Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lege in Florida: dupa divort timp egal de petrecut cu parintii


46 raspunsuri la acest subiect

#21
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 29 martie 2016 - 10:21

si cum ar trebui sa fie in cazul in care ambii parinti isi iubesc/vor copiii dar impreuna nu mai pot convietui?

 

in cazul nostru, cu copii impartiti jumatate-jumatate, era normal, sanatos, ca sotul meu sa-si priveze copiii de mama doar pe pretextul ca ea e mai flower-power asa? si va garantez ca baietii isi iubesc mama asa cum e ea, comoda si lasa-ma acum ca am campionatul de poker in retea. si isi iubesc si tatal si da, spun ca ei au 2 case.

sau poate ar fi trebuit sa renunte el ca tata la copii, ca nu-i asa, intotdeauna mama e cea mai buna in poveste?... 

sau poate ar trebui ca fosta sa vina sa locuiasca cu noi o sapt din 2, ca sa fie impreuna cu copiii lor; dar ce te faci ca si fosta e cu cineva si sunt si eu in schema? traim asa cu totii la gramada?

 

sau ar fi fost copiii mai fericiti sa-si vada parintii certandu-se non-stop, nevorbindu-si cu lunile si fiecare cu viata lui? avem un prieten de familie care a trait situatia asta si nu inceteaza sa spuna ca prefera de o mie de ori ca parintii lui sa fie despartiti decat o astfel de atmosfera...

 

sigur ca teoria e buna, ideal e ca parintii sa ramana pe veci impreuna, dar ce te faci cand viata reala e alta? copiii sunt acolo, prezenti si da, au nevoie de parinti. si pe unii iresponsabili incearca legea sa-i mai responsabilizeze


Editat de Lea_des_bois, 29 martie 2016 - 10:23 .


#22
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 29 martie 2016 - 10:50

Citindu.va pe voi ...cu experiente  de divort  va dau dreptate...oarecum. 

Am prietena  mea care a divortat,copilul  are 5 ani si sufera  dupa  taicasu  ca un caine :(

Nu vrea sa il ia cu el decat o data pe luna. .copilul  incepand  de dimi pana seara intreaba de taicsu  de vreo 5 ori. 

Nu vrea nici farà mami dar nici farà tati. ..de multe  ori il iau in brate si il tin strans ca stiu ca sufera  mult .

Mda ...urata  chestie pt copii divortul . ..oribila! 

 

Nu neaparat. Depinde foarte mult de parinti cum gestioneaza treaba asta. Si de cat de "parinti" stiu sa ramana.

 

A mea de exemplu nu mai vrea sa doarma la taica-su...si din ce vad eu, nici nu prea mai vrea sa mearga la el. Mi-e din ce in ce mai greu s-o conving sa plece, de unde anul trecut statea si-l astepta pe terasa...



#23
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 29 martie 2016 - 10:53

Vai de ei, aruncati ca niste mingi de la un parinte la altul, cand,  de fapt,  copilul ar trebui sa stea într-un singur loc, sa aiba stabilitate, iar parintii sa vina cu randul sa stea cu el. Au greșit, sa suporte consecintele si sa se deranjeze tot ei, nu sa sufere un copil nevinovat si tot lor sa le fie comod. Ei au casa lor, prind radacini într-un loc, se recasatoresc, se simt bine, iar copiii sunt aruncati dibtr-un loc in altul si raman marcati pe viata,  

 

 

Hodoronc-tronc, de abia am scapat de el din casa, ca ce chestie sa il primesc intr-o casa unde nu mai are ce cauta ?! Nu ii restrictionez accesul la copil in nici un fel, dar in casa mea nu mai are ce cauta...



#24
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 02 aprilie 2016 - 00:34

Sincer, mie mi-e greu sa cred ca asta a fost motivul. In orice caz, nu motivul principal. Nici un judecator nu ii da custodie principala unui parinte (mai ales tatalui) pe motiv ca celalalt parinte se muta in celalalt capat al orasului...

 

Nu mai stiu amanunte, la ce distanta se muta mama copiilor, cert e ca judecatorul a considerat o prioritate stabilitatea copiilor, sa nu schimbe casa si scoala. Parintii aveau o garda partajata, copiii mergeau la mama in weekenduri si in vacante.

Mi s a parut bun aranjamentul, chiar daca in aparenta e paradoxal ca sa nu fie incredintati copiii mamei.



#25
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 02 aprilie 2016 - 22:29

Nu mai stiu amanunte, la ce distanta se muta mama copiilor, cert e ca judecatorul a considerat o prioritate stabilitatea copiilor, sa nu schimbe casa si scoala. Parintii aveau o garda partajata, copiii mergeau la mama in weekenduri si in vacante.

Mi s a parut bun aranjamentul, chiar daca in aparenta e paradoxal ca sa nu fie incredintati copiii mamei.

Probabil ca mama a fost de acord sa ramana copiii in casa lor, la scoala si in cartierul in care sunt obisnuiti. Caz in care, bravo ei!

 

Spuneam ca mi-e greu sa cred ptr ca am exemplu aici, la indemana. Fosta nevasta a sotului meu s-a mutat exact in celalalt capat al orasului cand ei s-au separat initial si au avut custodie comuna. (Noi stam in East End, ea s-a mutat in West End, initial. Dupa care s-a tot mutat East, pana cand acum, dupa 3 case, a ajuns mai East decat noi :)  La un moment dat statea la vreo 2 blocks mai incolo de noi.) Mai fac o paranteza... drept e si ca Hamiltonul nu e (parca) atat de mare ca si Montrealul, intr-o ora l-ai strabatut East-West pe tot...



#26
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 07 mai 2016 - 00:41

William are un prieten cu parintii despartiti.

sta 5 zile la unul 5 la celalat si  apoi repeta, apoi la sf de luna 2 (3 )zile la unul si la fel la  celalalt. 

 

o nebunie...saracu copil cred ca nici nu mai stie unde se trezeste dimineata. a zis ca nu-I place dar s-a obisnuit.



#27
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 07 mai 2016 - 00:50

am auzit recent la radio si vad pe net ca unii parinti chiar au aplicat o noua forma de aranjament al custodiei 50/50 numit bird nesting.

 

in cazul asta copilul e cel care ramine in casa si parintii cu rindul vin si stau cu el/ei. au un cont  pt chelutielie comune cu casa...si fiecare din parinti mai  inchiriaza sau au alta locuinta. 

 

e cheltuiala, dar sincer asta mi se pare cea mai in favoarea copilului.

 

cind parintii aleg sa se desparta, in felul asta macar nu mai sufera copilul trimis de la ana la caifa...

parintii au decis divortul...ei suporta consecintele.

 

desigur inca nu stiu cum fac cei care se recasatoresc si au copii...probabil pt ei nu e aplicabil.



#28
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 08 mai 2016 - 01:07

am auzit recent la radio si vad pe net ca unii parinti chiar au aplicat o noua forma de aranjament al custodiei 50/50 numit bird nesting.

 

in cazul asta copilul e cel care ramine in casa si parintii cu rindul vin si stau cu el/ei. au un cont  pt chelutielie comune cu casa...si fiecare din parinti mai  inchiriaza sau au alta locuinta. 

 

e cheltuiala, dar sincer asta mi se pare cea mai in favoarea copilului.

 

cind parintii aleg sa se desparta, in felul asta macar nu mai sufera copilul trimis de la ana la caifa...

parintii au decis divortul...ei suporta consecintele.

 

desigur inca nu stiu cum fac cei care se recasatoresc si au copii...probabil pt ei nu e aplicabil.

Deci parintii inchiriaza o a doua casa, care defapt e a copiilor si unde parintii vin si stau cu rindul? Mi se pare o prostie. Nu numai ca e scump si putini isi permit inca o casa, cu banii aia ii iei ceva copiilor, dar ce te faci daca parintii se recasatoresc? Sau cazuri in care o femeie are doi copii cu 2-3 tati? Inchiriaza cite o casa pentru fiecare copil?



#29
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 08 mai 2016 - 01:12

2-3 copii cu 2-3 tati, am vrut sa spun, ca nu se poate edita la orae asta!



#30
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 08 mai 2016 - 01:51

Deci parintii inchiriaza o a doua casa, care defapt e a copiilor si unde parintii vin si stau cu rindul? Mi se pare o prostie. Nu numai ca e scump si putini isi permit inca o casa, cu banii aia ii iei ceva copiilor, dar ce te faci daca parintii se recasatoresc? Sau cazuri in care o femeie are doi copii cu 2-3 tati? Inchiriaza cite o casa pentru fiecare copil?

pai asta am spus si eu , nu cred cca e aplicabil la cei care se recasatoresc ori au copii cu parinti diferiti.

dar m-a surprins  si pe mine ideea si sa citesc ccazuri in care asta functioneaza.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -