Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Unde am gresit si ce se mai poate repara ?


199 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 15:10

instrainarea, schimbarea atitudinii, pe langa acele cauze hormonale, pot fi partial si din cauza "dependentei digitale".

http://centruldepare...et-a-copilului/

 

sa nu uitam cum ne-am simtit noi, ca adulti, in perioada de zilele trecute, cand forumul a avut probleme tehnice. am simtit ca ne lipseste ceva, poate ne-a iritat functionarea greoaie sau blocarea totala a forumului, samd.

dar noi ne putem controla comportamentul, rationam altfel si ne gasim alte treburi de facut daca forumul sau netul nu functioneaza.

copila ta in schimb nu are cu ce sa inlocuiasca lumea virtuala care o rapeste de langa voi, parintii. i se pare ca acel univers e fermecat, e locul unde se simte bine intre prieteni - reali sau virtuali, nu o critica sau judeca nimeni pentru ca are un ambalaj sub pat sau miroase a transpiratie, pe cand viata reala e anosta, plictisitoare, enervanta, cu reguli care nu-i sunt pe plac tot timpul.



#12
sunnyday07

sunnyday07

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 834 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 15:11

se poate repara sau cel putin asa imi place sa cred :-)

Parca povesteai despre fiica-mea. Doar ca la noi e mai mult Anime decat youtube.

Ce am facut in ultimele luni si parca s-a imbunatatit situatia:

-i-am blocat wifi-ul acasa pentru mobil si tableta. Avem internet pe un laptop "shared" care sta in sufragerie in general. Asa ca sta in sufragerie si e accesul e limitat, altfel statea la ea in camera cu orele. Are nevoie de computer pentru scoala si de asta nu pot taia internetul de tot altfel as fi facut-o - orarul, temele, proiectele sunt toate on-line. Cateodata ma roaga sa-i pun internetul inapoi pentru un timp limitat ca sa-si puna muzica noua, sa raspunda la whatsupp, vyber, etc - in general in weekend si am facut-o pentru 1-2 ore.

-am taiat internetul de pe mobil - avea 2Gb in abonament si niciodata nu-i ajungeau

-i-am explicat ca fac toate astea pentru binele ei chiar daca ea vede diferit acum lucrurile (desi pare ca se termina lumea daca nu poti termina seria x din Anime vei supravietui)

-mi-am facut mai mult timp pentru ea (recunosc ca in ultimii ~2 ani de cand merge singura la scoala am lasat-o mai de capul ei) - am dus-o la scoala cu masina desi intarzii in mod constant la serviciu, am mai si luat-o de la scoala desi am plecat in timpul programului dar am avut ocazia sa mai stam de vorba, i-am facut acasa diverse mofturi desi nu mi-e usor

-pentru ca acum e intr-o mare dragoste cu Anime si asta vrea sa faca ea cand va fi mare i-am explicat ca trebuie sa puna si ea osul la treaba, nu numai sa se uite la filme - m-am angajat sa o ajut cu ce poate depinde de mine - cursuri de desenat, cursuri de limba japoneza, i-am comandat carti Manga (nu chiar usor de gasit). Are o luna sa-si imbuntateasca notele la 2 materii unde nu are rezultate prea bune (ea a propus termenul) si intre timp cautam impreuna activitati "Anime" related

-dezastrul din camera ei - dupa ce m-am tot necajit am lasat-o in pace, n-am dat vreo luna cu aspiratorul la ea (conditia e sa nu fie nimic aruncat pe jos) si hop intr-o seara ma striga disperata ca ii atarna un paianjen deasupra capului. Sa vedeti ce a starns fata in camera la ea . La fel si cu hainele, nu am mai spalat decat ce era in cosul de rufe, in vreo 2 sapatamani n-a mai avut ce imbraca si a inceput sa aduca ea rufele la baie.

Mai am multe de spus dar timp putin, o sa revin. Trecerea de la copil la adult e dificila si pentru copii si pentru parinti. Cateodata o intreb "de ce ai facut/spus x sau y"? Si ea imi raspunde "nu stiu", ceea ce e perfect adevarat, chiar daca pentru un adult pare de neinteles.

Adultii sunt si ei derutati, copilul meu a crecut si nu mai are nevoie de mine, ce-am sa ma fac? E ca un fel de despartire ca impact, incerc si eu sa trec peste asta, sa-i respect ei intimitatea pe care si-o doreste si sa o las pe ea sa vina la mine cand simte nevoia, eu nu fac decat sa-i repet ca o iubesc si o voi sprijini mereu atat cat sta in puterile mele.

 

Si da, cum au zis toti cei de mai sus nu moare nimeni nespalat pentru o vreme, sau daca a dormit cu hainele de strada sau daca nu e curat in camera. Incerca sa nu-i mai atragi direct atentia despre toate astea o perioada si sa nu mai pui la suflet - o sa vezi ca va fi mai bine si pentru tine si pentru ea.



#13
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 15:42

ei, si al meu are 10 ani going on 13.

 

ochi dati peste cap, atitudine, fine, whatever, eu vorbesc, eu aud, stau toata ziua cu gura pe el pt chestii aparent minore gen haine peste tot in camera lui, sosete puturose pe birou, ca nu se spala... vai mie.

 

si comenteaza..... doamne, cat o poate face.

 

incerc sa respir si sa imi aleg bataliile. dar intr-o zi am venit acasa si stand la el in camera sa-l supraveghez lectiile pur si simplu mi s-a facut rau de la sosetele lui si m-a pocnit o migrena ingrozitoare.

 

si am explodat. am zis aspru ca e normal sa-i miroasa picioarele. ca are cizmele alea de cauciuc nenorocite (ca numai din alea vroia sa poarte, ca-s comode, nu au sireturi, is largi si nui nu-i place sa simta ceva pe picioare...)

 

dar ca e anormal sa nu se spele si sa stea asa de imputit incat sa mi se faca mie rau.

 

i-am aruncat cizmele. sa faca bine sa inceapa sa poarte sialte incaltari pe care le are si stau ca la muzeu si i-am interzis sa mai iasa de la el din camera. sa stea acolo cu usa inchisa pana nu mai poate el de putoare.

 

a mers. nu mai am probleme de atunci. cu asta...

 

eu am reguli. putine, dar bune [:D] . la mine in casa internetul e liber, ce nu e la liber sunt jocurile. nu au telefoane, au ipads, au laptops. nu au chats, nu au facebook, instagram, nimic de comunicare virtuala. vreti sa va jucati cu alti copii, sa vorbiti, iesiti afara si o faceti.

 

inteleg ca izbucneste si comenteaza, atata vreme cat nu devine lipsit de respect. daca tipa la mine aiurea in tramvai imi iau ambasadele si plec. cand ii trece, vine el si spune. dar nu am de ce sa ma prefac ca nu ma afecteaza sau sa dau vren semn ca e acceptabil ce face. cuvinte lipsite de respect nu mi-am capatat inca, dar nu-l vad bine daca o face. 

 

asa ca eu nu pledez pt intelegere nemarginita si nici nu o sa am vreodata intelegere pt insulte vorbe aiurea sau comportamente impinse la extrem numai sa-mi dovedeasca ca poate (gen sosetele... lasa sa zica mama, ca ii arat eu ca nu ma poate obliga).

 

ba pot sa oblig. am destule mijloace. dar as prefera sa nu le folosesc. asta spun intotdeauna, si cand suntem calmi si avem conversatii prietenoase.

 

avem niste limite, sunt foarte ferma cu ele. in rest, da-ti ochii peste cap, dar imi rezerv dreptul sa mai si rad de tine cand esti caraghios, tipa la mine fine si whatever si te las in pace pana te linistetsti, daca trantesti usa te trimit la munca sa o repari. 

 

cum necum, dintre toate relatiile lui cu toti adultii (scoala, acasa, familie extinsa, fiecare cu abordarile lor proprii, de la foarte intelegatoare la "cu mine nu comentezi") eu zic ca metoda asta cu cat ne e plapuma atat de intindem merge cel mai bine cu el. doar sa ne fie clar cat e plapuma aia, la asta lucram tot timpul. 



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 16:05

Rufus,  [:)] totul e putin diferit cand ai un singur copil. Nu ca e mai usor e diferit pur si simplu. Timpul e altfel. Disponibilitatea e alta.

 

Asa cum relatiile mama-fiica, mama-baiat, tata-fiica, tata-baiat sunt diferite sub toate aspectele.

Ceea ce un copil va accepta de la tata nu va accepta de la mama si viceversa (pe plan relational vorbind).  E posibil ca un cuvant venit de la tata sa jigneasca dar de la mama nu. Si viceversa.



#15
sunnyday07

sunnyday07

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 834 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 16:18

Aqai, I feel for you.

 

Fiica-mea ma mai scoate din minti cu ceva - nu vrea sa poarte geaca si cizme. Adica de mai mult de o luna ea umbla cu hanorac si tenisi. Gecile (de strada si de ski) le are de anul trecut si nu o mai incap si nu vrea sa-i iau altele. La fel si cu cizmele si ghetele, nu vrea sa le mai poarte si umbla in tenisi. Toate astea de lene, pentru ca nu vrea sa mearga ca cumparaturi si vrea sa se incalte usor (nu s-a gandit la cizme de cauciuc!) si pentru ca ea vrea sa poarte doar hanorac(are vreo 10 hanorace pe care le roteste).



#16
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 16:51


eu am reguli. putine, dar bune [:D] . la mine in casa internetul e liber, ce nu e la liber sunt jocurile. . nu au chats, nu au facebook, instagram, nimic de comunicare virtuala. vreti sa va jucati cu alti copii, sa vorbiti, iesiti afara si o faceti.

 

 tehnic vorbind, daca internetul e la liber, cum faci sa nu se joace si sa nu aiba fb?

Ca ma intereseaza [:)]



#17
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 16:56

E greu.

Va aduceti aminte ca cineva zicea ca fata ei nu vrea sa umble incaltata? Niciodata?

Pare amuzant asa din afara...dar sa fie copilul tau nu ti-e moale. Si eu ma plang ca nu se spala chiar peste tot? [:D]

Pai daca stai in mijlocul unor martani de 11-12 ani care se joaca, zici ca au prins un sconcs si s-au manjit peste tot cu el...



#18
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 17:17

noa, poate te ajuta ce-ti mai spun. am renuntat la a mai face ciorba de gura "proactiva"

 

de genul merg in basement sa-si pregateasca gentile de antrenament. pana recent eram mereu cu "nu uitati sa stingeti luminile dupa voi". vezi sa nu.

 

asa ca ma educ frumos sa-i las in pace si dupa ce urca frumos o tona de scari il trimit inapoi sa stinga lumina. 

 

la fel cand se pregateste de iesi din casa si lasa lumina prinsa sus in camera. ba daca sunt evil, il lasi sa se si incalte (hiking boots CU SIRETURI) si apoi il trimit sa stinga lumina. si pt asta tre' sa se descalte.



#19
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 17:18

Noa, uite asa e camera lui fiu-meu (am mai pus poza, dar nu stiu daca tu ai vazut-o).hmmm.jpg

 

Si stai ca saptamina asta erau de 2 ori mai multe ambalaje! L-am rugat sa le stringa si pina seara erau strinse! [fal]  Cind am venit din visita, nu mai era picior de ambalaj!

 

Am vazut si eu, cu cit il bat mai tare la cap, cu atit face mai putin din ce ii spun. Si eu sint adepta: asculta si incurajeaza mai mult, critica si reproseaza mai putin.
Barbata-meu in schimb e exact invers. Degeaba a luat copilul 10 A* si un B, de B-ul ala se leaga si reproseaza si critica necontenit. La care fiu-meu a concluzionat ca orice ar face, tac-su nu e multumit, drept care nu-I mai pasa de opinia lui! 

 

Iti doresc multa rabdare, o sa trecem si peste asta.



#20
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 17:25

Pai daca stai in mijlocul unor martani de 11-12 ani care se joaca, zici ca au prins un sconcs si s-au manjit peste tot cu el...

 

Intr-o camera de marime mijlocie, si daca au 6-7-8 ani se intampla. Se joaca, transpira, consuma aerul...




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -