de fiecare data, de fapt cam pe asta s-au dus concediile din ultimii ani.

Nu stiu cine a povestit enormitatea cu asteptatul la usa pt momentul optim. In timpul procedurii se da tratament atat pt a stimula ovarele sa produca mai multi foliculi, dar si un inhibitor pt a nu ovula. Cam la 2-3-4 zile se vor face ecografii si 2 analize de sange - estradiol si progesteron (sunt clinici unde nu le fac pe cele de sange) in functie de care dr va decide dozele pana la urmatoarea monitorizare. In momentul in care se constata ecografic ca foliculii au dimensiunea optima se va face o injectie de declansare a ovulatiei. Ovulatia nu are loc instantaneu, ci dupa 36 ore, cand va fi si programata punctia. De regula aceste injectii de declansare se fac seara tarziu pt a putea avea punctiile in prima parte a zilei, peste 2 zile. Deci toate lucrurile sunt programate, nu stai sa pandesti un moment.

La Medlife, dr A face de regula in prima parte a zilei monitorizarile, dupa aceea punctiile si ET.

Ati studiat daca va incadrati pt FIV prin subprogram ? 

Bafta !

 

 

Nu stiu cine a povestit enormitatea cu asteptatul la usa pt momentul optim. 

 

 

Da, eu am zis ca am asteptat pt consultatii si ecografii, mai niciodata nu am intrat la fix, doar la Kaali. In rest Wellborn, Columna, Medlife am asteptat si nu e enormitate, ci realitate, deci pe langa timpul consultului + eco + deplasarea la clinica si de la clinica+ se mai si decaleaza orele programate. Cel putin aceasta este experienta mea din 2012 incoace.


Editat de moon16, 19 aprilie 2016 - 14:45 .


#12
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 19 aprilie 2016 - 14:52

Noi am facut 2 FIV-uri la Medlife (al doilea reusit). La ambele ne-am luat ca marja de cheltuieli 4500-5000Euro:

- FIV (la noi a fost cu ICSI) - 9100lei

- Pachet monitorizare - 1120lei

- Stimulare - aprox 4000-5000lei (depinde cum raspunde organismul sotiei la tratament)

- Daca aveti embrioni care pot fi congelati -  crioprezervare +stocare pe 6 luni  1.365lei

- Analizele premergatoare procedurii necesare pentru ambii parteneri  - minimum 1.500lei

- A mai fost nevoie sa fac in lunile dinainte FIV-ului  HSG - 700lei si Histeroscopie - 1.000lei + costul tratementelor adiacente procedurilor (antiinflamatoare, antispastice, iar dupa histeroscopie ni s-a recomandat 14 zile tratament cu antibiotic eu+sotul)

- Tratament de sustinere dupa embriotransfer pana la primul BHCG (utrogestan, clexane, no-spa) - aprox 220lei + BHCG 42lei

 

Daca Beta iese pozitiv.... incepe un adevarat carusel de cheltuieli (continuarea tratamentului de sustinere, repetarea BHCG pentru a vedea daca sarcina evolueaza, ecografii de confirmare sarcina etc.)

 

La capitolul timp - am avut monitorizari si la 7.30, dar si la 12, in functie de programare (de multe ori insa se decaleaza si se mai intarzie). Pentru punctie si embriotransfer e nevoie clar de zi libera. 

 

 

Ft bine detaliat si punctat. Si pt ca este mitul cu subprogramul, eu fac prin subprogram si pana acum am cheltuit asa:

- consult + eco = 350 lei;

- histero = 1300 lei

- trat. dupa histero = cam 100 lei

- analize cerute partenera = 2000 lei

- analize partener = 0 (are abonament la MLF si nu a platit nimic)

- spermograma = 150 lei

- coplata = 1000 eur

- congelare + vitrificare = 500 eur

- dozari hormonale = ?

- stimulare = ?

  Deci lejer un 2500 eur. 

P.S. nu fac la MLF.



#13
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 19 aprilie 2016 - 14:53

moon vorbim de lucruri diferite. expresia a fost "a stat cateva zile la usa doctorului pentru a veni momentul potrivit pentru recoltare" !!! Eu nu inteleg ca s-a dus la monitoriari si a asteptat 1-2 ore sa zicem, ci ca a stat pur si simplu acolo ora de ora si probabil ca dri se mai uita din cand in cand in globul de cristal sa vada daca a venit mom optim si cand a zis gata, i-a facut pe loc punctie.


Editat de QiaoBing, 19 aprilie 2016 - 14:54 .


#14
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 19 aprilie 2016 - 15:00

moon vorbim de lucruri diferite. expresia a fost "a stat cateva zile la usa doctorului pentru a veni momentul potrivit pentru recoltare" !!! Eu nu inteleg ca s-a dus la monitoriari si a asteptat 1-2 ore sa zicem, ci ca a stat pur si simplu acolo ora de ora si probabil ca dri se mai uita din cand in cand in globul de cristal sa vada daca a venit mom optim si cand a zis gata, i-a facut pe loc punctie.

 

 Da, sunt lucruri diferite. Mai ales punctia este ft bine sa fie programata bine.

Niciodata nu am inteles cum in Ungaria se poate sa intri la fix la programare, si in Romania nu, dar asta e alta poveste si te obisnuiesti si cu asta.



#15
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 19 aprilie 2016 - 20:15

Moon ai dreptate cu Ungaria si Romania. Eu invata dupa 2 FIV-uri la Kaali cu punctualitatea, si vreau sa spun ca acolo tot timpul intram la fix, nici macar 1 minut mai tarziu, am venit la un consult la Albu, aveam programare la ora 13 si am intrat la 15.30, ceva de genul asta. Eu nu sunt din Bucuresti si daca tot venisem imi stabilisem o intalnire cu un client la ora 16, dar a trebuit sa anulez totul. 

Eu si la turci, unde citisem ca se intarzie, eram luata de la hotel tot timpul cu 5 minute mai devreme, deci nici acolo nu am avut probleme cu punctualitatea



#16
Monas

Monas

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 630 mesaje

Postat 12 mai 2016 - 14:39

Buna,

Si eu am avut aceelasi intrebari la inceput. Au trecut ceva ani de atunci, si pot sa spun ca in ansamblu un singur FIV ne-a costat cam 4.000-4.500Euro. Si in banii astia au intrat asa: analize de infertilitate,histerosalpingografie, histeroscopie,  stimulare hormonala pentru mine( medicamantele , pentru ca injectiile mi le faceam singura) , ecografiile pentru monitorizare, analize de sange pentru monitorizare, recoltarea ovulelor, recoltare sperma, FIV-ul, congelarea embrionilor ramasi in plus. Ce urmeaza dupa ce reusiti, alea-s alte costuri:). Soltul meu a venit doar la spermograma, la recoltare sperma si la implantare embrioni. Eu am preferat sa spun la serviciu ca am ceva probleme de tratat si o perioada o sa-mi iau cate o zi din Concediu, sau daca ardea, sa iau cate o jumatate de zi. Treaba e ca am fost foarte hotarata, si concentratata pe ce am aveam noi de facut. Putea sa cada cerul, eu cand eram programata la orice la dr.,  anuntam si plecam. Am facut FIV la Medlife (nu cu Albu,mai  era si alta echipa pe atunci). Am facut de doua ori. Pe la usi nu am asteptat prea mult, maxim jumamate de ora, insa si la treaba asta eram hotarat sa suport multe . Am avut incredere in dr. meu. La inceput am vrut sa aflu multe despre tratamente si tot ce tine de infertilitate, insa cand am inceput sa ma stresez m-am gandit ca toate astea-s treburile dr. De aia l-am ales, ca sa faca el treaba asta si stie el mai bine decat stiu eu. Si am avut noroc a doua oara. Pentru noi problema banilor era un factor de stres. Stiu ca dupa al doilea FIV ma plangeam unui coleg ca daca nu reusim acum, alti bani nu mai avem. M-a certat spunandu-mi ca daca vreau sa reusesc , sa-mi vand masina sau orice . 

Alte zile libere nu mi-am luat . Stiu ca al doilea FIV l-am facut intr-o vineri, si apoi intram in concediu. Am stat acasa sambata si Duminica iar apoi luni am plecat la Sibiu unde am mers prin muzeul tehnicii populare de ne-au iesit ochii din cap. La un moment dat am vrut sa ne odihnim pe o banca insa un tataie ne spune foarte imperios: acolo sus ati fost? (o alta paret din muzeu). I-am raspuns ca nu si a fost atat de vehement cu noi sa ne ducem, ca ne-am indreptat catre acolo. Obositi, ne gandeam ce s-o alege de embrionii nostri la atata efort. Se pare ca le-a prins bine:)

Va doresc sa lasati orice urma de stres deoparte, sa va concentrati pas cu pas asupra telului vostru si sa reusiti! Merita mult tot efortul. Noi i-am facut tarziu, eu aveam 39 de ani, ca altfel...cred ca mai incercam si cu restul de embrioni ramasi. 



#17
Monas

Monas

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 630 mesaje

Postat 20 mai 2016 - 11:37

Scuze, revin cu clarificare, dupa ce am disuctat cu sotul meu. Ambele FIV-uri ne-au costat cap coada 6.000Euro. 



#18
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 21:38

Ea trebuie sa inteleaga ca pentru asta are nevoie de tot timpul din lume...un copil nu e un proiect la munca, ai nevoie de rabdare multa, timp cat cuprinde, intelegere, etc...e de durata, nu se face cat ai bate din palme... Concediul de anul acesta noi il facem in Cehia la clinica...asta e concediul nostru...

Buna,

 

Si pe noi ne-ar interesa sa mergem in Cehia in vara asta,voi la ce clinica v-ati hotarat?ce parere aveti depre GEST Praga Medica?a fost cineva acolo?



#19
Sorinake78

Sorinake78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.026 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 03:27

Noi am fost la IVF Clinic in Olomouc. Cu Dzeu inainte, am intrat in saptamana 6

#20
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 22:49

Noi am fost la IVF Clinic in Olomouc. Cu Dzeu inainte, am intrat in saptamana 6

Felicitari si sarcina usoara !Ne gandim serios sa facem in afara si noi ...cam la ce pret ati ajuns la aceasta clinica?La ce doctor ati mers? ati fost multumiti de personal,conditii ..?

Este greu de ajuns ?ati fost cu masina voastra? noi ne gandisem la Praga Medica pt ca am citit multe pareri bune si vroiam sa mergem cu avionul




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -