Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

1.Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.


35 raspunsuri la acest subiect

#11
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 martie 2016 - 22:11

viviana intreba:

"Dumnezeu nu e unic pentru crestini, pentru mozaici, pentru islamisti?"

si ii multumesc pt intrebare [flo2]

 

nu cred ca e acelasi Dumnezeu pt ca:

 

Dumnezeu intrupat.

-pacatele nu ne sunt spalate prin sangele Domnului Isus...si mintuirea nu poate fi obtinuta prin El.

Islamul crede ca :

-Dumnezeu Nu este Trinitate

-Dumnezeu este impersonal, distant, ...nicidecum Tata, si Dumnezeu iubitor.

-Domnul Isus a fost un profet (mai putin important decit mahomed)nu Salvatorul, Mintuitorul-

deci spun eu...deosebiri f mari...care se bat rau cap in cap....

 

la evrei...lucrurile stau un pic mai diferit si recunosc ca mi-a dat un pic bataie de cap.

 

-evreii VT credeau in acelasi Dumnezeu ca al crestinilor de astazi.

sunt multe versete care redau notiunea trinitatii.

Dar cand a venit Domnul Isus (stiau ca va venii...de fapt stiau si data...)l-au respins de ce?

Cuvintele lui Isus ne spune ca(ioan 5:46):

"Căci, dacă aţi crede pe Moise, M-aţi crede şi pe Mine, pentru că el a scris despre Mine."

 

desigur multi evrei dupa l-au urmat pe Domnul Isus...multi il urmeaza si acum. si ce se intimpla e ca Dumnezeu are un plan aparte pt poporul ales, pt Israel....

deci evreii care nu cred in DOmnul Isus si slavesc pe dumenzeu nu slavesc pe Dumnezeul adevarat al strabunilor lor.

 

De asta Paul, apostolii, biserica dintotdeauna a proclamat si au accentuat f mult  credinta in Dumnezeu ca trinitate-si la evrei si la neamuri.

 

deci evreii aveau si au nevoie sa nu se departeze de Dumnezeul VT-Dumnezeul  lui Abraham ,Isaac si Jacob. Iar cei care astazi continua sa nu creada in Domnul Isus, nu slavesc acelasi Dumnezeu ca al crestinilor.

 

 

daca nu se intelege ce am spus...o sa caut sa-mi reformulez raspunsul.

islamul crede ca si tine. tu crezi ca dumnezeu e trinitate , e gelos si isus e nascut din fecioara.  pana la urma totul sta in credinta, adica in ce ajungi sa crezi .

 

eu cred ca trebuie sa intelegi inainte de a crede pur si simplu. si asta spune si isus prin cei 4 apostoli care au ramas in biblie.  dupa cele 10 porunci.



#12
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 06 martie 2016 - 00:13

diferentele dintre crestinism si islam  sunt f evidente....nu lasa loc de interpretari .



#13
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 11 martie 2016 - 21:44

diferentele astea se vad cu ochiul , islamul  cred in moarte , crestinii cred in viata. 

 

poti sa iti spui ce inseamna viata si ce inseamna moartea? 

 

imi permit sa te intreb pentru ca ai zis ca ai studiat 15 ani si ma gandesc ca ai un raspuns,


Editat de a_alinta, 11 martie 2016 - 21:46 .


#14
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 11 martie 2016 - 23:20

a alinta...te rog nu mai incerca sa imi pui intrebari...raspunsurile mele niciodata nu ti-au placut...

 

edit . daca ai ceva de spus la subiect, oricand esti binevenita sa spui ce vrei, ce gindesti...ce crezi/nu crezi.


Editat de michelle-usa, 11 martie 2016 - 23:24 .


#15
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 12 martie 2016 - 00:42

a alinta...te rog nu mai incerca sa imi pui intrebari...raspunsurile mele niciodata nu ti-au placut...

 

edit . daca ai ceva de spus la subiect, oricand esti binevenita sa spui ce vrei, ce gindesti...ce crezi/nu crezi

 

am inteles . eu nu particip la un subiect unde nu am de ce sa pun intrebari. 

 

cand voi avea timp imi redeschid subiectul de la paranormale.


Editat de a_alinta, 12 martie 2016 - 00:43 .


#16
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 12 martie 2016 - 01:09

poti sa pui cite intrebari vrei si unde vrei... dar nu mie...pt ca nu am raspunsurile care tu ti le doresti.



#17
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 13 martie 2016 - 02:02

poti sa pui cite intrebari vrei si unde vrei... dar nu mie...pt ca nu am raspunsurile care tu ti le doresti.

adica nu stii ce inseamna viata si ce e moartea?

 

nu te mai inteb nimic, ma intreb singura ce studiezi de 15 ani?



#18
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 20 martie 2016 - 09:34

islamul crede ca si tine. tu crezi ca dumnezeu e trinitate , e gelos si isus e nascut din fecioara.  pana la urma totul sta in credinta, adica in ce ajungi sa crezi .

 

eu cred ca trebuie sa intelegi inainte de a crede pur si simplu. si asta spune si isus prin cei 4 apostoli care au ramas in biblie.  dupa cele 10 porunci.

"Toate le credeti, toate le cercetati, tineti ce este bun."-Ap.Pavel. Chiar un preot staret care a tinut predica intr-o duminica exact pe asta a batut moneda, pe cunoastere.Ne-a indemnat sa citim cat mai mult, sa cercetam noi, sa punem intrebari, sa studiem din cat mai multe domenii si doar prin cunoastere vom intelege mai bine ce este credinta si ne vom apropia de Dumnezeu.

Cat despre subiectul in sine, cred ca alinta are dreptate, trebuie intai sa Il cunoastem pe adevaratul Dumnezeu, asa cum s-a relevat El insusi in Evanghelii,in scrierile apostolilor, in scrierile Sfintilor Parinti.Sa iti faci o imagine despre Dumnezeu bazata doar pe propria imaginatie si pe cum ti-ar conveni  sa fie Dumnezeu, inseamna de fapt sa te inchini altui Dumnezeu. 


Editat de maryella77, 20 martie 2016 - 09:42 .


#19
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 martie 2016 - 05:38

"Toate le credeti, toate le cercetati, tineti ce este bun."-Ap.Pavel. Chiar un preot staret care a tinut predica intr-o duminica exact pe asta a batut moneda, pe cunoastere.Ne-a indemnat sa citim cat mai mult, sa cercetam noi, sa punem intrebari, sa studiem din cat mai multe domenii si doar prin cunoastere vom intelege mai bine ce este credinta si ne vom apropia de Dumnezeu.

Cat despre subiectul in sine, cred ca alinta are dreptate, trebuie intai sa Il cunoastem pe adevaratul Dumnezeu, asa cum s-a relevat El insusi in Evanghelii,in scrierile apostolilor, in scrierile Sfintilor Parinti.Sa iti faci o imagine despre Dumnezeu bazata doar pe propria imaginatie si pe cum ti-ar conveni  sa fie Dumnezeu, inseamna de fapt sa te inchini altui Dumnezeu. 

nu as fi gasit niciodata cuvintele astea !



#20
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 24 martie 2016 - 02:02

 

Cand cream un dumnezeu dupa tiparul dorintelor noastre, si cu care suntem confortabili...acela nu este Dumnezeul adevarat- Dumnezeul descris in Cuvintul Sau (Biblia)

 

acealasi lucru l-am spus si eu...in primul mesaj.

 

oamenii au tendinta de a-si imagina un dumnezeu dupa propriile dorinte, neccesitati...cand de fapt Dumnezeu este unic...si pe care noi nu-l putem schimba.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -