Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Primii pași către adopție. (2)

adoptie

1026 raspunsuri la acest subiect

#31
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 11:41

 (...)  Din ce stiu eu la noi la clinica, ar mai fi 12 locuri, deci se mai poate depunde.

 Somebody, eu am avut tot timpul doze micute, de asta zic ca poate cu doze mai mari, sau alt protocol ... nu am garantie, dar nu am de ales tb sa continui pana voi avea copii acasa (indiferent cum).

  Eu as fi mers mai devreme in paralel, dar sotul meu avea retinuri ca nu o sa mai avem timpul si banii necesari sa mai incercam si sa avem copii biologici, din fericire s-a razgandit.

  Va imbratisez fetelor.

 Aaa..la mine nu mai e cazul să depun dosarul pentru subprogram, AMH-ul meu este 0 barat. Doamne ajută! Să vă fie cu noroc!



#32
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 11:56

 Aaa..la mine nu mai e cazul să depun dosarul pentru subprogram, AMH-ul meu este 0 barat. Doamne ajută! Să vă fie cu noroc!

 

 Multumesc, DD ajuta la noi toate!



#33
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 24 aprilie 2016 - 21:30

"Ce nu te doboara, te intareste" - e valabil pt noi, suntem niste luptatoare. Eu am facut cele 2 FIV-uri la Clinica Genesis/Atena (pro bono), am avut indicatie pt 3 blasto, din prima (varsta mea si oligoastenospermia sotului). Prima a prins (betaHCG 925 am avut, am crezut ca s-au prins doi, fiind rezultatul atat de mare) dar dupa o luna a intervenit avortul spontan (am sangele hipercoagulat, 2 mutatii), a 2-a nu a mai prins. Nu am mai incercat de teama stimularilor, am boli autoimune, am optat pentru adoptie. Este un mare noroc subprogramul, profita de el. Mult succes iti doresc, Moon!


Editat de Speranta_2015, 24 aprilie 2016 - 21:32 .


#34
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 25 aprilie 2016 - 09:35

"Ce nu te doboara, te intareste" - e valabil pt noi, suntem niste luptatoare. Eu am facut cele 2 FIV-uri la Clinica Genesis/Atena (pro bono), am avut indicatie pt 3 blasto, din prima (varsta mea si oligoastenospermia sotului). Prima a prins (betaHCG 925 am avut, am crezut ca s-au prins doi, fiind rezultatul atat de mare) dar dupa o luna a intervenit avortul spontan (am sangele hipercoagulat, 2 mutatii), a 2-a nu a mai prins. Nu am mai incercat de teama stimularilor, am boli autoimune, am optat pentru adoptie. Este un mare noroc subprogramul, profita de el. Mult succes iti doresc, Moon!

Speranţa, dar nu ai făcut clexane? Şi eu am multe mutaţii hetero/homo zigote (PAI, MTHFR, Factor XIII, Factor V Leiden) dar tot timpul am făcut clexane, încă din ziua 2, de când începeam tratamentul sau chiar din ziua 21 când mergeam pe protocol lung cu diphereline de pe ciclul anterior. Îmi pare rău pentru pierdere  [sad]

SI eu am tiroidă autoimună Hashimoto plus alte boli cronice. 

În fine..Dumnezeu ne-a adus pe drumul adopţiei, cu siguranţă asta ne-a fost menirea. Sunt sigură că ai noştri copilaşi ne aşteaptă şi curând, ne vom muta la celălalt subiect "Primele zile ale puiuţului, acasă". Deabia aştept să schimbăm impresii, povestiri şi să ne sfătuim (şi) acolo.



#35
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 25 aprilie 2016 - 13:14

Speranta, eu am avut beta de toata jena fata de al tau si mai si sangeram, asa ca nu am avut pronosticuri bune ref. la sarcina. Am fost si eu in trecut la Medsana la dr Vy, dar .... nu stiu, nu am simtit sa merg mai departe, desi imi garantasera ca sigur obtinem embrioni. Eu oricum in mai eram programata la un alt FIV in HU, dar recunosc daca nu era subprogramul nu cred ca faceam in Ro.

  Sa stii Somebody, ca si eu cred ca asa a fost sa fie - am mai povestit, eu ma gandesc zilnic la puiutii mei care sunt pe undeva in tara asta; dar timpul trece greu, precum stiti; asa ca ma incerc si asa. 

 Va imbratisez!



#36
Katerina834

Katerina834

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 25 aprilie 2016 - 14:06

   Fetelor, din momentul in care am depus actele pentru adoptie, ni s-a spus ca va fi greu, ca e o perioada dificila, de asteptare, de speranta, de visare si...depresie! De la spus pana la trait aceasta experienta e distanta mare si da, asteptarea e foarte dificila... Eu zic sa nu ne dezarmam, sa nu ne lasam doborate! Sper ca din toamna, cand legea va intra in aplicare, sa se miste lucrurile! Eu mi-am visat puiuta, m-am trezit atat de fericita! Sunt convinsa ca e aproape...

   Moon, mult succes! Fii optimista! Starea noastra interioara ne influenteaza foarte mult reusitele sau esecurile!



#37
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 25 aprilie 2016 - 14:10

   Fetelor, din momentul in care am depus actele pentru adoptie, ni s-a spus ca va fi greu, ca e o perioada dificila, de asteptare, de speranta, de visare si...depresie! De la spus pana la trait aceasta experienta e distanta mare si da, asteptarea e foarte dificila... Eu zic sa nu ne dezarmam, sa nu ne lasam doborate! Sper ca din toamna, cand legea va intra in aplicare, sa se miste lucrurile! Eu mi-am visat puiuta, m-am trezit atat de fericita! Sunt convinsa ca e aproape...

   Moon, mult succes! Fii optimista! Starea noastra interioara ne influenteaza foarte mult reusitele sau esecurile!

 

Katerina, eu ca eu, dar mi-a zis sotul ca si el a visat copii: cica era un baietel de aproape 4 ani si o fetita de 2 ani.

  In cea mai mare perioada e ok ca suntem ocupati, dar sarbatorile nu ajuta si nici serile - sunt prea linistite.

 Multumesc fetelor, mi-am cumparat azi o parte din tratament, si de maine incep inteparea, am fost si la eco - jenant ca intotdeauna - 14 foliculi.



#38
Katerina834

Katerina834

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 25 aprilie 2016 - 14:43

  Ce frumos, Moon! Daca si sotul tau i-a visat, atunci sigur e un semn bun!

  Oricum, suntem într-o perioada cu o incarcatura sufleteasca mai mare (cel putin eu asa simt) si parca suntem mai predispusi spre visare, spre asteptarea minunii! Sa dea Domnul ca toata lumea sa aiba parte de minunile la care spera!



#39
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 25 aprilie 2016 - 14:52

  Ce frumos, Moon! Daca si sotul tau i-a visat, atunci sigur e un semn bun!

  Oricum, suntem într-o perioada cu o incarcatura sufleteasca mai mare (cel putin eu asa simt) si parca suntem mai predispusi spre visare, spre asteptarea minunii! Sa dea Domnul ca toata lumea sa aiba parte de minunile la care spera!

 

 

 Da, m-am mirat, pt ca sotul meu nu e deloc sentimental si chiar ma certa cand vorbeam de copii, ca zicea el ca ma precipit. A fost dulce, si datorita visului - am marit varsta (exact 0-3 ani).

 Scria o fata la Primele zile cu puiutu, ca a fost sunata pt un baietel la 3 luni de la primirea atestatului, asa ca nu ne ramane decat sa speram si noi.



#40
Katerina834

Katerina834

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 25 aprilie 2016 - 15:09

    Da, am citit si eu! Dar fata respectiva e din Sibiu, nu Iasi sau Bucuresti! Se pare ca localitatea de care apartii isi pune amprenta chiar asupra statutului de parinte! Ma mai apuca revolta uneori, dar tot eu zic pana la urma ca totul se va intampla la momentul potrivit, ca asa va fi scris de sus!





Etichetat si cu adoptie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -