Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Isi bate joc scoala romaneasca de copii?

scoala sistem de educatie scoala romaneasca

24 raspunsuri la acest subiect

#11
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 aprilie 2016 - 10:09

Oameni buni, nu conteaza cat de greu e un exercitiu conteaza ca el sa fie parcurs in destule ore de curs ca sa priceapa toti - nu pe repede inainte. Conteaza abordarea pe care o are profesorul.

Cand a inceput fii-mea geometria in spatiu nu pricepea nimic. A fost de ajuns ca profesoara de la meditatii sa o puna sa construiasca toate corpurile geometrice din bete, cutii, hartii si cu ate si sfori colorate sa-i arate cum pica amaratele alea de inaltimi, bisectoarea si alte alea.

==

Fii-mea e la un liceu cotat foarte bun. E in al doilea semestru al clasei XII. In afara de istorie nu mai fac nimic. Pur si simplu vin degeaba la ore. Si vin toti la ore pentru ca sunt copii buni.  Profesorii nu fac act de prezenta si atunci cand o fac nu tin cursuri, corecteaza alte teste samd.

Imi spunea ieri ca e obositor ca in fiecare zi sa se trezeasca la 7 si apoi 5-6 ore sa stea in clasa si sa nu faca nimic. 

"Astia isi bat joc de noi. Ieri ma luase si somnul. Nu ai pe nimeni la niciun spital sa zica ca am stat internata 3 saptamani si sa nu ma mai duc la scoala de pomana?"

 

La polul opus la un liceu tehnologic nu vin elevii. Un amic de al ei e de obicei singurul in clasa. E un baiat fara posibilitati dar care ar vrea sa ia bacul si parintii nu au bani de meditatii. Pentru el proful ala e Dumnezeu. Intra proful il vede si se cara in cancelarie. Si asta nu intelege de ce profesorii aia nu isi tin ora. Si ce e daca e singur?  Nu din vina lui absenteaza colegii. El de ce e pedepsit?



#12
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 06 aprilie 2016 - 11:15

Fii-mea e clasa a Va, asa ca o sa-mi dau cu parerea pana aici.

Nu o vad stresata, nici ucisa de volumul mare de informatii sau teme.

 

Are 10 pe linie pe sem. I, acu' habar n-am cat stie, pt ca n-am stat sa fac teme cu ea niciodata, dar cu mana pe inima va spun ca nu lesina pe caiete/carti.

Citeste mult pt ca ii place, sta pe telefon ca toata generatia ei, mai un film, mai o iesire,

Invata si scrie practic doar dimineata (intra la 11) cand nu o vad eu [soricel] .

 

Scoala e una normala, de cartier, cotata bunicel in oras. Acu' ca or fi profii permisivi sau ca in clasa ei copiii sunt constiinciosi, nu stiu ce sa zic.

 

Mai vorbim in clase mai mari, dar so far so good....



#13
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 06 aprilie 2016 - 16:28

Ieri a avut loc conferinta de presa prin care au fost anuntate noile planuri - cadru pt gimnaziu. Nu a iesit mare lucru, s-au adaugat cateva "materii" (chiar sunt curioasa cum se vor integra, nu prea se potrivesc unei evaluari cu nota / medie) fara sa se renunte insa la nimic din ceea ce fac acum. Nu si-a pus nimeni problema incarcarii copiilor, ba dimpotriva, ministrul a concluzionat ca parintii din Romania ar vrea sa-si tina copiii mai multe ore la scoala (ceea ce nu cred ca e adevarat, in conditiile actuale).

 

Personal, mi-au atras atentia cateva promisiuni de genul: "Manualele vor contine informatie care sa acopere 75% din ore, restul ramanand la dispozitia profesorului pt consolidare si alte activitati de acest fel", respectiv "vom acorda suport de consiliere si mentorat profesorilor". Astept cu nerabdare sa vad cum se vor pune in practica, avem o experienta nu tocmai fericita cu noua programa pt ciclu primar, unde s-a intamplat exact pe dos.


Editat de Adriana mica, 11 aprilie 2016 - 09:30 .


#14
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 11 aprilie 2016 - 09:31

"...crește cu cel puțin două ore pe săptămână timpul pe care copiii îl vor petrece în școală: 26-28 de ore față de 24-26 la a V-a, 28-30 față de 26-28 la a VI-a, 31-33 față de 29-30 la a VII-a și 31-34 față de 29-30 la a VIII-a.

 

Practic, aceeastă soluție aduce modificări foarte mici față de ce se întâmplă acum la clasă, dar rezolvă problema profesorilor care se temeau că își vor pierde catedra. Numărul orelor crește, iar riscul ca elevii să fie în continuare suprasolicitați e mare, în condițiile în care multe din criticile aduse școlii de acum țin tocmai de încărcarea materiei și a orarului"

 

http://www.decatorev...sul-si-solutia/


Editat de Adriana mica, 11 aprilie 2016 - 09:32 .


#15
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 13 aprilie 2016 - 10:38

Ieri am aflat si eu cum se lucreaza la o alta scoala, la clasa I. Parerea mea este ca li se cere nivel de clasa a III-a - a IV-a, m-am crucit cand am auzit. Am inteles ca parintii nu au observatii.



#16
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 09:13

http://stirileprotv....lor-la-ore.html



#17
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 09:27

Viviana,  comitetul parintilor nu poate face nimic in legatura cu situatia asta?

Este inadmisibil sa -si piarda timpul copiii degeaba. In ultimul an de liceu timpul este aur.

Fata are dreptate cu scutirea daca altfel nu se poate.  Efectiv nu este admisibil sa o blocheze ore intregi aiurea.



#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 13:46

Habar nu am. Nici nu incerc. Fata mi-a spus ca acuma are nevoie de liniste sa se concentreze pe invatat.



#19
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 17 februarie 2018 - 13:32

Da, am simtit in ultimul timp ca scoala romaneasca isi bate joc de copii.... Si asta, in primul rand pentru ca permite incadrarea in invatamant a unor oameni nepregatiti pentru a lucra cu COPIII! Este de maxima importanta, cred eu, ca in fata si in mijlocul unor copii sa ajunga oameni cu vocatie, oameni care cunosc si inteleg psihologia varstelor, oameni care stiu sa aplice ceea ce au invatat si folosesc metode potrivite pentru a transmite cunostinte copiilor, care stiu sa isi apropie elevii cladind relatii de incredere si respect reciproc...Din pacate, lucrurile sunt de multe ori pe dos...Si mai grav, mi se pare faptul ca desi sunt sesizate in numeroase randuri aceste derapaje si nereguli, totul continua...Prin urmare, dincolo de grija pentru manuale, programa, curricula si toate problemele acestea "academice", ar trebui sa nu uitam ca esential este sa aducem intre copii oameni de calitate. De multe ori copilasii sunt victimele unor neaveniti...care ii "mutileaza" in fel si chip....Pana cand????



#20
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 12:51

Cum se face ca scoala americana unde" se invata de pe cu academia khan si youtube , pentru ca profesorii sunt slab calificati" (cum am auzit aici) , a castigat locul 1 la Olimpiada internationala le matematica, iar Romania s-asituat pe locul 33. 

Nu cumva ar trebui resetat sistemul in partile esentiale.


Editat de Collins20, 14 iulie 2018 - 12:53 .




Etichetat si cu scoala, sistem de educatie, scoala romaneasca

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -