Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O scoala romaneasca la standarde internationale

scoala scoala privata invatamant privat educatie scoala europeana

44 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 17:04

Insa mai este un aspect - din ce vad eu - sunt multe activitati incluse in aceasta taxa. (eu stiu ce mult costa aceste activitati exrascolare)

Multe activitati extrascolare costa bani, si meditatiile de calitate costa bani. Plus masa.

Fiecare parinte are de ales. Desigur, pentru unii par multi bani, pentru altii e o investitie in vitorul copilului. Fiecare stie ce e cel mai bine

 

---------------------------------

 

 

CE INCLUDE TAXA

    Toate cursurile obligatorii din curriculum-ul Ministerului Educației Naționale;
    Ore suplimentare la limba română, matematică și limba engleză;
    Cursuri și cercuri extracurriculare în intervalul orar 16:00-18:00;
    2 mese principale şi 2 gustări / zi;
    Pregătiri suplimentare pentru performanţă şi participare la concursuri şcolare;
    Pregătiri suplimentare pentru aprofundarea cunoştinţelor;
    Activităţi extraşcolare;
    Evaluările corespunzătoare activităţilor didactice;
    Rapoarte de evaluare a elevilor transmise părinţilor: rapoarte periodice, rapoarte semestriale și rapoarte elaborate de profesorii consilieri;
    Pregătire pentru examenele naționale (evaluarea națională la clasele a II-a, a IV-a și a VI-a, evaluarea națională la finalul clasei a VIII-a, bacalaureat);
    Pregătirea pentru olimpiadele şcolare;
    Participarea la diverse proiecte / programe educaţionale (ex: proiectul “Fii activ, fii creativ!”);
    Participarea la concursuri ale şcolii, naţionale şi internaţionale;
    Ore de consiliere pentru elevi şi părinţi (6 profesori consilieri);
    Acces la bibliotecă şi cabinetul de informatică;
    Supraveghere, control și tratament medical pe toată perioada programului (un medic generalist, un medic pediatru și o asistentă medicală);
    Paza asigurată non stop;
    Recompense pentru elevi (cadouri de Moş Nicolae, Crăciun, Paşte şi 1 iunie, premii şi diplome pentru rezultate bune la olimpiade şi concursuri şcolare, excursii de o zi, spectacole, petreceri, etc.);
    Serbări şi evenimente organizate de şcoală, cuprinse în programul SEB de activităţi extraşcolare;
    Profesori pentru pregătiri individuale și sprijin academic, la recomandarea profesorilor de la clasa (limba română, matematică, limba engleză);
    Informare şi consultanţă aplicarea la universitățile internaționale;
    Acces pentru părinți la aplicația online de monitorizare a comportamentului și rezultatelor academice ale elevilor;
    Pregătire pentru examenul Cambridge de limba engleză;
    Pregătire pentru examenele de limbi străine (IELTS, DELE, DELF, Zertifikat Deutsch)
    Pregătire pentru examenul ECDL;
    Dezvoltarea ofertei de cercuri (ex: Joaca de-a muzica, Autocunoaștere prin artă, Exprimare prin mișcare, Comilandia, etc.);
    Program de învățare prin cooperare;
    Comunicarea/corespondenţa permanentă cu părinţii;
    Program de formare pentru părinții SEB (Școala părinților);



#12
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 17:09

Da, e cum spune Coca. In Franta scolile private au doua regimuri : "sub contract" in care se angajeaza sa faca programa scolara si in care caz profesorii sunt platiti de stat (si se impune ca taxa sa fie rezonabila sau indexata dupa venituri) si celelalte care au preturi si programe libere.

 

Preturile din Ro mi se par muuult prea mari pentru orice tip de activitate. Raportate chiar la salariile din vestul Europei.

Preturile de la liceul de la Haga sunt mari si se adreseaza mai mult strainilor cu copii care lucreaza acolo si care (in marea majoritate) au cheltuielile descolarizare decontate de firme si institutii.

 

Universitati le care eu le-am visitat in diverse ocazii afisau sistematic doua caracteristici : ca sunt non-profit si ca accepta un procent de studenti burseri. E cazul si in Ro ? (macar la clasele mari) 



#13
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 17:11

2 mese principale, 2 gustari.

Sa fim seriosi. Copilul meu de 3 ani mananca o masa principala si o gustare in intervalul asta de timp. 

 

Toata chestia asta este un bla, blas a justifice pretul, care oricul nu e justificat.

 

Paza asigurata non stop : pai daca e in grija scolii, a oricarei scoli, paza trebuie asigurata.

 

  Supraveghere, control și tratament medical pe toată perioada programului (un medic generalist, un medic pediatru și o asistentă medicală) - intradevar, asta chiar mi se pare indispensabil :))))))).

 

   Acces la bibliotecă şi cabinetul de informatică - acum 20 de ani, aveam acces la asta la liceul de stat, nu e un plus, e normalitatea.



#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 17:12

Presupun ca sunt multi parinti in Bucuresti care isi permit aceste sume din moment ce scoala functioneaza si are un numar mare de elevi. [flo2]



#15
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 17:13

in Bucuresti exista multe corporatii, ambasade, firme, milionari ...



#16
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 07 martie 2016 - 19:34

http://www.hotnews.r...ugetul-stat.htm

 

Cu riscul de a deschide cutia Pandorei... tocmai a fost aprobata legea prin care si copiii care merg la o scoala particulara vor beneficia de finantarea de BAZA asigurata de catre stat. Pana acum se acorda aceasta suma doar scolilor publice, desi scolile particulare (cele acreditate si in care se preda dupa curricula romaneasca) presteaza in acelasi cadru legislativ si organizatoric (invatamant obligatoriu, reglementat similar ca si cel de stat), in timp ce partea extra-curriculara este finantata, asa cum e firesc, de catre parinti.

 

Suma este destul de importanta (3.300 ron / an / copil). Ma gandesc ca vor fi scoli care ar putea decide sa o foloseasca pt a deveni mai competitive dpdv pret (prin reducerea taxei), altele care isi vor diversifica oferta educationala si vor investi mai mult in pregatirea profesorilor. Oricum ar fi, este un factor care sporeste concurenta si ar putea (face) mai accesibile scolile particulare.

 

Revenind la exemplu din articol, nivelul taxei este destul de ridicat in comparatie cu scolile despre care am auzit eu (cea la care mergem noi + 2-3 unde merg copiii prietenilor). Majoritatea scolilor particulare includ in oferta ore suplimentare pt teme si aprofundarea materiei, studiu intensiv al unei limbi straine (si pregatirea pt examene gen Cambridge), rapoarte periodice de evaluare si feedback, masa, asistenta medicala. Diferenta poate fi data de acreditare (unele scoli sunt acreditate, altele nu) si / sau de experienta (scolile cu vechime au deja cateva  generatii care au trecut prin examene de evaluare nationala, rezultate obtinute pot fi un criteriu de departajare). In plus, conteaza mult cum sunt profesorii. Nu stiu care e situatia acestei scoli, insa cu siguranta nu depinde doar de ceea ce este detaliat in oferta publicata pe site, sunt alte aspecte (mult) mai importante.


Editat de Adriana mica, 07 martie 2016 - 20:19 .


#17
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 08 martie 2016 - 08:47

aici sunt preturile la scoala internationala din haga

http://www.ishthehag.../page.cfm?p=511

 

 

Sunt mai mici preturile in Haga decat in Bucuresti daca vad eu bine deci de ce ai pus linkul ? Sa confirmi asta ?

Primara in haga este 6842  euro iar la Bucuresti 8925 euro.

Vorbim de o diferenta destul de maricica .



#18
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 08 martie 2016 - 09:16

In pretul afișat p site nu sunt incluse manualele școlare ?! Chiar asa,,nu pot asigura in banii astia manualele? Ma rog, mie mi se pare cam scump..

#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 martie 2016 - 09:35

Scump, nescump, cine are bani si doreste un altfel de invatamant scoala asta e mai mult decat binevenita.

 

Pe lumea asta nu sunt doar familii care traiesc din salarii. Sunt destul de multe familii care isi pot permite 800 de euro/luna.

 

Pai  cand fii-mea  mergea la cursuri de engleza pentru examenele Cambridge, la scoli acrediate (de 2 ori/saptamana), plateam anual in jur de 1000 si un pic euro si examenul in sine vreo 200 euro.

Aici vad ca sunt incluse in pret.

 

Si faptul ca te pregateste pentru bacul international e un avantaj.

 

==

Eu am o prietena al carei baiat a fost la o astfel de scoala. Nu e milionara, nu lucreaza la ambasada. Doar are o firma mica si importa fructe. 



#20
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 08 martie 2016 - 09:49

Viviana, nu a spus nimeni ca e scump si atat. Au spus ca este mai scump decat in alte tari in care salariile profesorilor , activitatile in plus , mancarea, etc sunt mai scumpe ca in Romania.





Etichetat si cu scoala, scoala privata, invatamant privat, educatie, scoala europeana

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -