Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O scoala romaneasca la standarde internationale

scoala scoala privata invatamant privat educatie scoala europeana

44 raspunsuri la acest subiect

#21
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.224 mesaje

Postat 08 martie 2016 - 11:02

Scoala privata e oricunde un cost destul de insemnat.

Ar fi interesant de facut o lista cu preturile din diverse tari.

Din raspunsurile de pana acum inteleg ca Franta are cele mai mici preturi la scolile particulare. Cunosc doua familii cu 3-4 copii scolari care au fost mutati din Norvegia de la scoala particulara in Franta tot la scoala particulara. In felul acesta au redus costul scolarizarii care e platit de firma unde lucreaza.

La British School aici preturile incep de la minim 11 000 € pe an daca se obtine un loc cu pret redus. Alfel, pretul normal este cam de 18 000 € pe an.

Si cam asa sunt preturile si la International School.

Iar acesta este pretul standard pentru scoala, transport si materiale. Atat.

 

The Standard Primary and Secondary tuition fee includes school transport and all school materials but does not cover the items listed below:

•Optional extra- curricular activities and clubs
•Music Lessons and activities led by external providers (fees payable directly to the external provider)
•Optional educational visits abroad and residential trips in Norway
•Overseas sporting events incurring travel and accommondations costs
•Special activities or events held at school and
•Transport cost for local educational visits
•School uniform

These items will be invoiced separately.

 

Eu m-am tot uitat dar nu am indraznit sa mut copilul cel mare. Pentu ca am trei copii si ar trebui sa le ofer tuturor educatie similara. Iar 3 copii simultan la scoala privata nu ne permitem. Unul da, trei nu. Pe de alta parte cand ea ar fi in ultima etapa, ultimii 3 ani de liceu, cele mici ar fi in scoala generala sau pre-liceu. Scoala norvegiana e cam prea lejera dar nici nu-s sigura ca cea privata merita efortul financiar. De abia au introdus IB-ul.



#22
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 08 martie 2016 - 11:38


La British School aici preturile incep de la minim 11 000 € pe an daca se obtine un loc cu pret redus. Alfel, pretul normal este cam de 18 000 € pe an.

 

Deci, 18 000 euro pe an in Norvegia , tara cu salariul mediu   4278 euro

      si 8 000  euro pean in Romania , tara cu salariul mediu (brut)  490 euro

 

Salariul mediu conteaza foarte mult pentru ca da nivelul preturilor platite de scoala pentru cadre didactice, mancare, activitati, etc nu pentru ca cei ce merg acolo ar fi clasa de mijloc neaparat. asta e ideea.

 

In Norvegia la salariul mediu de 10 ori mai mare deci costurile pentru orice activitate mult mai mari pretul abia depaseste dublul. Nici gand sa se inzeceasca. Ciudat totusi.

I

 

Cipru la clasa a 3a am o prietena cu fetita la international school anul tercut cam 9000 euro a platit.

Grecia clasa a cincea 11 000 euro alta prietena plateste la ACT (dar are IB si USA dupa la 80 % dintre absolveti http://www.anatolia....0301&extLang=LG

http://www.anatolia....ass_of_2015.pdf) altfel la 6-7 000 sunt particularele.

In Bruxelles am iarasi  o ruda cu copil la International school da mult acolo e adevarat daca imi amintesc bine in jur de 15 000 si e la primara.

edit: am gasit aici pentru Cipru exact unde spuneam preturi al toate nivelurile  : http://www.aisc.ac.c...EDULE_final.pdf

si Hamburg tot IS http://ishamburg.org...f_Fees15-16.pdf


Editat de mamica11, 08 martie 2016 - 13:04 .


#23
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 08 martie 2016 - 12:01

Exista si in Bucuresti scoli private cu taxe mai decente - Anastasia Popescu, Spectrum. dar si resursele lor sunt mai limitate (AP de exemplu "imparte" sediul cu scoala 85, daca nu ma insel).

 

Iar finantarea invatamantului privat de la stat mi se pare OK, atata timp cat scoala e acreditata. Am inteles ca se va duce direct in salariile si perfectionarea profesorilor, ceea ce e un lucru bun. Si in sistemul medical privat, parte din tratamente sunt decontate de Casa de Asigurari, paralela e evidenta.



#24
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.224 mesaje

Postat 08 martie 2016 - 12:41

Scoala din Cipru ajunge cam la pret de British School redus de aici daca adaugi transpoort dus-intors si cursul de engleza.

Pe de alta parte optionalele nu sunt incluse si preturile lor nu-s tocmai mici daca discutam de un instrument.

Pana la urma fiecare isi face bugetul si vede cat se poate intinde.

Dar asa cum scriam mai devreme, scoala privata costa. Nu-i pentru clasa de mijloc.



#25
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 08 martie 2016 - 13:20

Cam asa e .. ceilalti probabil fac eforturi financiare pentru a le asigura un acoperis deasupra capului,  o mancare decenta, niste haine si incaltari potrivite.  

 

 

Stiu ca in Romania nu e usor sa platesti acesti bani insa - exista e adevarat - un foarte mic segment de parinti care fac eforturi financiare pentru educatia copilului.

 



#26
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 08 martie 2016 - 13:42

In Elvetia invatamantul de stat este (inca) unul ft bun; asa ca sunt putine scoli private (in general sunt bilingve: germana si engleza in partea noastra)...fetita unei colege e la o astfel de scoala, plateste 2500-3000 franci/luna (deci se ajunge la peste 30mii pe an)...ea insa nu e ft multumita de scoala...a ales asa pt ca stau departe de Zurich, iar copila e toata ziua la scoala (8-18h..o lasa la 8 la scoala si o ia la ora 18, cand termina munca...ajung acasa dupa ora 19, la ei in orasel nu exista after care sta deschis dupa ora 18).

 

La scoala de stat, finantata de primarii (deci din banii celor care platesc impozit), totul e gratis : rechizite, manuale, excursii (care nu sunt putine), tabere (aici se plateste o suma nesemnificativa)...in scoli nu exista medici; daca pateste copilul ceva, te suna si il iei acasa...au insa control la dentist gratuit (cl.1-9).

La fiecare scoala exista si gradinita si un after (Hort il cheama); aici au scoala si dimineata si dupa-masa (7.20/8 - 12 si 13.45 - 16/17..cam asa arata...scolile sunt in general langa casa, majoritatea elevilor merg acasa la pranz)...la Hort se plateste in functie de salariu, sumele sunt stabilite tot de primarie.


Editat de Ella73, 08 martie 2016 - 13:52 .


#27
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 08 martie 2016 - 14:02

Am uitat ceva : cei care isi trimit copiii la scoli private, sunt in general strainii (nu ma refer doar la expatriati), asta din cauza ca scolile sunt bilingve (multi copii vorbind engleza sau franceza si mai putin germana).

Noi ne-am permite, dar nu vrem; asta pt ca suntem multumiti de scoala de stat. 



#28
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 martie 2016 - 14:32

Viviana, nu a spus nimeni ca e scump si atat. Au spus ca este mai scump decat in alte tari in care salariile profesorilor , activitatile in plus , mancarea, etc sunt mai scumpe ca in Romania.

Eu nu m-as opri doar la comparat salarii si preturi As merge mai departe si as compara taxele catre stat pe care le plateste o astfel de scoala.

Nu stiu cat si cum sunt, dar s-ar putea sa fie mai mari decat in alte tari.



#29
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 08 martie 2016 - 16:29

Eu nu m-as opri doar la comparat salarii si preturi As merge mai departe si as compara taxele catre stat pe care le plateste o astfel de scoala.

Nu stiu cat si cum sunt, dar s-ar putea sa fie mai mari decat in alte tari.

O nu, in nici un caz . Taxele din Romania nu se compara cu cele din Norvegia sau  Cipru si nici salariile profesorilor sau plata excursiilor etc. Romania, Bulgaria si Lituania cred ca au cele mai mici taxe UE.

http://m.digi24.ro/S...cala din Europa



#30
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 11:37

Sigur Corina, datele sunt foarte adevarate.

 

Si totusi nu este o scoala obisnuita din multe puncte de vedere. Din experianta personala iti spun ca - raportat la pretul altor scoli private - din afara Romaniei, pretul este mult mai mic.

Am avut copilul la o scoala publica in Olanda si apoi la o scoala privata. Diferenta e imensa.


 

 

 

cat e salariul in Olanda?

Ca preturile nu mi s epare ca au vreo legatura cu Romania, nici nu vad de ce ar da cineva atatia bani cand nu e Harvard. Si de la un liceu bun de stat poti ajunge departe...mi s epar bani aruncati pe fereastra.





Etichetat si cu scoala, scoala privata, invatamant privat, educatie, scoala europeana

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -