Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Procura sau nu?


179 raspunsuri la acest subiect

#21
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 15:17

Ei, cum nu?

Eu daca vreau sa fac o procura in Germania, necesara pentru ceva in Romania, tot la notar merg. Practic, scriu ce vreau eu in ea, iar el doar imi autentifica semnatura. Depinde acum si la ce-mi trebuie...uneori este necesara si apostila, dar care, nu o pune notarul.

Eu am răspuns la mesajul de mai sus.



#22
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 15:19

Cred ca d efapt m-ai mult incurcam decit ajutam cu rotitul in jurul cozii! [:D]

 

Totusi legea nu s-a modifcat,eu am inteles ca daca esti cetatean roman cu domiciliul in strainatate,nu -ti mai trebuie procuri si alte trebi.

 

(daniela era vorba de procura pentru a calatori,deci raspunsul tau era cumva in afara sferei ...de interes [:D],nu face obietul acestui subiect)

Care ”procuri și alte trebi” nu mai trebuie? La ce te referi?



#23
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 15:22

Chiar? Poate a fost la notari in Italia, iar aia habar n-au de legile din Romania. Poate copilul n-a fost niciodata in Romania (chiar daca este cetatean roman) si atunci n-a fost nevoie niciodata de procura... Ti-ai pus problema si asa?

 

Da,  chiar!  

Pentru a doua oară : e declaratie,  nu procura. Copilul nu e un colet,  ca sa împuternicesti pe cineva sa-l transporte prin alte tari. Rupi cu gura in privinta unui document, care nici măcar nu stii ce este. 

In al doilea rând : vorbim de cetateni romani,  cu domiciliul in Romania. E logic ca un notar italian sa nu cunoasca legislația româna. Declaratia e necesara numai pentru iesirea din Romania. Se poate mentiona in cuprinsul acesteia ca minorul va calatori in mai multe tari. 

Te-am citat pentru ca afirmatia ta ca documentul e necesar numai daca minorul paraseste tara insotit de alta persoana decat parintii,  este total eronata. 



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 15:22

Care ”procuri și alte trebi” nu mai trebuie? La ce te referi?

La calatoria in strainatate,bineinteles,ca doar despre asta vorbim.



#25
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 15:24

Eu am răspuns la mesajul de mai sus.

Hai sa-ti explic, ca vad vca nu te lasi!

Asa deci...

Daca am nevoie in Romania de o procura, imputernicire pentru ceva, intai ma interesez la un notar din Romania ce si cum. El imi spune daca trebuie sau nu apostilata, daca se poate sau nu face la un notar in Germania.

 

De exemplu, daca-mi trebuie o procura pentru taxe si impozite, o fac doar la notar, acesta doar autentificandu-mi semnatura. Dar daca vreau sa fac o procura pentru ca cineva sa-mi vanda o proprietate, o fac la consulat, fiind necesara apostila.

Acum e clar si complet?



#26
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 15:26

O astfel de procura nu trebuie apostilata nici supralegalizata. Copilul meu a calatorit cu o astfel de procura, redactata de mine in limba romana (dupa un model mai vechi) si semnata de sotul meu in fata notarului. El doar a autentificat semnatura.

 

Ba trebuie. Pentru ca sunt state, printre care si Germania in care nu există procedura autentificarii. 

Ce ai făcut tu se numește legalizare de semnatura. 

Trebuie si supralegalizata si tradusa. 



#27
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 15:32

Da,  chiar!  

Pentru a doua oară : e declaratie,  nu procura. Copilul nu e un colet,  ca sa împuternicesti pe cineva sa-l transporte prin alte tari. Rupi cu gura in privinta unui document, care nici măcar nu stii ce este. 

In al doilea rând : vorbim de cetateni romani,  cu domiciliul in Romania. E logic ca un notar italian sa nu cunoasca legislația româna. Declaratia e necesara numai pentru iesirea din Romania. Se poate mentiona in cuprinsul acesteia ca minorul va calatori in mai multe tari. 

Te-am citat pentru ca afirmatia ta ca documentul e necesar numai daca minorul paraseste tara insotit de alta persoana decat parintii,  este total eronata. 

Pentu ceea ce am bolduit iti pot face un raport. Exprimarea ta e jignitoare.

N-am s-o fac, iti atrag doar atentia.

 

Pentru mine e egal daca ma exprim la un astfel de document cu "procura" sau "declaratie". Toata lumea foloseste termenul de "procura". Asa a intrat in "folclor". Vezi ca si autoarea subiectului a folosit acelasi termen.

 

Si in al doilea rand, autoarea vorbeste de cetateni romani cu domiciliul in strainatate ( Italia). Si chiar dac-ar fi vorba de cetateni romani cu domiciliul in Romania, dupa noua legislatie nu mai este nevoie de declarat destinatia si durata vizitei. 



#28
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 15:35

Ba trebuie. Pentru ca sunt state, printre care si Germania in care nu există procedura autentificarii. 

Ce ai făcut tu se numește legalizare de semnatura. 

Trebuie si supralegalizata si tradusa. 

Copilul meu a calatoarit cu o asemenea "autentificare de semnatura". Am scris mai sus. N-ai citit? Toti copiii cunoscutilor mei o fac. N-am avut probleme niciodata. 

 

Editez:

Hai ca m-am plictisit! Discutia asta nu duce niciunde...


Editat de mianda, 16 aprilie 2016 - 15:37 .


#29
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 15:39

Hai sa-ti explic, ca vad vca nu te lasi! Asa deci... Daca am nevoie in Romania de o procura, imputernicire pentru ceva, intai ma interesez la un notar din Romania ce si cum. El imi spune daca trebuie sau nu apostilata, daca se poate sau nu face la un notar in Germania. De exemplu, daca-mi trebuie o procura pentru taxe si impozite, o fac doar la notar, acesta doar autentificandu-mi semnatura. Dar daca vreau sa fac o procura pentru ca cineva sa-mi vanda o proprietate, o fac la consulat, fiind necesara apostila. Acum e clar si complet?

 

Indiferent pentru ce faci procura nu ai ce sa cauti la notar strain. Atat timp cat in tara respectiva nu exista autentificare,  ci doar legalizare de semnatura, procura nu iti va fi acceptata de institutii in Romania. In primul rând pentru că notarii straini lucreaza dupa sistemul de drept din statul respectiv (diferit de cel din Romania).  De exemplu,  anumite operatiuni care pot forma obiectul unei procuri in tara x,  nu pot fi efectuate in Romania decat de persoana respectivă. In al doilea rând,  traducerile si exprimarile sunt nefericite. De multe ori nu rezulta in mod neechivoc vointa partii. Mai pe românește, chestiunea e interpretabila. In al treilea rând, exista in Romania un Registru National de Evidență a Procurilor,  unde se înscriu acestea,  astfel incat atunci cand împuternicitul va face operatiunea,  acea procura va fi verificata (poate procura a fost revocata sau poate a murit mandantul).  In acest Registru se înscriu procurile autentificate in Romania sau la Ambasade/ Consulate. Procurile facute la notari straini,  nu.  Nu exista absolut niciun control asupra acestora. De multe ori curcula falsuri. Notarii respectivi nici nu exista. Sunt tari, ca de exemplu SUA in care notarii nici măcar nu au studii juridice. Doi oameni vor sa încheie un contract,  il cheama pe vecinu',  ala "autentifica " inscrisul si devine notar ad hoc. Asfel de procuri nu vor fi niciodată acceptate. 

Iar in Romania,  din ce in ce mai puțini notari accepta procuri facute in strainataturi. Vrei sa rezolvi o treaba in tara,  lasi tu procura cand vii la vara la mamica si taticu si ai grijă sa-ti gestionezi lucrurile sau iti misti frumos poponetul la Ambasada sau Consulat. Acum e clar si complet? 



#30
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 15:45

Pentu ceea ce am bolduit iti pot face un raport. Exprimarea ta e jignitoare. N-am s-o fac, iti atrag doar atentia. Pentru mine e egal daca ma exprim la un astfel de document cu "procura" sau "declaratie". Toata lumea foloseste termenul de "procura". Asa a intrat in "folclor". Vezi ca si autoarea subiectului a folosit acelasi termen. Si in al doilea rand, autoarea vorbeste de cetateni romani cu domiciliul in strainatate ( Italia). Si chiar dac-ar fi vorba de cetateni romani cu domiciliul in Romania, dupa noua legislatie nu mai este nevoie de declarat destinatia si durata vizitei.

 

A rupe cu gura e o expresie pe care o gasesti si in dex. Mai exact, o locutiune verbala. Daca vrei sa pari ridicola,  raporteaza ce vrei. 

Mentalitatea ta este periculoasa,  pentru ca dezinformezi lumea. In plus e o dovada ca semnezi niste documente care nici măcar nu stii ce efecte au,  ce reprezinta si cum se numesc. Apoi RUPI CU GURA ca "nu stiu ce-am semnat".

Sau dam vina pe notar ca una am cerut si alta ne-a autentificat. Folclorul spune multe. Problema e atitudinea voastra,  cand cineva va corecteaza. 

Domiciliul e in Romania,  iar reședința e in Italia. Cunosti diferenta? Dupa care legislatie nu mai e nevoie? Ar fi minunat daca ai indica concret in care lege scrie asta? 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -