Sari la conținut

Sari la conținut


Dieta South Beach


33 raspunsuri la acest subiect

#1
syrenne

syrenne

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 433 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 10:43

Dieta South Beach este o cură de slăbire atipică. Dacă în mod normal, un regim care promite săderea în greutate presupune reducerea conţinutului caloric, dieta South Beach permite persoanelor care vor să slăbească să mănânce pe săturate.

Regimul South Beach este destinat atât persoanelor care vor să scape de kilogramele în plus, dar şi celor care suferă de diabet sau care sunt prediabetice, deoarece această dietă reglează nivelul glicemiei din sânge.

Cura de slăbire South Beach presupune trei faze. Mai jos puteţi găsi care sunt paşii pe care trebuie să îi respectaţi pentru a slăbi cu această dietă.

Prima fază ţine două săptămâni. Această etapă a curei South Beach are rolul de a elimina pofta de dulciuri şi de carbohidraţi. În prima fază sunt permise alimente precum carnea de pui, curcan, peste şi fructe de mare. De asemenea, legumele, ouăle, brânza şi nucile sunt şi ele alimente permise în această etapă.

În primele 14 zile de regim este contraindicat să mâncaţi pâine, orez, cartofi, paste făinoase, produse de patiserie şi produse de cofetărie. Fructele sunt şi ele trecute pe lista alimentelor contraindicate în această etapă a dietei South Beach.

Prima fază este una mai restrictivă, deoarece în cele două săptămâni organismul este stimulat să ardă grăsimile. La sfârşitul acestei etape se vor pierde între 4 şi 7 kilograme.

A doua fază trebuie ţinută cel puţin două luni. În această etapă vor fi reintroduse în dietă fructele, pâinea, pastele, orezul şi cerealele. Fructele vor fi mâncate pe post de gustare. De exemplu, un măr, o pară, un pumn de cireşe sau o felie de pepene. La fiecare masă se va mânca cel mult o felie de pâine. Orezul sau pastele vor fi mâncate cel mult de două ori pe săptămână. În această etapă regimul zilnic este unul mai permisiv, în condiţiile în care persoanele dependente de dulciuri pot mânca inclusiv ciocolată. Atenţie însă, ciocolata trebuie să fie neagră şi se vor mânca cel mult o pătrăţică pe zi.

În această fază a dietei South Beach se vor pierde în jur de 2 kilograme pe săptămână. Specialiştii în nutriţie recomandă persoanelor care vor să urmeze acest regim să menţină această fază până când va ajunge la greutatea dorită.

A treia fază trebuie urmată toată viaţa. În această ultimă etapă sunt permise toate alimente, cu o singură condiţie, toate mâncate cu moderaţie. Dulciurile sunt alimentele care ar trebui mâncate cel mult o dată pe lună, în cazul în care nu puteţi sta departe de ele. Alimentele de tip fast-food trebuie şi ele evitate pe cât posibil.

 



#2
syrenne

syrenne

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 433 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 10:44

Din 04.04.2016, ma apuc de aceasta dieta. Vreau sa slabesc 25-30 de kg. Voi incerca sa postez zilnic ce mananc.

Cine interesat?



#3
Monika25

Monika25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.112 mesaje

Postat 04 aprilie 2016 - 05:32

Eu Syrenne...sper sa reusesc incep si eu de astazi si postez impreuna cu tine ce mananc....problema e ca nu scrie aici daca pot manca de ex sunca sau mezeluri in general ca eu dimineata obisnuesc sa mai mananc salam si suna pe paine cu unt sau margarina nici de unt nu scrie inseamna ca e permis? In loc de paine putem inlocui cu bruschete dinalea speciale sau?

 

Asta am mancat eu azi : carne de pui cu salata din rosi.castraveti.ridichi.ceapa verde.ardei.maslinesi branza degresata asta mananc si la cina.

Tu Syrenne?

Miniaturi atasate

  • 20160404_132703.jpg

Editat de Monika25, 04 aprilie 2016 - 13:30 .


#4
syrenne

syrenne

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 433 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 07:49

Monika, detalii mai multe iti dau de pe alt site, sa nu le mai postez si eu

http://forum.culinar...rmiseinterzise/

 

 

precum si niste meniuri, de unde sa te inspiri

http://forum.culinar...h-beach-faza-1/



#5
syrenne

syrenne

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 433 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 07:55

Monika, si eu mai mananc sunca de pui, curcan sau chiar porc.

dra nu ai voie unt sau paine de nici un fel, nici m acar acele crochete cum le spui tu(macar 2 saptamani)

Meniul meu de ieri:

MD: 2 felii salata, 2 rosii prunisoare, 2 ridichi, o bucata de branza telemea proaspata, o bucata de urda + 2 felii sunca de pui

       1/2 ceasca cafea cu un strop de lapte

Gustare 1: 7 nuci mititele

Pranz: o cutie de branza perle cu smantana light(2.2 grasime), o rosioara + 2 felii sunca de pui - nu am avut timp de pranz

Cina: dovlecel la gratar cu salata de cruditati(rosii, castraveti, ceapa, ridichi), cu ou + telemea + 2 masline.

Apa: 2.5 L

 

Azi sper sa fiu mai organizata...ieri am fost la pranz la dr cu piciul...azi vreau sa gatesc si carnita


Editat de syrenne, 05 aprilie 2016 - 08:24 .


#6
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 11:10

Buna fetele,

eu sant veterana South Beach, prima data am urmat regimul dupa ce am nascut (fi-miu avea 1 an) si am dat jos 17 kg in cca 3 luni.

Totul a functionat ca in carte.

In timp am  mai tinut regimul ca am mai pus kg....deh, nu ma pot abtine de la fainoase si dulciuri, in general a functionat mereu, chiar daca mai greu.

Din ianuarie sant din nou la South Beach, cu target -10 kg.... am reusit 8 kg pana acum si au trecut 3 luni. Cam greu, dar sant multumita. Sant convinsa ca si varsta isi spune cuvantul, numai ce am schimbat prefixul (5 [batcap] ).

Ma feresc in general de mezeluri, rar mananc o felie de sunca de pui.

Atentie si la rosii, din cate stiu e voie doar una pe zi.

 

Dimineata am mancat telemea degresata cu ridichi, la gustare un iaurt 0% cu niste migdale, masa de pranz de la servici - mi-am luat un Hochland cottage light cu ardei Kapia si castraveti.... pe la ora 17 un mar si seara (adica 19-20) voi manca spanac cu piept de pui. Desert ciocolata superamaruie de la Heidi 85% cacao.

 

Succes !

Ingrid si Cristi 13 ani



#7
syrenne

syrenne

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 433 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 14:31

Bine ai venit Ingrid...

multumim de sfaturi. Vom tine cont de ele

eu mananc (am in casa) rosii cherry, mititele. Stiu ca ai voie doar o rosie pe zi, dar eu consider vreo 5-6 rosii mititele ca fac cat una mare. Gresesc?



#8
Monika25

Monika25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.112 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 21:19

Buna Ingrid si felicitari pt schimbarea prefixului nu e chiar atat de rau :) Syrenne ieri nu am bagat paine deloc nici alaltaieri in schimb azi am avut doar mic dejun : sunculita de porc branzica si un ou fiert si putinaaa paine ca parca imi e greu sa o scot asa dintr-o data dar altceva nu am mai mancat toata ziua nu am avut timp acum savurez un ceai si somn :) la ora asta nu mai mananc nimic meniul de maine va fi un iaurt degresat cu seminte de chia la mic dejun us cafeaua desigur aia e prima iar la pranz spanac in rest nu mai mananc :) sper sa fie ok Ingrid super daca ai dat 17 kg in 3 luni super sper sa avem si noi rezultate va .ai astept cu idei de mancare. Pupici nb

#9
syrenne

syrenne

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 433 mesaje

Postat 06 aprilie 2016 - 08:25

salutare

ziua 2 SB faza 1

MD: o bucatica branza de vaca proaspata + o bucatica urda, 2 rosii cherry, 3 frunze salata, 2 ridichi, 5 masline kalamata

       1/2 ceasca cu un strop de lapte si un pic de zahar(inca nu am ajuns sa cumpar    indulcitor si eu nu pot bea cafeaua fara zahar)

G1: iaurt mic(140 gr) 0%

P: 2 linguri de salata de cruditati + dovlecel la gratar(ce a mai ramas de ieri) + o branza Fagaras light

C: piept de pui la gratar cu 2 ridichi si jumate de castravete

Apa: 3L



#10
syrenne

syrenne

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 433 mesaje

Postat 06 aprilie 2016 - 08:27

monika, eu stiu ca nu e bine sa te infometezi...in dieta asta ti se permite sa mananci orice cantitate daca respecti regulile.

Ai grija sa nu cedezi prin infometare....




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -