Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

divort


17 raspunsuri la acest subiect

#1
ilovebabies

ilovebabies

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 13:10

buna

o "mica" problema am si eu... sper sa ma puteti ajuta cu sfaturi si informatii, am mare nevoie..

recent mi-am pierdut ambii parinti, si am ramas cu un munte de necunoscute... trebuie sa fac succesiunea, nu stiu cum ce cat unde ( acte,costuri, timp) si apoi mai e o problema legata de un sot ratacitor care a plecat de acasa fara sa zica nici macar ca se duce dupa paine... cum sa procedez sa divortez cat mai repede posibil in cazul in care nu reusesc sa iau legatura cu el sau in cazul in care desi reusesc sa vb cu el, el nu ar fi de acord (motive "ascunse" ma astept sa aiba si cat ma costa si aceasta "distractie"? 

ajutati-ma va rog

va multumesc



#2
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 13:24

Buna, succesiunea se face la notar, actele proprietatilor, ti le indica tot notarul, ca si timp nu dureaza...trebuie sa fiti insa toti mostenitorii, costuri...tot acolo afli.

Cat despre "plimbaret"...nu prea ai cum sa o faci rapid, in cazul in care partile nu sunt "pe aceeasi lungime" se apeleaza la instanta. Deci...chiar daca dai de el si nu e de acord, chiar daca nu dai de el, tot prin instanta. Exista parasire de domicilui aici, asa ca nu ar trebui sa fie probleme...doar ca va dura, pt ca justitia se misca destul de incet...Si aici, ca si cost, depinde de avocat. 



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 13:29

Un legatura cu divortul,te sfatuiesc sa iei legatura cu un avicat,care va sti s ate sfatuiasca in privinta "plimbaretului".

 

Uite ca eu nu-mi mai amintesc exact cum s-a procedat in cazul meu(si eu am avut asa un plimbaret),imi amintesc ca a fost chemat in judecata prin Monitorul oficial,cu adresa necunoascuta????Dar s-ar putea sa spun prostii ca au trecut atutua ani si procedurile s-au mai schimbat.

 

Deci strict in privinta divortului,i-a legatura cu un avocat ,macar sa-ti spuna de unde sa incepi.



#4
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 13:31

Un legatura cu divortul,te sfatuiesc sa iei legatura cu un avicat,care va sti s ate sfatuiasca in privinta "plimbaretului".

 

Uite ca eu nu-mi mai amintesc exact cum s-a procedat in cazul meu(si eu am avut asa un plimbaret),imi amintesc ca a fost chemat in judecata prin Monitorul oficial,cu adresa necunoascuta????Dar s-ar putea sa spun prostii ca au trecut atutua ani si procedurile s-au mai schimbat.

 

Deci strict in privinta divortului,i-a legatura cu un avocat ,macar sa-ti spuna de unde sa incepi.

Da, se citeaza in Monitorul oficial, plus se cer de catre instanta date de la evidenta populatiei.



#5
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 15:06

Cred ca la  prietena mea a fost citat ultimul domiciliu la care a fost domnul in acte si parca si  notarul a trebuit sa fie din sectorul ala dar nu sunt foarte sigura.  

Ceea ce stiu sigur este ca el nu a aparut si ea totusi a incheiat divortulsi are si copiii in custodie.

A, si se aude prin cercul de cunoscuti ca ar fi recasatorit in Spania umblatorul, cum se poate asta nu pricep din moment ce nu a luat hotararea de divort din Romania. 



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 15:14

.

A, si se aude prin cercul de cunoscuti ca ar fi recasatorit in Spania umblatorul, cum se poate asta nu pricep din moment ce nu a luat hotararea de divort din Romania. 

Nu e obligat.



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 15:25

Nu e obligat.

Totusi pentru a incheia o casatorie in strainatate ,iti trebuie de la starea civila un document cu ...starea civila actuala.



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 15:26

Cred ca la  prietena mea a fost citat ultimul domiciliu la care a fost domnul in acte si parca si  notarul a trebuit sa fie din sectorul ala dar nu sunt foarte sigura.  

Acum imi amintesc...asta este al doilea pas,dupa publicarea in Monitorul Oficial.

 

La fel am procedat si eu,l-am citat la ultima adresa cunoscuta,nu s-a prezentat si da,procesul de divort a mers mai departe ,s-a incheiat fara ca el sa fie vreodata prezent.



#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 15:33

Totusi pentru a incheia o casatorie in strainatate ,iti trebuie de la starea civila un document cu ...starea civila actuala.

Asta nu presupune prezentarea unui act de divort anterior.



#10
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 15:44

Deci poate sa fraiereasca inca zece femei in alte zece tari!

Brava legislatie. Macar in UE ar fi trebuit sa fie ceva comun si sa l gaeasca nu sa creada ce declara el pe proprie raspundere. Doar Spania nu e in Africa. Tipul nu si a luat hotararea de divort din Ro, de fapt fosta lui spune ca se poate nici sa nu stie ca ea a divortat (!)  in consecinta nu a transcris divortul in Spania deci acolo e curat ca lacrima. Personal, l -as ucide . 

Ma rog, ce voiam sa spun este sa nu te sperii daca nu il gasesti, divort poti incheia. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -