Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Primii pași către adopție. (2)

adoptie

1026 raspunsuri la acest subiect

#911
smil3

smil3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 18 martie 2017 - 10:09

Se pare ca totusi au vaccinurile de baza facute, mai trebuie rapel la unul din ele.

Ma asteptam la mai rau, dar se pare ca totusi le au, ceea ce ma bucura.

Aseara am avut o discutie la masa despre ce mancau ei acolo si baietelul ne-a spus ca mancau numai porcarii (porcarii inseamna chipsuri si alte chestii din pungi, maioneza etc). In urma discutiei sotul i-a spus ca nu o sa mai mergem niciodata acolo si s-au bucurat foarte tare, asa ca nu stiu ce sa zic cu atasamentul fata de maternale, si ei pareau destul de atasati de maternala si familia de acolo. Eu cred ca odata scosi dintr-un mediu si adusi in altul, inteleg si ei diferenta.

Cand am luat copiii am fost maiintai la directie sa luam hartiile de la tribunal ( noi nu am fost la tribunal, au fost cei de la directie si le-au luat , iar noi am primit ulterior prin posta de la tribunal inca un exemplar), si cu hartiile in masina am plecat spre satul lor si i-am luat. Aveam tot felul de ganduri referitoare la drum, insa au fost foarte cooperanti, am pus muzica, ne-am oprit la un omv care avea loc de joaca, a fost ok.

 

Intr-o singura noapte a plans baietelul, pentru ca i-a cazut pilota din pat (au paturi suprapuse) si nu vedea sa coboare dupa ea.La culcare e foarte simplu, le-am explicat care e ora de culcare si e suficient sa spun ca a trecut ora de culcare, se bulucesc la baie sa se spale pe dinti si se baga fiecare in patul lui.Noi avem si pisici, isi mai iau cate o pisica cu ei si gata.Sunt lucruri care decurtg de la sine si o sa fiti chiar surprinse ca merg usor, dar sunt si lucruri dificile unde credeati ca o sa fie usor.

De ex, trezitul de dimineata si imbracatul pentru scoala e o lupta :)



#912
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 18 martie 2017 - 14:51

Felicitari Smil!

 

 Fetelor, eu as vrea sa va intreb, pe cele care ati trecut pe aici: daca aveti idee ce contine raportul de evaluare final? ce informatii? cum arata?

 

 Multumesc!



#913
smil3

smil3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 14:48

Te referi la raportul care se face inainte de emiterea certificatului de adoptator?

 

Raportul ti se va arata si i-l vei semna, daca esti de acord cu el. La noi de ex scria cateva lucruri despre fiecare ca si individ(cum esti, ce lucruri iti plac, ce educatie ai), dar si lucruri despre noi impreuna(cum ne-am cunoscut, cum ne completam, cat de uniti suntem etc), daca suntem capabili sa crestem doi copii.

Mie una mi s-a parut destul de fair raportul facut de psiholog si de asistentul social.



#914
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 15:14

Te referi la raportul care se face inainte de emiterea certificatului de adoptator?

 

Raportul ti se va arata si i-l vei semna, daca esti de acord cu el. La noi de ex scria cateva lucruri despre fiecare ca si individ(cum esti, ce lucruri iti plac, ce educatie ai), dar si lucruri despre noi impreuna(cum ne-am cunoscut, cum ne completam, cat de uniti suntem etc), daca suntem capabili sa crestem doi copii.

Mie una mi s-a parut destul de fair raportul facut de psiholog si de asistentul social.

 

 

 Nu Smil, am atestat de ceva vreme. Ma refeream la raportul de evaluare dupa cele minim 4 intalniri oficiale: am inteles ca asistenta sociala face un raport, iar familia va da o declaratie de continuare, cel putin asa am inteles eu. Eram curioasa cam ce informatii sunt cuprinse: despre intalniri? date luate din documentele pe care familia le aduce pt dosarul care va fi dus la Tribunal?

  De raportul de care vorbesti stiu, l-am citit cand mi-a fost inmanat, parca am si semnat pe el.


Editat de moon16, 24 martie 2017 - 15:23 .


#915
smil3

smil3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 28 martie 2017 - 09:28

Noi nu am vazut acest raport, doar mi s-a spus ca vor descrie modul in care au decurs intalnirile, cum a evoluat relatia dintre noi si copii si ne-au mai cerut niste acte(cazier, adeverinta medicala, copii dupa diverse).

Am o intrebare pentru cele care ati adoptat copii de scoala/gradinita, pe perioada verii i-ati dus la scoli de vara ? As vrea sa duc baietelul la o astfel de scoala, pentru ca ma gandesc ca in 3 luni de vacanta va pierde ritmul cu care si asa i-a fost foarte greu sa se obisnuiasca si va uita tot. Evident, scoala asta ma astept sa fie ceva relaxant, cu sport si activitati creative, asa ca daca aveti recomandari pentru Bucuresti, v-as fi foarte recunoscatoare.



#916
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 30 martie 2017 - 15:56

Întrebare!

Pentru mămicile care deja au copii acasă.

 

Fișa medicală de la medicul de familie al copilului vi s-a dat în original sau copie? Mie mi s-a spus că o voi primi în copie...

Eu pot înscrie copilul la un pediatru/med.familie, cu fișa medicală (doar) în copie?

 

Pentru grădiniță, a fost nevoie să luați ceva documente de la grădinița la care a fost copilul până acum? E nevoie de vreo fișă de transfer? La fel..mi s-a spus că nu.. Dar, totuși, întreb..măcar să știu de la voi, cum e în alte părți

Multumesc. 


Editat de Somebody13, 30 martie 2017 - 15:58 .


#917
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 30 martie 2017 - 16:00

Noi nu am vazut acest raport, doar mi s-a spus ca vor descrie modul in care au decurs intalnirile, cum a evoluat relatia dintre noi si copii si ne-au mai cerut niste acte(cazier, adeverinta medicala, copii dupa diverse).

Am o intrebare pentru cele care ati adoptat copii de scoala/gradinita, pe perioada verii i-ati dus la scoli de vara ? As vrea sa duc baietelul la o astfel de scoala, pentru ca ma gandesc ca in 3 luni de vacanta va pierde ritmul cu care si asa i-a fost foarte greu sa se obisnuiasca si va uita tot. Evident, scoala asta ma astept sa fie ceva relaxant, cu sport si activitati creative, asa ca daca aveti recomandari pentru Bucuresti, v-as fi foarte recunoscatoare.

 Încearcă la Palatul Național al Copiilor. Mi se pare că acolo am văzut ceva de genul ăsta.



#918
isabela23

isabela23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 31 martie 2017 - 12:42

Noi nu am vazut acest raport, doar mi s-a spus ca vor descrie modul in care au decurs intalnirile, cum a evoluat relatia dintre noi si copii si ne-au mai cerut niste acte(cazier, adeverinta medicala, copii dupa diverse). Am o intrebare pentru cele care ati adoptat copii de scoala/gradinita, pe perioada verii i-ati dus la scoli de vara ? As vrea sa duc baietelul la o astfel de scoala, pentru ca ma gandesc ca in 3 luni de vacanta va pierde ritmul cu care si asa i-a fost foarte greu sa se obisnuiasca si va uita tot. Evident, scoala asta ma astept sa fie ceva relaxant, cu sport si activitati creative, asa ca daca aveti recomandari pentru Bucuresti, v-as fi foarte recunoscatoare.
                                    In fiecare cartier va fi deschisa o gradinita de vara unde poti inscrie copilul pt 2-3 luni. Urmareste pe internet si intereseaza.te si la gradinita...asa voi proceda si eu deoarece nu vreau sa o tin acasa 3 luni.

#919
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 31 martie 2017 - 12:44

                                    In fiecare cartier va fi deschisa o gradinita de vara unde poti inscrie copilul pt 2-3 luni. Urmareste pe internet si intereseaza.te si la gradinita...asa voi proceda si eu deoarece nu vreau sa o tin acasa 3 luni.

 

 

 Fetelor, inteleg ca la gradinitile de stat este vacanta de vara de 2-3 luni?



#920
isabela23

isabela23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 31 martie 2017 - 12:53

Întrebare! Pentru mămicile care deja au copii acasă. Fișa medicală de la medicul de familie al copilului vi s-a dat în original sau copie? Mie mi s-a spus că o voi primi în copie... Eu pot înscrie copilul la un pediatru/med.familie, cu fișa medicală (doar) în copie? Pentru grădiniță, a fost nevoie să luați ceva documente de la grădinița la care a fost copilul până acum? E nevoie de vreo fișă de transfer? La fel..mi s-a spus că nu.. Dar, totuși, întreb..măcar să știu de la voi, cum e în alte părți Multumesc.
        Referitor la transferul copilului la alt medic vorbeste cu medicul tau de familie pt transfer.         In ceea ce priveste incrierea la gradinita, este nevoie sa te duci la gradinta unde iti doresti sa o transferi pentru a vedea daca copilul este inregistrat in sistem...au un soft national unde sunt inregistrati toti copiii. Daca directoarea gaseste copilul in baza de date se completeaza o cerere de transfer care trebuie semnata de catre directoarele ambelor gradinite si transferul aprobat. Cererea o pot trimite intre ei pe mail dupa ce o semnezi tu. Este bine sa luati dosarul medical al copilului de la gradinita frecventata pana in prezent pt ca in caz contrar trebuie sa va faca medicul de familie un dosar pt gradinita unde sunt trecute toate vaccinurile si starea de sanatate a copilului.  In ziua in care diceti copilul la gradinita trebuie sa prezentati si un aviz epidemiologic de la medicul de familie; fara acesta si dosarul medical nu va primesc copilul la gradijita. Acest aviz se duce de fiecare data cand copilul absenteaza 3 zile si dupa ce revin din vacanta....:) succes!



Etichetat si cu adoptie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -