Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

imi/ne lipseste ceva...


295 raspunsuri la acest subiect

#281
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 04 noiembrie 2016 - 20:33

ma bucur pt voi!

#282
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 25 mai 2021 - 15:00

Dupa aproape 5 ani, revin cu povestea mea; s-au schimbat multe, in bine, zic eu, desi cam ca peste tot, mai ies scantei. si in viata noastra de familie tot mai apar urcusuri si coborasuri.

ce s-a intamplat de cand nu v-am mai scris...

 

acum 3 ani am vandut casa "lui" pe care o finantam impreuna + apartamentul meu si ne-am mutat departe de fosta lui si intr-un orasel mult mai frumos si dotat de activitati pt copii: scoala de arte si muzica, centru sportiv bine echipat + cu piscina, centru cultural, ....

am cumparat o casa, proiectul nostru, pe care am renovat-o si aranjat-o dupa placul nostru. ne place orasul si cartierul calm in care stam, copiii si-au facut prieteni, se pot juca liber pe afara, suntem f aproape de prieteni buni, si deci... nu ne plictisim.

 

Ne-am gasit, cred, in sfarsit, un echilibru. poate ne e si mai simplu caci copiii au crescut si cum nici unul dintre noi doi nu a vrut sa renunte la relatie, cu discutii, uneori certuri, cu vremuri bune, ... - am reusit sa ne tot adaptam. poate si varsta ne-a mai potolit ardorile si nervii :-))

 

am renuntat sa ma mai ocup de baieti ca fiind ai mei; nu i-am interzis lui nimic, doar i-am "impus": cand copiii lui sunt la noi, el e prezent acasa - caci baietii vin in primul rand pt el; si daca fosta lui are nevoie de ajutor, o poate servi, insa doar el 100%, sa nu conteze pe prezenta si ajutorul meu. - si cand si-a dat seama ca nu glumesc, a preferat sa respecte conventia lor de divort "à la lettre".

De 2 ani de zile a schimbat si "garda" copiilor. sunt la noi o saptamana din 2 si deci, am ceea ce imi lipsea- timp exclusiv (weekend) pt copilul nostru si pt noi 3. Stiu, suna egoist, dar la un moment dat am realizat ca imi lipsea mult lucrul asta.

 

la inceputul Anului asta, in sfarsit, am schimbat in acte, oficial, statutul nostru financiar; noua casa ne apartine 50-50, la cheltuielile comune el are o contributie mai mare (caci jumatate din timp copiii lui sunt la noi) si in rest... fiecare isi dramuieste cum poate si stie, veniturile. Stiu ca in teorie, in dragoste nu trebuie sa existe calcule, dar... va asigur ca la mine a simplificat si calmat enorm de mult lucrurile.

 

Mi-am schimbat si locul de munca, m-am mai apropiat de casa, am timp pt copila mea; nu mai lucrez miercurea (zi scurta de scoala la noi) si e ziua mea pt mine :-)) (chiar daca dupa-amiaza imi duc fata la actvitati). daca am chef sa fac ceva in si pt casa, o fac, daca nu, nu. si din fericire, nu sunt discutii pe tema asta

 

in concluzie, suntem bine si nu cred ca am exagerat pe vremuri; doar ca n-am stiut sa identific repede si precis ce ma deranja, ca am culpabilizat degeaba si pe alocuri n-am stiut sa ma impun, sa ma fac inteleasa pe deplin. sau poate planetele s-au aliniat pt noi si ne e bine. de ceva vreme deja



#283
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 25 mai 2021 - 15:04

Lea, ce vesti bune!!!! Imi pare f bine ca totul s-a rezolvat.



#284
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 25 mai 2021 - 15:31

multumesc Coca [flo2]

 

pt noi doi s-a rezolvat, dar pt sotul meu greul a inceput de ceva vreme :-((

Din nefericire, baietii sunt la limita de jos cu scoala. cel mare e inca pe linia de plutire, cel mic, cu care aveam probleme cand era mic, e corigent la toate materiile, inclusiv la purtare (e in clasa a 7a); a abandonat tot, nu mai vrea sa iasa cu noi la biciclit sau plimbari, greu iese din camera lui cand jucam jocuri de societate; mai nou il santajeaza pe taica'su ca nu mai vine la el, caci lui ii place sa stea la maica'sa. trist, dar asta e.

Colac peste pupaza, acum 2 sapt s-a trezit si cu citatie la proces deschis de fosta lui care vrea mai multi bani (chipurile pt copii sa le poata oferi si ea standardul de viata pe care il au la noi - ea nelucrand de ani de zile...)

 

N-as vrea sa fiu in locul lui, caci e un tata bun, s-a ingrijit mereu de copiii lui, insa... s-a ajuns exact acolo unde ma asteptam ca se va ajunge si e trist.

o sa vedem ce ne mai/ ii rezerva viitorul



#285
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 mai 2021 - 15:35

Oh, Lea ce vesti bune!

 

Ma bucur pentru tine.



#286
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 26 mai 2021 - 07:25

Lea,  [flo2]

chiar ca s au schimbat multe. Ma bucur ca va merge bine. 
 

E tragic pt baiat, dar personal nu ai cum sa te implici mai mult. 



#287
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 14 octombrie 2021 - 12:06

revin dupa 5 luni cu stiri diametral opuse

 

suntem in plin divort, de o luna aproape m-am mutat din "casa noastra". dl sot s-a indragostit de prietena mea cea mai buna, nasa fetitei mele  [batcap] si ea, maritata la randul ei cu baiat de 16ani e indragostita lulea de el. de altfel, de 2 saptamani e deja instalata la el, "in casa noatra". Am fost cu totii (2 familii) in vacanta in august, am impartit aceeasi casa de vacanta si puf, sotul meu si-a dat seama ca prietena mea il intelege si sustine mult mai bine ca mine. intre timp am aflat ca de fapt ei 2 se "intelegeau" si conversau pe mess de ceva vreme

 

asa ca i-am lasat linistiti sa-si traiasca fluturasii; pe 17/11 semnam divortul, pt moment atmosfera e ok in ceea ce priveste fata; de restul nu "mai" discut, cu asemenea persoane oricum nu are rost

dubla tradare imi cam da bataie de cap in unele zile, furia imi da de furca dar pana acum am reusit sa "sed bland", insa per ansamblu, sunt bine. nu-mi lipseste viata mea de cuplu vreau doar sa-mi gasesc repede echilibrul, noi repere solide. mi-e cam teama de singuratate dar am incredere in mine, in fortele mele nebanuite. sapt viitoare am programare la un psy, sper sa ma ajute sa inteleg anumiti "pourquoi et comment"

copila e cu mine o sapt din doua, si chiar in saptamana lui o am de marti seara pana joi dimineata. suporta destul de bine despartirea noastra, doar ca ii lipsesc cand nu suntem impreuna. macar o cunoaste bine pe "iubita" lui taica'su [clo]

 

continui sa fac sport; in seara asta mi-am propus sa incep un curs de box [fri] .

am fost ocupata cu mutatul si mobilatul + decoratul casei. a acceptat conditiile "mele" de divort (nu ca ar fi avut de ales, a fost cam non-negociabil [:D] ) si abia astept sa se termine oficial-administrativ toata povestea



#288
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 14 octombrie 2021 - 12:14

Lea, cel mai important este ca tu sa fii bine, pentru tine si pentru copilul tau! [flo2]



#289
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 14 octombrie 2021 - 12:16

Doamne, Lea, cat de scarbosi sunt  unii barbati! si unele femei!  [vom]  [vom]  [vom]  [vom]  [vom]  [vom]  [vom]  capu' sus! esti peste el cu mult. de ea nu zic, ca imi vine sa vomit instant, dar tu cu el traiai in casa. trebuia sa divortezi de mult. asa am tras si eu , incercand sa ma mint, ca va fi bine totusi...e ff bine ca incepi boxul. trebuia sa o fi facut si eu. sigur m-ar fi ajutat mult. dar n-am avut posibilitatea. mult succes in tot! mizeriile cu mizeriile. lasa-i!  [cupisi]



#290
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 14 octombrie 2021 - 13:10

Orice șut in fund e un pas înainte. O sa fie greu la început dar o sa te descurci de minune.  O fi fost el un tata bun, dar soț bun n-a fost niciodată. Sper sa îl scurgi de bani la divorț, exact cum a făcut și prima soție. Bani lunari, bani pentru fata, bani pentru extra activități, ia și pielea de pe el, ca așa merita. Și el și actuala lui victima, aka noua dragoste. Bai ce m-am enervat!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -