Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O scoala romaneasca la standarde internationale

scoala scoala privata invatamant privat educatie scoala europeana

44 raspunsuri la acest subiect

#41
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 19:12

Ella, programul dupa scoala plus lipsa cuiva din familie care sa ne ajute a fost, si in cazul nostru, motivul principal care ne-a facut sa luam in considerare varianta unei scoli private.

 

Decizia finala a depins insa si de alte aspecte, in ordinea importantei (pt noi) ar fi: mai putini copii in clasa, posibilitatea de a studia intensiv o limba straina, faptul ca isi fac temele la scoala, activitati extracurriculare si / sau optionale care, pe langa ceea ce aduc in plus dpdv cunostinte si abilitati, au avantajul ca se tin toate in acelasi loc (o economie considerabila de timp).

 

Later edit: este o optiune pe care ne-o permitem pt ca avem un singur copil. 


Editat de Adriana mica, 10 martie 2016 - 07:15 .


#42
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 22:10

Noi ne-am pus problema cam asa: "ne permitem o scoala particulara pentru flacau atata timp cat il avem doar pe el". Am ales in final sa avem doi copii. Si nu regretam decizia. Asa ca planul e - daca toate merg bine si flacau continua sa fie interesat si sa vrea sa se pregateasca in urmatorii ani pentru asta - sa incerce sa castige o bursa, partiala sau completa, pentru o "secondary school" privata. Daca nu, va merge la una de stat. In Glasgow scolile particulare sunt in jur de £10000/an... sau mai mult. Desi suntem amandoi, si eu si sotul, cu salarii peste media din Scotland (eu am chiar salariu destul de consistent), nu ne permitem sa platim atat (mai ales ca la un moment dat ar fi doi la scoala) decat daca am face niste sacrificii drastice in ceea ce priveste stilul de viata si nu vrem asa ceva.

 

Piticoata este inca micuta, sa vedem cum vor merge lucrurile cand va ajunge ea la varsta scolara [:)]



#43
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 15:15

Hai ca le-am amestecat. In cazul meu, situatia sta asa:

- fetita e la o gradinita privata cu engleza intensiv (adica zilnic), program scurt, in afara de asta merge si la British Council si la dansuri (o duce si o aduce bona), sunt 12 copii in grupa

- scoala de care apartinem e foarte slaba, are sapte clase de pregatitoare anul acesta, din clasa a III-a ar invata dupa masa alternativ (a III-a dupa masa, a IV-a dimineata etc)

- in afara de bona, nu am pe nimeni pe care sa ma bazez, tatal copilului ma ajuta "din gura" si oricum s-a mutat la celalalt capat al Bucurestiului. Cu bona am stabilit sa ne ajute inclusiv in clasa pregatitoare, dupa aceea doamna s-a declarat "invinsa" de sistemul de invatamant romanesc :) Eu planuiesc sa imi reduc programul la 6 ore / zi (evident cu reducerea proportionala a salariului), mai mult de atata insa nu am cum.

- sunt de parere ca daca "fundatia" educatiei nu e OK, dupa aceea (din gimnaziu) sa recuperam golurile va fi foarte greu.

- nu doresc nici sa tarasc copilul prin traficul bucurestean de la prima ora, asa ca am cautat scoli la max. 30 minute (cu masina) de casa.

- la gimnaziu exista mai multe alternative (Cosbuc, Lazar, alte licee care au si gimnaziu).

 

Din motivele de mai sus, as dori ca macar clasele primare sa le faca in sistemul privat, plus ca as dori totusi o scoala care sa fi fost deja acreditata. Daca nu (cele acreditate sunt putine si aglomerate sau cu taxe sensibil mai mari), sunt dispusa sa imi asum riscuri pentru o mica scoala pe care am gasit-o mai aproape de casa si la care mi-a placut tare mult lectia deschisa la care am asistat. :)


Editat de ch_dana, 10 martie 2016 - 15:16 .


#44
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 10 martie 2016 - 17:37

Dana, la scoala fac (in principiu) mai multe ore de engleza decat la gradi (unde se invata mai degraba informal, asa era la noi). S-ar putea sa nu mai consideri necesar sa faca si la BC, ceea ce simplifica putin situatia. Iar treaba cu distanta fata de casa este intr-adevar importanta (numai sa ai nororcul asta, multe scoli particulare sunt comasate inspre nord).

 

Asa ziceam si noi la inceput (ca ar fi o idee buna sa faca gimnaziu la un liceu); intre timp dupa ce am auzit / citit pareri ale parintilor cu copii acolo, ne-am dat seama ca am vrea sa continue tot la scoala particulara.



#45
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 11 martie 2016 - 13:37

Asa este, oricum cred ca von continua cu BC inca doi ani (grupa mare si clasa pregatitoare), dupa aceea ne vom axa pe alte optionale.

 

 

Aaaaargh, m-ai bagat in sperieti cu gimnaziul...:(





Etichetat si cu scoala, scoala privata, invatamant privat, educatie, scoala europeana

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -