Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ADHD - Children’s Immaturity


8 raspunsuri la acest subiect

#1
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 23 martie 2016 - 22:17

Extrem de interesant:

 

http://www.parenther...rs-research.htm

 

This new study finds that a child's immaturity is being misdiagnosed as ADHD by many doctors, The Trumpet reports. The study was conducted by Taiwanese researchers involving about 400,000 students ages 4 to 17.

 

The research team found that the youngest kids in classrooms are twice more likely to be diagnosed with ADHD compared to the oldest kids in those classrooms. "The birthday cutoff for the Taiwanese school year is August 31. While only 2.8 percent of children born in September were diagnosed, 4.5 percent of August babies were diagnosed," the Trumpet explains.

 

Aside from poor attention span, restlessness and impulsivity, there are other indicators of Attention Deficit Hyperactivity Disorder. ADHD symptoms include being disorganized; difficulties focusing and concentrating on tasks; poor listening skills; jumping from one topic to another during conversations; forgetful about daily activities and tasks; and being easily distracted by stimuli that are usually not noticed by other people, according to WebMD.

Other ADHD symptoms include being fidgety; moving around frequently even during inappropriate moments; difficulty performing calm and quiet activities; being talkative; starting conversations during inappropriate times; interrupting conversations; being impatience and difficulties waiting for their turn.

Looking at these ADHD symptoms, it is easy to see why many doctors are misdiagnosing children's immaturity for ADHD.

 



#2
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 martie 2016 - 23:51

Adica sunt... copii! 



#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 24 martie 2016 - 23:56

...mai copilarosi.



#4
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 30 martie 2016 - 14:54

N am inteles de ce titlul e in engleza.



#5
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 30 martie 2016 - 16:00

eu pot sa spun cu mana pe inima ca viatza ar fi mai simpla fara 10,000 de speculatii si nterpretari pe net. 

 

nu mai poti sa distingi intre ce e real si ce nu.



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 mai 2016 - 15:27

foarte interesant acest articol!

Si eu cred ca foarte multi copii sunt etichetati inutil cu ADHD.



#7
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 12 mai 2016 - 20:47

Foarte corect. Supra-diagnosticarea e la mare moda

#8
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 04 septembrie 2017 - 10:25


Eu am dat fata in fata cu un astfel de copil chiar acum 2 zile si prima reactie care am avut-o a fost ca are serioase lacune din cauza absentei mamei - care pune cariera pe primul loc,lasand cei doi copii gemeni (fata,baiat),pe mana unei bone care sta cu ei de cand copii s-au nascut,bona venita undeva de prin Asia,fara educatie,si fara sa stie cine stie ce engleza sau araba.

Tatal medic pediatru,ocupat si eu,nu si-a dat seama ca copilul ar avea ceva problem,caci de cand ii stia pe copii erau mai neastamparati.
Oricum,profesoara copiilor a trimis sute de note informative parintilor,in legatura cu baiatul,care in final a primit diagnosticul de ADHD,+ sacosa de medicamente de rigoare.

Stand la mine 2 zile,impreuna cu sora lui,am observant ca are o inteligenta debordanta,bun simt,idealuri clare despre viitor,deci chiar am discutat cu el ca un matur,desi are 9 ani.

E clar ca daca ar fi copilul meu,ar primi numai un sedativ usor,pentru a dormi bine in timpul noptii,neaparat l-as invata sa nu intrerupa pe nimeni cand vorbeste....oricum lucruri de bun simt - nerefuzand nici o sugestie de a mea ,desi nu ne am vazut niciodata!

Nu spun ca e un baiat ca ceillati,caci vorbeste non-stop,sare de l a o idee la alta,pune sute de intrebari,nici nu I-ai raspuns bine la una,deja apare cu alta,se misca non-stop.

I-am sugerat tatalui,ca neaparat,sa discute cu baiatul,pentru a gasi un sport,care ii place,si s-ar putea ca prin sport sa se debaraseze de energia lui debordanta.

Partea proasta e,ca fetita,e absolut normala,insa cand el se trezeste dupa numai cateva ore de somn o trezeste si pe ea,nu isis face temele,ci le copiaza de la sora,sau o pune direct pe bona sa-i faca temele,ca de aia e platita!

Oricum pentru mine,a fost o experienta placuta,am ras in 2 zile cat toata vara,insa cu o durere in suflet - De ce unele mame nu isi pun pe primul loc copii? nu spun ca o femeie sa stea in fundul copilului,sau mereu la cratita,dar in nici un caz o cariera efemera in detrimentul formarii unui viitor adult.

#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 septembrie 2017 - 10:46

Poate ii pune pe primul loc si tocmai  de aceea s-a dus la serviciu.

Poate ei sunt chiar pe primul loc chiar daca merge la serviciu.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -