Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

succesiune


46 raspunsuri la acest subiect

#41
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 24 februarie 2016 - 23:41

Monicabo, inseamna ca cel care a cumparat apartamentul a facut o afacere proasta si l-a platit exagerat de mult. Sau nu a avut deloc grija si s-a degradat. In amindoua cazurile, daca as fi mostenitor eu nu l-as lua, as renunta la mostenire.

 

In Franta exista insa o asigura obligatorie cind iei un credit imobiliar. In cazul in care cel care a luat creditul moare, datoria e stinsa automat. Si asta e valabil chiar cind doar unul din soti moare. Soacra-mea asa a soldat creditul imobiliar, la moartea sotului ei, mai aveau de platit vreo 15 ani, dar n-a fost cazul. A ajutat-o foarte mult sa nu mai trebuiasca sa plateasca ratele, caci altfel, cu 3 copii si fara meserie, ar fi fost nevoita sa vinda casa. Iar unui vecin, i-a murit nevasta la 1 an dupa ce au construit casa, ea avea doar 29 ani, saraca. De fapt erau in concubinaj, insa creditul il luasera impreuna, pe 25 ani si banca i l-a soldat.



#42
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 februarie 2016 - 23:58

Da, asa mi se pare cel mai fair. Cu asigurare de viata si la moartea celui care a facut creditul sa se stinga datoria.

 

La situatiile cu credit mai mare decat valoarea bunului ma refer la situatiile de pe piata imobiliara din Ro, la boom-ul imobiliar din perioada 2007-2008, cand preturile la case erau foarte mari, iar acum acelasi case costa la jumatate. 

Ex: apt luat in 2008 cu 100.000 eur sa zicem, omul a facut un credit de 70.000 pe 30 de ani, la momentul mostenirii apartamentului acesta valoreaza 50.000 si soldul creditului este la 60.000. Din cauza asta sunt si N discutii vis a vis de Legea darii in plata ---. adica nu mai poti plati creditul, dai casa ca scapi de datorii. Bancile se opun, nu le convine, pentru ca ei au acordat credit mult mai mare, pe vremea cand locuintele erau ff scumpe. 



#43
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 00:20

 

La situatiile cu credit mai mare decat valoarea bunului ma refer la situatiile de pe piata imobiliara din Ro, la boom-ul imobiliar din perioada 2007-2008, cand preturile la case erau foarte mari, iar acum acelasi case costa la jumatate. 

 

 

Da, da, ai dreptate, nu m-am gindit la cazul asta.



#44
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 01:53

Marox, in situatia mea se stiu, au trecut prea multi ani de la divort, nu mai are bunuri din prima casatorie, gen masina, si chiar de ar mai fi avut, iti dai seams ca dupa 18 ani deja nu mai valoreaza nimic. Doar bijuterii sau ceva chestii nedepreciabile, gen tablouri, astea da, era greu de stabilit cand au cost luate, dar nu e cazul la noi. Sung doar bunuri imobiliare la mijloc, ca nu se apuca nimeni sa daca partaj la mobila sau objects casnice. Sau te pomenesti ca mama o avea asa ceva in minte!! Eu una n-am de gand sa numar scaune sau paturi!! Deja mi se pare o tampenie ca se agita lumea cu astea acum, numai la asta nu-mi state mid gandul, dar daca si fosta (adica mama) si actuala sunt superpreocupate de problema....n-am ce face, decat fie sa renunt si sa le las pe ele sa-si ascuta ghearele una pe alta, fie sa iau un avocat sau ceva de genul si sa se descurce. Doar ca nu stiu daca se merita sa platesc avocati, ca habar n-am ce o fi avut tata cu actuala sotie (pe numele lui). Un apartament stiu sigur, dar mai departe.,..depinde pe cine intrebi, ca fiecare are cate o varianta. Si cum pe mine nu m-a interest niciodata....nici macar masina nu stiu daca are, adica avea, dar am impresia ca era de serviciu.

#45
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 08:40

Si totusi, in cazul asta cum se face succesiunea? Ca sa se imparta bunurile din a 2-a casatorie ar trebui sa se stie exact care sint. Ori daca nu s-a facut partajul dupa prima casatorie cum se poate sti cu siguranta? De exemplu, daca tatal tau avea o masina cind s-a recasatorit, masina asta nu ar trebui sa intre in succesiune, caci nu e bun dobindit in comun in timpul casatoriei, dar daca lucrul asta nu a fost stabilit de la inceput, ce se poate face acuma? Care este riscul ca actuala sotie sa declare ca au cumparat masina impreuna si eventual sa distruga actul de vinzare-cumparare (daca eventual il are)?

 

Pai e simplu, succesiunea se face pe acte, care sunt datate, deci se stie foarte clar cand ai cumparat un bun. In timpul primei casatorii, in perioada cand nu erai casatorit, sau in a doua casatorie.

Daca actul nu exista (pentru ca cineva l-a rupt, ascuns etc) dar tu stii de acel bun, notarul cere oficial la autoritati un duplicat. Daca nici macar nu stii de acel bun, asta e...



#46
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 09:30

Marox, in situatia mea se stiu, au trecut prea multi ani de la divort, nu mai are bunuri din prima casatorie, gen masina, si chiar de ar mai fi avut, iti dai seams ca dupa 18 ani deja nu mai valoreaza nimic. Doar bijuterii sau ceva chestii nedepreciabile, gen tablouri, astea da, era greu de stabilit cand au cost luate, dar nu e cazul la noi. Sung doar bunuri imobiliare la mijloc, ca nu se apuca nimeni sa daca partaj la mobila sau objects casnice. Sau te pomenesti ca mama o avea asa ceva in minte!! Eu una n-am de gand sa numar scaune sau paturi!! Deja mi se pare o tampenie ca se agita lumea cu astea acum, numai la asta nu-mi state mid gandul, dar daca si fosta (adica mama) si actuala sunt superpreocupate de problema....n-am ce face, decat fie sa renunt si sa le las pe ele sa-si ascuta ghearele una pe alta, fie sa iau un avocat sau ceva de genul si sa se descurce. Doar ca nu stiu daca se merita sa platesc avocati, ca habar n-am ce o fi avut tata cu actuala sotie (pe numele lui). Un apartament stiu sigur, dar mai departe.,..depinde pe cine intrebi, ca fiecare are cate o varianta. Si cum pe mine nu m-a interest niciodata....nici macar masina nu stiu daca are, adica avea, dar am impresia ca era de serviciu.

Iti doresc sa nu fie ceva complicat. E greu in astfel de momente sa te gandesti la chestii materiale. [flo]

Pe de alta parte, la un moment dat trebuie facuta ordine dpdv legal, caci altfel, in timp, vor ramane lucruri neclarificate, incurcate, greu de descurcat mai tarziu, peste ani si ani... [flo2]  Plus ca si costurile vor fi mai ridicate. Insa momentan, pana la cele 6 luni de gratie mai ai. 



#47
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 26 martie 2016 - 14:10

Succesiunea se deschide la cererea mostenitorilor. In speta, tu si sotia tatalui tau. 

Se poate deschide oricand, cu mentiunea ca daca procedura succesorala se finalizează in termen de doi ani de la data decesului, nu vei mai plati impozitul pe masa succesorala,  de 1%. Pe scurt,  daca o faci in doi ani,  costa mai putin. 

Masa succesorala se compune (dupa caz)  din: jumatate din bunurile dobandite in timpul căsătoriei cu mama ta + ce a dobandit tatal tau singur (intre divort si casatoria a doua) + jumatate din bunurile dobandite împreună cu cea de-a doua sotie. 

Din aceasta masa succesorala,  tie iti revin 3/4, iar sotiei cota de 1/4.

Nu ai nevoie de avocat, decat daca nu te intelegi cu sotia tatalui tau si ajungeti la instanta. 

Daca totul e de comun acord, se poate rezolva simplu,  pe cale notariala. 

Este necesara prezenta ta si a sotiei tatalui tau. Daca nu te poti prezenta, ii poti face mamei tale / altei persoane o procura (numai la Ambasada sau Consulat) prin care o imputernicesti sa te reprezinte la dezbaterea succesiunii după tatal tau. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -