Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bun venit primilor ghiocei de 2016(9)

sarcina martie 2016 odiseea sarcinii in 40 de sap

156 raspunsuri la acest subiect

#1
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 08:36



 

Bine ati venit pe pagina: Ghiocei de Martie 2016, locul de intalnire al mamicilor care asteapta sa nasca in Martie 2016!

cap1 cap2 cap3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8

 


Suntem un  [grup] de   16 [gravi]
[gravi] [gravi] [gravi] Lista gravidute [gravi] [gravi] [gravi]


BgRd - DPN 07.03 [baietel]
Roxanapop - DPN 09.03 [fetita]

Ema2016 - DPN 10.03 [fetita]

Ioana_Cirebea - DPN 11.03 [fetita] si [baietel]
Tadiana - DPN 12.03 [fetita]
Bubuleata - DPN 13.03 [am]

AdrianaS87 - DPN 15.03 [am]

MoniMommy - DPN 19.03 [baietel]

crissy2003-DPN 20.03[fetita]

Norishor84 - DPN 22.03 [baietel] + mami de [zana] (4 ani)
TinaTina24 - DPN 25.03 [fetita]
Albinutateo - DPN 26.03 [baietel]

mamaruta04-DPN 29.03[fetita]

VV3233 - DPN 30.03 [baietel] + mami de [zana] (7 ani)
SimonaMami - DPN 31.03[baietel] + mami de [bonjovi] (6 ani) si [bonjovi] (10 ani)
Hellen06 - DPN 03.04 [fetita] + mami de [zana] (1an)

 

Mamici fericite de martisoare:20

AlinaDavid13-[bbbaiat] Kevin Nicolas 22.01.2016 cu 3560g/50cm+[bonjovi] 4ani

Mamiy-[bbbaiat] Vlad Cristian 01.03.2016 cu 3500g+[bonjovi] 7ani

Ghedia-[bbbaiat] Ioan Victor 01.03.2016+[bonjovi] 6ani+[bonjovi] 8ani+[zana] 10ani

Kamita-[bbbaiat] Eric 01.03.2016 cu 3500g/50cm

Lavinia1982-[bbbaiat] Andrei Gabriel 02.03.2016 cu 2530g/49cm

Ariana111-[bbfata] Cristina 03.03.2016 cu 3320gr

Iuldav-[bbbaiat] 05.03.2016 cu 3600gr/50cm

Rissa03[bbfata] Mara Miruna 10.03.2016 cu 3450gr/52cm

Edvina-[bbbaiat] Octavian 11.03.2016 cu 4000gr

OnaOana-[bbfata] Alexandra 11.03.2016 cu 3300gr/51cm

Lory85-[bbfata] Alessia Emanuela 11.03.2016 cu 3140gr

Ada90-[bbbaiat] Sebastian Mihai 17.03.2016 cu 2750gr/48cm si

[bbbaiat] Casian Gabriel 17.03.2016 cu 2700gr/47cm

Mihaelaft-[bbbaiat] Mateo Ioan 17.03.2016 cu 3115gr/49cm

Mada10-[bbfata] Sofia Maria 18.03.2016 cu 3250gr/51cm

Roxana1204-[bbfata] Antonia Maria 19.03.2016 cu 3020gr/48cm

Delyn-[bbbaiat] Matei Gabriel 21.03.2016 cu 3400gr/53cm si [cavaler] de 2ani

Comynaa-[bbfata] Romina Antonia 23.03.2016 cu 3710gr/51cm

Sofalex-[bbfata] Ana Mikaela(Melania?) 30.03.2016 cu 3550gr si [zana] 2ani si [zana] 6ani

FloaredeCrin-[bbfata] 02.04.2016

Ale2114-[bbbaiat] Bogdan 07.04.2016 cu 3950gr/56cm

 

Linkuri rapide:

GRUP MAMICI Lista DPN | Rugaciuni | Cum se citeste o ecografie | Albume | Grup FB

 


Zodiac corespunzator: Peste 19 Februarie - 20 Martie sau Berbec 21 Martie - 19 Aprilie

bebelusul-primele-365-zile-din-viata-unei-comori


Editat de dea78, 10 aprilie 2016 - 13:20 .


#2
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 08:42

    Nasteri usoare celor care au mai ramas si bebei papaciosi,necolicosi celor care au nascut!



#3
Edvina

Edvina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 09:33

Multumim de casuta noua dea78.

Acum ca vad tabelul, al meu e cel mai dolofan :)). Felicitari mamicile care au nascut de cand nu am intrat :D.

Azi mergem la pediatru si vedem cat am crescut(maine facem 3 saptamani). Eu am citit pe undeva ca se recomanda un pic mai tarziu eco la sold ptr ca inca nu sunt fixate oasele si e posibil sa ne panicam aiurea, aflam si noi azi daca e asa.

Noi inca primim si supliment, face foarte urat cand ii e foame, colici nu avem si speram in continuare sa nu apara.

Se vorbea la un momentdat de purtarul bebelusului, noi avem un wrap elastic si ne intelegem foarte bine cu el, dar cum deja se incalzeste nu il mai putem folosi mult, ma gandesc la wrap tai mic, dupa o luna. Va pupam.


Editat de Edvina, 31 martie 2016 - 09:34 .


#4
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 10:40

De ce Edvina, nu il mai poti folosi pe cel elastic? As vrea sa imi iau unul, ca fata mea cam vrea in brate, ca sa il port prin casa, pe la bucatarie. Ce recomandati?

#5
ghedia

ghedia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 11:34

Buna fetele.

Felicitari Sofalex! Sa fiti amandoua sanatoase!

Multumim Dea pentru capitolul nou!

Io nici nu stiu ce raportez. Ca-mi doarme copilul prima data in cateva zile? Cate zile? Nici nu mai stiu. Bine......Noaptea doarme asa, iepureste (si eu si el), adica doarme cu gemete, icnituri, scremete si plansete. Tot e bine! Numai ca de 2 nopti urla in toata regula.

Una peste alta al meu e si colicos si cu reflux si rau de foame si somnoros (numai ca adoarme doar la tzitzi fara sa se hraneasca suficient!). Asa ca asta e, cum sa nu urle????? Noroc ca am 4 copilasi. Deci cunoastem si acest model de bebe. Am avut la nr 1- cum zice barbatul meu. Fii-mea a fost cel mai urlacios copil pe care-l cunosc. Pana pe la 1 an si 10 luni cand l-am nascut pe fratior. Apoi s-a potolit. Si nici geloasa nu a fost. Asta spre deosebire de fratior care a facut urat numai cand am nascut eu, in rest a fost un ingerash.



#6
FloaredeCrin

FloaredeCrin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 11:39

Buna,

Sofalex, felicitari! Sa fie sanatoasa si norocoasa, ca numele o sa fie frumos oricare ar fi :)

 

Gabyv, Doamne ajuta sa treaca repede colicii!

Cred ca te viziteaza si baby blue acum dupa nastere, de aici si starea proasta psihica. Pe mine ma mai viziteaza si in timpul sarcinii, cand plang asa dintr-o prostie ( gen, nu se aranjeaza bine camasa pe umeras). Dar, le pun pe seama sarciniii.

Iti doresc din tot sufletul sa treaca repede.

 

Delyn, mesajul tau a fost incurajator. Ca deja ma speriasem ca nu exista alaptat exclusiv imediat dupa nastere. Sper sa am si eu noroc in asta ( inteleg de la voi ca e mai mult pe baza de noroc cu asta)

Mi s-a parut trist ce zici de fratiorul mai mare. Cine stie ce stari traieste. Tinem pumnii sa treceti rapid de perioada asta si sa vina una frumoasa, fara gelozii exagerate ( deloc, cred ca nu exista)

 

AlinaDavid, ma bucur ca la voi e mai bine cu fratiorul mai mare :)

 

Delyn, sanatate multa!

 

Ghedia, ai tai manifesta ceva gelozie fata de cel mic?

Tin pumnii sa treaca perioada plangacioasa mai rapid decat la nr 1.

 

Hellen, ceva vesti de la tine? Mai prinzi martie? Eu sigur nu mai sunt mamica de martie, ca nu am nici un semn.. probabil va fi o cezariana la rece in aprilie.

 

Mihaela, ce frumos povestesti de bebe! Sa fie la fel de frumos si in continuare!

Pentru problema cu baia ai incercat cereale integrale de ovaz? Pe mine asta m-a ajutat mereu, sper sa fie la fel si dupa nastere...

 

Lavinia, felicitari pentru prima luna!

 

Edvina, sper sa aveti doar vesti bune de la doctor! Sa o tineti tot asa, fara colici! Si eu stiam ca eco de sold se face pe la 2-3 luni!

Am notat ideea de wrap tai-mic.. inca nu am analizat toate posibilitatile de purtat.



#7
ghedia

ghedia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 11:42

Delyn, experienta imi spune ca baietii sunt mai gelosi decat fetele (din ce vad si in jur la prieteni, dar si din ce am patimit). Din fericire trece! La noi a trecu cam in 2-3 luni. Dar a fost asa de dramatic....Am ajuns si la psiholog cu el, ca eram disperati ca facuse copilul autism.........Nene psiho, s-a uitat la noi, la el si ne-a zis ca e gelos si atat! Copilul si-a schimbat persoana de atasament si s-a linistit. 

Alina, baiatul tau mare nu e mare? M-am uitat in listuta si acolo scrie 4 ani. Nu avea mai mult? Nu de alta, dar sa fiu si eu atenta la baietii mei mari sa nu am surprize. 

Hellen, ai nascut?

Edvina, eu am sling. Folosibil. O sa caut vreun link sa-ti arat. Dar nah.Fiecate vrea ce nu are. Eu as fi preferat wrap. Am vazut ca mai toti bebelusii sunt dolofani.

Iar ma simt denaturata. Al meu e o matza mica, dar are o voceeeeeeeee! Si e foarte activ si feroce. Nici nu raportez greutatea pana nu face chiar o luna! Il cantaresc maine seara, dar sigur nu trece de 3.300.  Sanatosi sa fim. Ai mei toti au luat greu in greutate. 

Colici a avut doar fetitza asa ca am uitat cum e! Cel mici a avut "doar" reflux, bun si ala........iar cu baiatul mai mare am ajuns "doar" la spital de cateva ori (ca tot trebuia sa fie ceva). Prima data la 2 luni a avut o bronsiolita severa, mai apoi pneumonie, mana rupta si operata si ultima data apendicita. 



#8
ghedia

ghedia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 11:50

Floare de Crin, la tine cand e termenul? Gelozie........Fetitza nu a vrut bebe de cand era in burta..........S-a suparat pe mine. Acum toti il iubesc, il plac, il admira. Stau mai la distanta ca le e teama sa nu dea virusi, dar l-ar cam smotoci. Cu alaptatul nu stiu ce sa spun. Nu i-as zice noroc. Gene bune? Eu incerc o multime de metode, tehnici. Sunt cam disperata sa-l alaptez. Poate si disperarea asta face sa nu am succes. Inca suplimentez.......Ma consoleaza ideea ca orice as citi in privinta asta, prima regula este: "Hraniti copilul!!!!". Asa ca san sau lapte praf, important e sa fie si aportul caloric. Stii ce e trist? Ca sunt mamici care au laptic si totusi renunta, cedeaza, etc. Alaptatul e minunat (in cele din urma- cam dupa prima luna).

Mihaela, eu mananc si kiwi. A functionat si in sarcina. Aacum cu alaptatul ma gandeam la cereale.

Alina, chiar ca bebeloi ai acasa! E fomist tare?

La cat de urat face al meu, cred ca trec pe supravegherea drastica a alimentatiei mele. 

Gata, mishca piticul. Doarme de o ora jumate! Record! Dar e si pe burta si poate-l ajuta.

De scos afara il scot multicel, in carutz. Eu am dureri majore, inca. Probabil si de la faptul ca nu ma odihnesc.



#9
ghedia

ghedia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 11:56

La mine pe biletul de externare avem recomandari de eco sold, cardiologie oftalmologie si cred ca si cu auzul. 

Eu as merge intai la cardio. Mi se pare ca se cam invineteste la plans. De fapt se si albastreste in jurul guritzei.........Cu eco de sold e cam controversata treaba. Cica ar fi cam multe diagnostice de displazie de unde un chin nesfarsit. Unul din baieti a avut cutele asimetrice la picioruse. Si el e perfect sanatos. Chiar si afectiunile cardiace minore ar fi frecvente. Cel mic avea un suflu sistolic destul de puternic. Se auzea si pe la 4 ani! Si ce, i-am putut face ecografie de cord? Nici gand. Doar pe la 5 ani am reusit, cand a cooperat! E sanatos. Si suflul s-a dus. 



#10
Hellen06

Hellen06

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 11:56

Bun găsit în căsuța noua! Sper ca aici o sa dau și eu vestea marelui eveniment!  [flo2]

N.am timp sa nasc de atâtea telefoane  [:-)))]

Sunt așa frumoase preocupările voastre plâns,  alăptat,  colici, pediatru.. De mă duce în depresive faptul ca nu fac și eu parte din club  [batcap]

În general sunt bine doar noaptea mă ia o tristețe inexplicabila mi se îneacă toate bărcile și corăbiile cu care defilez ziua. Am fost ieri în parc 2 ore m.am confruntată cu priviri, aluzii, replici,  întrebări. .Am venit obosita aaa! 

 





Etichetat si cu sarcina, martie 2016, odiseea sarcinii in 40 de sap

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -