Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Primii pași către adopție. (2)

adoptie

1026 raspunsuri la acest subiect

#21
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 20 aprilie 2016 - 11:48

 Mult succes la FIV!!! Bravo. Să răspunzi bine la tratament, să ai ovocite bune şi mature şi să vă ajute DD să fie FIV-ul norocos.

Pe ce protocol mergi, lung sau scurt? Cu ce te stimulezi (eu am făcut cu puregon, menopur, gonal + diphereline si clexane..că am multe mutaţii genetice de trombofilie homo şi hetero zigote). 

Pff...parcă mi-e dor de-un FIV..şi ce-aş mai face şi eu, dar nu ma am cu ce..nu mai am ovocite, AMH-ul meu e 0.

 

 

 De data asta, va fi lung, cu diph 0,1 si gonal, eu nu am decat o mutatie - mi s-a zis ca voi avea aspenter pt ea. Stai linistita ca si eu desi am amh = 1,99 am raspuns jenant la ultimul, am obtinut 5 ovocite din care am avut 3 blasto. Sper ca protocolul asta sa ma avantajeze mai mult, nu stiu o sa vad, ar trebui sa incep de saptamana viitoare, daca doctorita imi da ok-ul.

 Stiu fete cu amh = 0, au obtinut tot 2-3 blasto, deci eu raspund greu sau poate nu s-a gasit inca varianta castigatoare pt mine.

  [batcap]  sa stii ca si mie mi-e dor de intepat, din decembrie de la ultimul FET nu am mai facut nimic, doar analize si ecografii. 



#22
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 20 aprilie 2016 - 11:53

 De data asta, va fi lung, cu diph 0,1 si gonal, eu nu am decat o mutatie - mi s-a zis ca voi avea aspenter pt ea. Stai linistita ca si eu desi am amh = 1,99 am raspuns jenant la ultimul, am obtinut 5 ovocite din care am avut 3 blasto. Sper ca protocolul asta sa ma avantajeze mai mult, nu stiu o sa vad, ar trebui sa incep de saptamana viitoare, daca doctorita imi da ok-ul.

 Stiu fete cu amh = 0, au obtinut tot 2-3 blasto, deci eu raspund greu sau poate nu s-a gasit inca varianta castigatoare pt mine.

  [batcap]  sa stii ca si mie mi-e dor de intepat, din decembrie de la ultimul FET nu am mai facut nimic, doar analize si ecografii. 

 Mie mi s-a recomandat clar FIV cu donatoare de ovocite. La mine dacă AMH-ul estwe 0 nici menstruaţie nu mai am de vreun an şi ceva. Mă rog...asta e. Altă etapă din viaţă...



#23
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 20 aprilie 2016 - 11:56

 Mie mi s-a recomandat clar FIV cu donatoare de ovocite. La mine dacă AMH-ul estwe 0 nici menstruaţie nu mai am de vreun an şi ceva. Mă rog...asta e. Altă etapă din viaţă...

 

 Imi pare rau, Somebody! [flo2]

  Totusi e cam devreme, nuh?, parca spuneai ca ai 40 ani.



#24
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 20 aprilie 2016 - 13:48

 Imi pare rau, Somebody! [flo2]

  Totusi e cam devreme, nuh?, parca spuneai ca ai 40 ani.

 Ştiu că e devreme..dar asta e. Cu toate tratamentele posibile şi imposibile nu s-a mai putut face nimic. menopauza e instalată de e la 38 ani, deja.. 

Dar, sănătoasă să fiu..şi copilul să apară...



#25
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 20 aprilie 2016 - 13:54

 Ştiu că e devreme..dar asta e. Cu toate tratamentele posibile şi imposibile nu s-a mai putut face nimic. menopauza e instalată de e la 38 ani, deja.. 

Dar, sănătoasă să fiu..şi copilul să apară...

 

 Asa e, eu nu am nici o problema cu materialul meu genetic - imi doresc sa am o familie numeroasa, indiferent cum. De anul trecut am mers in paralel, momentan nu am reusit sub nici o forma, dar mai perseverez. 

  Te imbratisez si abia astept sa inceapa sa sune telefoanele.  [flo2]



#26
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 20 aprilie 2016 - 18:20

moon16 - din experienta mea iti spun ca e indicat sa pui 3 blasto odata, cresc sansele de a se prinde - unul sau doi (adica gemeni), daca optezi pentru 2 blasto e posibil sa se prinda unul sau niciunul. Da, cu ovocite donate cresc sansele mult, obtii chiar si 12 blasto pe care ii poti folosi in etape; peste un numar de ani, daca mai vrei un copil ... pana atunci ii congelezi pe cei ramasi. Se ia mult Utrogestan (evident, la indicatia medicului) pentru a nu pierde sarcina obtinuta, chiar si 1200 mg/zi - adica 6 ovule * 200 mg.

Aspenter si Clexane 0,4 mg am avut si eu. Am 2 mutatii ....

Faci FIV-ul in cadrul programului gratis sau il suporti tu integral ? Mult succes ... sa fie cu ochi :D

 

 

Somebody - este devreme pentru menopauza, mama ta la fel a intrat ? Exista o asemanare,  in general. 

Stii, si la mine s-a micsorat distanta dintre ele ... am ajuns la 22-23 zile ...  ma tem de premenopauza, desi mama a intrat  la 50 ani si nu as avea cu cine sa seman. Ai avut cumva fibrom sau chisturi ?

Nu avem prea multe de facut, natura isi urmeaza cursul (se spune ca dupa varsta 40 ani incepe declinul), trebuie sa gandim pozitiv , sanatosi sa fim cum bine ai zis  ... cu sau fara :)

Riscurile menopauzei pentru sanatate: osteoporoza, boli de inima, HTA - ai grija la simptomele lor!



#27
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 20 aprilie 2016 - 21:53

moon16 - din experienta mea iti spun ca e indicat sa pui 3 blasto odata, cresc sansele de a se prinde - unul sau doi (adica gemeni), daca optezi pentru 2 blasto e posibil sa se prinda unul sau niciunul. Da, cu ovocite donate cresc sansele mult, obtii chiar si 12 blasto pe care ii poti folosi in etape; peste un numar de ani, daca mai vrei un copil ... pana atunci ii congelezi pe cei ramasi. Se ia mult Utrogestan (evident, la indicatia medicului) pentru a nu pierde sarcina obtinuta, chiar si 1200 mg/zi - adica 6 ovule * 200 mg.

Aspenter si Clexane 0,4 mg am avut si eu. Am 2 mutatii ....

Faci FIV-ul in cadrul programului gratis sau il suporti tu integral ? Mult succes ... sa fie cu ochi :D

 

 

Somebody - este devreme pentru menopauza, mama ta la fel a intrat ? Exista o asemanare,  in general. 

Stii, si la mine s-a micsorat distanta dintre ele ... am ajuns la 22-23 zile ...  ma tem de premenopauza, desi mama a intrat  la 50 ani si nu as avea cu cine sa seman. Ai avut cumva fibrom sau chisturi ?

Nu avem prea multe de facut, natura isi urmeaza cursul (se spune ca dupa varsta 40 ani incepe declinul), trebuie sa gandim pozitiv , sanatosi sa fim cum bine ai zis  ... cu sau fara :)

Riscurile menopauzei pentru sanatate: osteoporoza, boli de inima, HTA - ai grija la simptomele lor!

 

 Speranta, 3 nu aveam cum sa pun, pt ca la clinica nu ar fi acceptat, doctorul mi-a dat de ales, 1 sau 2, am ales 2 - si mi-a pus 2 blasto calitate A, am avut beta pozitiv, dar care nu crestea cum trebuie, en fin.

 Pana acum am suportat eu si sotul meu tot, acesta il voi face prin subprogram, adica o sa am o reducere de 6000+lei la FIV standard atata, eu estimez ca o sa ajung la 2500 eur if i'm lucky; dar fata de 4000-5000 eur o procedura integral e ceva intr-adevar.

  De ovocite donate nu pot sa spun ft multe decat ce am citit, nu mi s-a propus pana acum, dar evident ca nu am o problema, adica ce mi-e sa adopt un copil, ce mi-e sa adopt un ovocit. Dar nu stiu, nu am indicatie medicala, asa ca nu m-am gandit cu reala seriozitate la varianta asta, sincer.



#28
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 10:37

Somebody - este devreme pentru menopauza, mama ta la fel a intrat ? Exista o asemanare,  in general. 

Stii, si la mine s-a micsorat distanta dintre ele ... am ajuns la 22-23 zile ...  ma tem de premenopauza, desi mama a intrat  la 50 ani si nu as avea cu cine sa seman. Ai avut cumva fibrom sau chisturi ?

Nu avem prea multe de facut, natura isi urmeaza cursul (se spune ca dupa varsta 40 ani incepe declinul), trebuie sa gandim pozitiv , sanatosi sa fim cum bine ai zis  ... cu sau fara :)

Riscurile menopauzei pentru sanatate: osteoporoza, boli de inima, HTA - ai grija la simptomele lor!

 

Dpdv medical, da..este devreme. (mama, bunica, au intrat la menopauză după 55 ani). Primele simptome de premenopauză le-am avut (încă de) la 36 ani. Atunci aveam un AMH de 0,98. Apoi, AMH-ul a scăuzt progresiv, probabil şi datorită stimulărilor foarte dese şi mult prea agresive (la fiv aveam mereu doză dublă şi tot nu răspundeam bine la stimulări). La 37 ani am primit, pentru prima dată, recomandarea clară de a face fiv cu donatoare de ovocite sau adopţie. Din cauza altor probleme medicale colaterale, nu am mai putut face fiv cu ovocite donate, aşa că am luat-o pe calea adopţiei. Între timp, menopauza s-a instalat (definitiv). DPDV medical încerc să ţin totul sub observaţie şi sub control. Merg des la endocrinolog (am şi o tiroidă autoimună), reumatolog, am făcut şi osteodensitometria..iau tratament..fac tot ce trebuie.

Dosarul pentru adopţie l-am depus iniţial în 2013..apoi, ne-am oprit...şi am revenit în 2015. 

Între timp, am mai îmbătrânit puţin, dar..asta e. Probabil Dumnezeu are ceva planuri cu noi...sper că bune.


Editat de Somebody13, 21 aprilie 2016 - 10:42 .


#29
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 10:39

 Speranta, 3 nu aveam cum sa pun, pt ca la clinica nu ar fi acceptat, doctorul mi-a dat de ales, 1 sau 2, am ales 2 - si mi-a pus 2 blasto calitate A, am avut beta pozitiv, dar care nu crestea cum trebuie, en fin.

 Pana acum am suportat eu si sotul meu tot, acesta il voi face prin subprogram, adica o sa am o reducere de 6000+lei la FIV standard atata, eu estimez ca o sa ajung la 2500 eur if i'm lucky; dar fata de 4000-5000 eur o procedura integral e ceva intr-adevar.

  De ovocite donate nu pot sa spun ft multe decat ce am citit, nu mi s-a propus pana acum, dar evident ca nu am o problema, adica ce mi-e sa adopt un copil, ce mi-e sa adopt un ovocit. Dar nu stiu, nu am indicatie medicala, asa ca nu m-am gandit cu reala seriozitate la varianta asta, sincer.

 La ce clinică faci? Giuleşti? Mai este subprogramul? Ce mişto!



#30
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 10:48

 La ce clinică faci? Giuleşti? Mai este subprogramul? Ce mişto!

 

 Da, mai este subprogramul, a fost si anul trecut, dar dupa niste experiente negative cu clinicile din Ro, am hotarat sa nu aplic, sa merg in afara. Am facut 2 ET-uri in strainatete, primul sarcina biochimica, al 2 lea big fat negative. Urma acum in mai sa incercam tot acolo, dar ... m-am razgandit si am zis sa aplic, habar nu aveam daca amh-ul meu mai e in parametrii. Am avut noroc, am depus dosarul, a mers totul super repede, am facut deja histero + EI si acum astept schema sa ma apuc de intepat. La Columna Medical Center fac, nu am fost niciodata la Giulesti.

 Prima oara am fost la Directie in 2015 in aprilie, am depus cererea, si ... ne-am oprit. Dosarul l-am depus inainte de beta, in decembrie.

 Din ce stiu eu la noi la clinica, ar mai fi 12 locuri, deci se mai poate depunde.

 Somebody, eu am avut tot timpul doze micute, de asta zic ca poate cu doze mai mari, sau alt protocol ... nu am garantie, dar nu am de ales tb sa continui pana voi avea copii acasa (indiferent cum).

  Eu as fi mers mai devreme in paralel, dar sotul meu avea retinuri ca nu o sa mai avem timpul si banii necesari sa mai incercam si sa avem copii biologici, din fericire s-a razgandit.

  Va imbratisez fetelor.





Etichetat si cu adoptie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -