Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copii batuti la gradinita

gradinita gradinita privata bataie educatie

23 raspunsuri la acest subiect

#11
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 martie 2016 - 13:55


Pe de alta parte, hai sa incercam sa fim un pic obiectivi si sa ne gandim in cate din scolile de stat, cand au fost semnalate intamplari similar, recte abuzuri asupra copiilor, s-au facut controale care sa vizeze modul de functionare a scolii/gradinitei respective. Se initau anchete de catre ISJ care vizau strict chestiunea reclamata.

 

In cazul de fata, o directoare a batut niste copii. Presupunand ca asta s-ar fi intamplat intr-o gradinita de stat, crede cineva ca ar fi existat sanctiuni pentru gradinita, ca institutie? Autoritatile statului ar fi inchis gradinita respective? Eu nu cred. Nu am auzit de nici o astfel de masura luata impotriva vreunei scoli/gradinite de stat.

 

 

Diferenta intre o gradinita (sau alta unitate de invatamant) acreditata si o societate comerciala care are grija de copii nu consta numai in conditiile spatiului, numarul toaletelor, sau starea mobilierului.

Consta si in alegerea si selectarea personalului.

In timp ce la gradinita autorizata personalul este obligatoriu calificat, la societatea comerciala patronul angajeaza personal dupa criterii proprii.

Exista educatoare calificate care bat copiii? Exista, ca nenorociti pe lumea asta sunt peste tot. Dar numai gandul ca de copilul meu ajunge sa aiba grija orice tanti fara nici o competenta in domeniu ma face sa mi se zbarleasca parul. Mi se pare un fel asa, de inconstienta, de ruleta ruseasca.

Calitatea actului educational sta in primul rand in personal si doar dupa aia vine restul.

Ori daca nu stim macar ca exista o calificare, ce pretentii putem avea?



#12
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 30 martie 2016 - 14:13

Diferenta intre o gradinita (sau alta unitate de invatamant) acreditata si o societate comerciala care are grija de copii nu consta numai in conditiile spatiului, numarul toaletelor, sau starea mobilierului.

Consta si in alegerea si selectarea personalului.

In timp ce la gradinita autorizata personalul este obligatoriu calificat, la societatea comerciala patronul angajeaza personal dupa criterii proprii.

Exista educatoare calificate care bat copiii? Exista, ca nenorociti pe lumea asta sunt peste tot. Dar numai gandul ca de copilul meu ajunge sa aiba grija orice tanti fara nici o competenta in domeniu ma face sa mi se zbarleasca parul. Mi se pare un fel asa, de inconstienta, de ruleta ruseasca.

Calitatea actului educational sta in primul rand in personal si doar dupa aia vine restul.

Ori daca nu stim macar ca exista o calificare, ce pretentii putem avea?

 

Nu stiu de unde tragi tu concluzia ca la gradinitele private lucreaza doar personae fara nici o calificare.

 

Aici nu vorbim despre calificarea sau performantele profesionale ale angajatilor din institutiile de invatamant, nici de calitatea actului educational ci de o tanti vita care a batut niste copii. Intamplarea face ca asta sa se fi petrecut intr-o gradinita private, loc unde te astepti mai putin la asa ceva, tocmai pentru ca de la astfel de asezaminte ai niste pretentii mai mari decat de la institutiile de stat.

Este foarte posibil ca tanti asta sa aibe toate diplomele si calificarile necesare pentru a profesa in orice gradinita (pana la urma nu avem date despre pregatirea ei profesionala). Ce relevanta are asta in discutia de fata? Daca are diplome si calificari, automat ar si dreptul sa bata copiii sau cum? Sincer, pe mine nu m-ar incalzi cu nimic faptul ca una care mi-a batut copilul este absolventa de nu stiu ce universitate de renume mondial.

 

Da, calitatea actului educational sta in personal. Dar pentru ca aici vorbim de copii de gradinita, trebuie sa primeze calitatea de om mai intai si apoi de personal calificat. Or, bipezi de astia care numai oameni nu pot fi numiti, gasesti in mai toate institutiile, fie ele acreditate, autorizate, premiate si cum mai vrei.



#13
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 martie 2016 - 14:27

Nu n-am tras concluzi asta, imi pare rau ca ai crezut asta (mai, am probleme de exprimare sau ce? [:)] ).

N-am pronuntat nici gradinite private. Te rog reciteste.

Vorbeam de societati comerciale, care se autointituleaza gradinite si la care angajarea nu presupune obligatoriu vreun criteriu de competenta profesionala specifica educatiei copiilor.

Am fost mai clar acum? [:)]

Da, este posibil ca tanti aia sa aiba toate diplomele din lume.

Dar este posibil ca nimeni de acolo sa nu aiba vreo calificare.

Ceea ce intr-o gradinita acreditata (de stat sau privata) nu este posibil.

Si mai vreau sa spun ca imi pare rau ca tu crezi (probabil si altii) ca la gradinita conteaza orice altceva la personal inaintea calificarii.

In zilele noastre calificarea inseamna inclusiv studii superioare, daca chiar dorim binele copiilor trebuie sa ne schimbam mentalitatea asta cum ca o tanti buna la suflet e mai buna pentru copiii nostri decat una care a muncit ani de zile pentru a sti ce le trebuie copiilor.



#14
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 30 martie 2016 - 14:42

Rufus, nu trebuie sa-ti para rau de nimic, dar, da, eu chiar cred ca un dascal care stie cum sa se comporte cu copii este mai important decat unul cu studii superioare dar lipsit de suflet si care habar nu are cum sa se apropie de copii, cum sa-I determine sa fie disciplinati fara sa urle sau sa-I bata.

 

Personal (probabil spre uimirea tuturor celor care  obisnuiesc sa alerge dupa educatori si invatatori de astia cu studii superioare de care vorbesti tu, performanti si vazuti in targ drept dascali foarte buni) nu mi-am dorit ca la sfarsitul anilor de gradinita plodul meu sa iasa vreun mic geniu, atoatestiutor. Insa pot spune ca sunt multumita de cunostinetele accumulate si de felul cum le-a acumulat si mai ales sunt multumita de faptul ca in fiecare zi il luam vessel si fericit de la gradinita.

 

M-am cam indepartat de subiect si imi cer scuze.

 

Ideea mea era ca e de toata jena ceea ce s-a petrecut in acea gradinita privata, in primul rand pentru ca au fost abuzati copii si in al doilea rand pentru ca vorbim de o  gradinita privata, dar ca, din pacate, astfel de cazuri se intalnesc in mai toate institutiile de invatamant.

Pe cele private le putem sanctiona simplu: nu mai ducem copiii, nu mai dam banul, locanta cu pricina se inchide. mai nasol e cu cele de stat, ca acolo nu mai e asa de simplu.



#15
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 martie 2016 - 16:23

 eu chiar cred ca un dascal care stie cum sa se comporte cu copii este mai important decat unul cu studii superioare dar lipsit de suflet si care habar nu are cum sa se apropie de copii, cum sa-I determine sa fie disciplinati fara sa urle sau sa-I bata.

 

 

E parerea ta si nu am sanse sa ti-o schimb eu, mai ales aici.

Din pacate, lipsa de informare si, de ce nu, propria educatie ne impiedica sa putem ridica capul ca sa privim mai inainte de ceea ce am fost obisnuiti noi.

Dascalii cu studii nu sunt nici pe departe oameni fara suflet, iar cei fara studii nu au musai un suflet mare.

Educatia profesionista nu se face numai cu sufletul...sau n-ar trebui sa gandim asa.

Studiile presupun, in afara de ce anume trebuie sa-l inveti pe copil, si cum anume s-o faci pentru ca acesta sa beneficieze de invatatura ta. Se studiaza psihologie, pedagogie, metodica, limbi straine...este facultate dedicata acestor oameni, care lucreaza cu copii mici. Eu zic ca asta are un scop precis. Nu mai poti deveni dascal dupa ureche...au apus timpurile alea.
Stiu ca au fost si mai sunt dascali minunati cu studii medii, insa stiu ca fata mea cea mica are o invatatoare exceptionala, scolita zdravan si raman uimit cata inventivitate si originalitate aduce femeia asta in actul de predare. Spre asta trebuie, zic eu, sa tindem, asta trebuie, zic eu, sa ne dorim pentru copiii nostri.

 

Si mai spun odata: subiectul nu se refera la o gradinita privata. Aceea nu este o gradinita, ci o firma privata. Un SRL care probail are in actul constitutiv trecute o gramada de activitati declarate. Ca asa se face cand deschizi o firma, treci mai multe acolo, ca cine stie ce-ti mai vine sa mai faci...

Numind-o gradinita jignesti pe cei ce  chiar au asa ceva, muncesc pentru asa ceva si respecta legea, nu o fenteaza.



#16
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 13:04

"Din pacate, lipsa de informare si, de ce nu, propria educatie ne impiedica sa putem ridica capul ca sa privim mai inainte de ceea ce am fost obisnuiti noi"

 

Rufus, nu stiu la ce te referi atunci cand spui ceea ce am copiat eu mai sus si sper sa nu fie ceea ce citesc eu printer randuri (pluralul ala nu ma pacaleste).

Discutia despre dacalii mai mult sau mai putini scoliti, poate constitui, in sine, un subiect separate. Pana la urma fiecare cauta si apreciaza la un dascal ceea ce considera ca se potriveste si cu propriul copil. Unii cauta profesori cu rezultate la concursuri si olimpiade, altii cauta profesori care pe langa performante profesionale sa prezinte si alte calitati, etc.  

 

Despre gradinite private versus SRL, banuiesc ca nu esti foarte informat, altfel ai sti ca orice gradinita private functioneaza in cadrul unui SRL sau al unui ONG (asociatie sau fundatie). daca o sa deschizi linkul pus de Dana_ch, vei observa ca pentru fiecare gradinita/scoala private este mentionata si societatea/asociatia in cadrul careia functioneaza.

 

Diferenta este data de autorizarea sau acreditarea acestor scoli/gradinite, acreditare care, din ce stiu eu, are mai mare importanta atunci cand vorbim de scoli, pentru ca atunci se pune in discutie recunoasterea studiilor respective.

 

Revenind la cazul concret din acest topic, am vazut ca afost retinuta madama aia. Deci, macar se misca ceva pe partea asta.



#17
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 14:04

"Din pacate, lipsa de informare si, de ce nu, propria educatie ne impiedica sa putem ridica capul ca sa privim mai inainte de ceea ce am fost obisnuiti noi"

 

Rufus, nu stiu la ce te referi atunci cand spui ceea ce am copiat eu mai sus si sper sa nu fie ceea ce citesc eu printer randuri (pluralul ala nu ma pacaleste).

 

Nu, nu trebuie sa citesti printre randuri si nu a fost vreo intentie de bataie de joc, nu mi-as permite.

La ce ma refer? Exact ce am spus: propria educatie (aia cu ceva vechime) si lipsa de informare reprezinta un handicap in orice domeniu. Iar dupa parerea mea, asta poate duce la o reactie ca a ta: tu vrei un dascal omenos, bun la suflet, indiferent cat e de calificat...iar eu vreau unul profesionist, scolit si asta nu exclude omenia. Ba chiar am incredere ca cei mai tineri se pot adapta mai usor nevoilor invatamantului modern.

 


Despre gradinite private versus SRL, banuiesc ca nu esti foarte informat, altfel ai sti ca orice gradinita private functioneaza in cadrul unui SRL sau al unui ONG (asociatie sau fundatie). daca o sa deschizi linkul pus de Dana_ch, vei observa ca pentru fiecare gradinita/scoala private este mentionata si societatea/asociatia in cadrul careia functioneaza.

 

Diferenta este data de autorizarea sau acreditarea acestor scoli/gradinite, acreditare care, din ce stiu eu, are mai mare importanta atunci cand vorbim de scoli, pentru ca atunci se pune in discutie recunoasterea studiilor respective.

 

 

Da, orice gradinita privata functioneaza pe platforma unui SRL.(sau ce-o fi)

In schimb, nu orice SRL poate infiinta o gradinita.

Asta este eroarea comisa de tine (in explicatii) si de parintii aia care nu s-au informat unde-si duc copiii si au ales un SRL botezat gradinita si nu o gradinita autorizata, indiferent de forma de organizare.

Intelegi?



#18
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 14:43

Eu nu vreau un dascal doar omenos si bun la suflet, indifferent de pregatire, probabil ca nu m-am exprimat sufficient de bine. Vreau un dascal care pe langa buna pregatire profesionala, pe langa toate calificarile si diplomele detinute, sa inyteleaga, mai intai de toate, ca lucreaza cu copii. Poate ca parerea mea este influentata si de faptul ca al meu este inca mic, in clasa pregatitoare, dar in fine.

 

Orice SRL poate infiinta formal o gradinita, daca are trecut in actul constitutive obiectul de activitate corespunzator. Ca nu orice SRL dispune de dotarile necesare si nu respecta cerintele necesare pentru a infiinta o gradinita in adevaratul sens al cuvantului, e altceva.

 

Si daca parintii s-ar fi in format cu privire la existenta autorizatiei respectivei gradinite si daca acea gradinita ar fi fost autorizata, ar fi existat, implicit, garantia ca nu s-ar fi intamplat ce s-a intamplat?

 

Parintii care si-au dus copiii la gradinite/scoli de stat, unde le-au fost batuti sau abuzati in alte feluri copiii, ce eroare au comis?



#19
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 15:52

 

Orice SRL poate infiinta formal o gradinita, daca are trecut in actul constitutive obiectul de activitate corespunzator.

 

 

Nu, nu poate.

Chestia cu trecutul in acte este o conditie necesara.

Dar nu e suficienta.

 


Si daca parintii s-ar fi in format cu privire la existenta autorizatiei respectivei gradinite si daca acea gradinita ar fi fost autorizata, ar fi existat, implicit, garantia ca nu s-ar fi intamplat ce s-a intamplat?

 

 

Sigur ca nu, cine a zis asa ceva?

Exista insa garantia ca personalul este calificat si nu au grija de copii persoane cu orice fel de nivel de pregatire, fara un examen psihologic sau fara macar un control de sanatate.

Nu crezi ca asta este important?



#20
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 31 martie 2016 - 16:09

Eu chiar astept sa vad ce se va intampla cu aceasta femeie. Ca doar arestul nu e suficient. Cica are doua dosare penale- rele tratamente aplicate minorilor plus ca avea gradi fara acte. Sunt sase plangeri depuse ( parintii copiilor le - au facut).  Ceea ce e greu de inteles pt mine e faptul ca toate ororile se intamplau in buricul Bucurestiului, in Cotroceni. Ok, inspectoratul nu stia de existenta acestei unitati. Chiar asa toata lumea inchide ochii la orice? Pastrand proportiile, imi aduce aminte de Colectiv. In acte era una si in realitate, alta. 





Etichetat si cu gradinita, gradinita privata, bataie, educatie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -