Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Flori de salcam -retete, beneficii si cum sa le pastrez?


19 raspunsuri la acest subiect

#1
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 28 februarie 2016 - 21:21

Când vor inflori as vrea sa fac ... "salcamata", căci soc nu am si poate dulceata. Ați încercat? Am găsit pe Internet câteva retete de dulceata dar nu mi-a plăcut cum arata la culoare in final ( maronie ). La comentariile retetei cineva spunea sa folosești doar petalele, deci nu si capusorul ( cum se numește, caliciu?...) verde. Caut o reteta cu detalii, dacă aveți.

Si mai vreau sa știu la ce sunt recomandate ca efect medicinal si cum se păstrează ( le-am ținut anul trecut in frigider câteva zile căci nu am avut timp de ele si când l-am luat la spălat deja făcuseră viermisori. Le-am aruncat pe toate ).

#2
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 10:10

    ML eu le folosesc doar uscate in ceaiuri.Crude le folosesc doar ca sa le fac pane.Ca remedii poti citi mai jos:

    http://dr-catalin-luca.ro/site/remedii-si-alimente-vindecatoare/remedii-naturiste/floarea-de-salcam-si-puterile-ei-terapeutice.html



#3
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 11:02

In sudul Frantei se face o dulceata de flori de salcim...o bunatate! Este de culoare aurie, se vad florile si e extrem de parfumata. Mi-a facut cineva cadou, nu stiu exact de unde a cumparat-o. E de fabricatie artizanata, nu se gaseste in supermarket-uri.

Eu am mincat si "beignets" din flori de salcim, ca un fel de gogosi. Am vazut si procesul de fabricatie :-)). Doamna respectiva a venit cu un sac de 50 l in care culesese ciorchini de flori, un aluat de clatite si o friteuza. Lua un ciorchine, il intindea prin aluat si-l punea la prajit. Dupa ce era gata, ii punea zahar pudra pe deasupra. Bun la gust, dar nu prea simti gustul (aroma) de salcim.

#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 11:58

ML eu le folosesc doar uscate in ceaiuri.Crude le folosesc doar ca sa le fac pane.Ca remedii poti citi mai jos: http://dr-catalin-luca.ro/site/remedii-si-alimente-vindecatoare/remedii-naturiste/floarea-de-salcam-si-puterile-ei-terapeutice.html

 

Mmm..am auzit si eu candva de ciorchinii respectivi pane, si mi-a ramas gandul... banuiesc ca e ceva delicios... poti, te rog mult,  sa mi spui cum se face? ?



#5
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 12:26

Mmm..am auzit si eu candva de ciorchinii respectivi pane, si mi-a ramas gandul... banuiesc ca e ceva delicios... poti, te rog mult, sa mi spui cum se face? ?

 

Si eu am mancat ,erau ca un fel de gogosi ...ffff bune .



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 12:31

Si eu am mancat ,erau ca un fel de gogosi ...ffff bune .

 

Asa, asa... pune paie pe foc.. :)) deja salivez :))



#7
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 13:11

Parca am vazut mai demult la tv la o emisune culinara cum facea cineva flori de salcam pane. De fapt, era aluat de clatite. Lua un ciorchine de flori, il dadea prin aluat si il prajea. Nu prea le vad rostul, nu stiu cat se mai simte gustul de floare de salcam. La dulceata poate se pastreaza aroma.

 

Apropos de dulceturi din astea migaloase, anul trecut am mancat pentru prima data dulceata de soc - e super buna (nu mi-as fi inchipuit) si dulceata de ardei iute - asta e tare de tot, e preferata mea la friptura.

 

Mie imi plac foarte mult florile de salcam asa cum sunt ele. Imi aduc aminte de copilarie. Stateam pe langa un deal plin de salcami. Cand era vremea lor mergeam mai multi acolo si mancam pe saturate.



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 13:14

Aha... lasa ca fac si va spun ce gust au,;in principiu cred ca păstrează aroma, pentru ca am mancat dulciuri/deserturi facute cu apa florala si ae simțea clara mireasma de flori... libaneze parca erau...

#9
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 14:53

    Tks Elinia,m-ai salvat!Important e sa speli florile bine inainte,sa nu fie nici prea imbobocite,dar nici aproape de scuturare.Eu le pap cu mujdei la greu.Prima oara cand am papat eram in clasele I-lV de la tovarasa invatatoare si de atunci profit cand pot si cand am de unde.



#10
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 29 februarie 2016 - 18:42

Dea, le cumperi sau le usuci tu? Apropo (acum intreb pt. mama), se gaseste la Plafar ceai de flori de soc? Multumesc pt. linkul cu remedii, imi este pe plac.

Ha, ha, cu mujdei? Crude asa? Cred ca fetei mele i-ar place, am sa-i spun. 

 

Da, da, Marox, asa dulceata vreau si eu, aurie. Si cum se simt la mestecat petalele? Un pic scartaietoare precum cele de trandafir sau e un maglavais? Ma intreb daca au adaugat si altceva la reteta pt. aroma. Mai ai borcanul pt. ingrediente?

 

Parca am vazut mai demult la tv la o emisune culinara cum facea cineva flori de salcam pane. De fapt, era aluat de clatite. Lua un ciorchine de flori, il dadea prin aluat si il prajea. Nu prea le vad rostul, nu stiu cat se mai simte gustul de floare de salcam. La dulceata poate se pastreaza aroma.

 

Apropos de dulceturi din astea migaloase, anul trecut am mancat pentru prima data dulceata de soc - e super buna (nu mi-as fi inchipuit) si dulceata de ardei iute - asta e tare de tot, e preferata mea la friptura.

 

Mie imi plac foarte mult florile de salcam asa cum sunt ele. Imi aduc aminte de copilarie. Stateam pe langa un deal plin de salcami. Cand era vremea lor mergeam mai multi acolo si mancam pe saturate.

 

In completare la ceea ce ai scris mai sus, Ellinia... anul trecut, imediat dupa ce le-am cules, cu copiii batandu-ma la cap, am facut pancakes. Este drept, nu mi s-au parut prea aromate, se simteau floricelele in aluat insa. Si tot din prima transa am facut si sirop (de baut cu apa minerala, folosind reteta Mariei Treben de sirop de flori de papadie). A fost bun, dar, la fel, nu chiar parfumat.

 

Apoi grosul, restul florilor lasate la frigider, le-am aruncat :(.

 

Si aici se face artizanal dulceata din boabe de soc. N-am cumparat niciodata. In schimb bem la greu sirop din fructe de soc iarna pt. raceli. Este minunat!

 

 

Aha... lasa ca fac si va spun ce gust au,;in principiu cred ca păstrează aroma, pentru ca am mancat dulciuri/deserturi facute cu apa florala si ae simțea clara mireasma de flori... libaneze parca erau...

 

Interesant, hai povesteste ce si cum cu apa florala, Anda.

 

 

Ieri dupa ce-am postat si voi toate sforaiati :), n-am avut pace si-am mai scormonit pe Net; ca urmare am gasit si alte tot felul de retete si informatii (serbet, crema pt. tarta si cateva de dulceata- una din flori roz de salcam). Daca intereseaza pe cineva la trec, desi unele sunt in engleza.

 

Pana la urma cum sa le usuc/pastrez fara sa mi se viermuiasca? As fi vrut sa le spal inainte dar mi-e ca apuc niste zile ploioase si le stric de tot...




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -