Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Frica de ...

frica

88 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 23:50

Pai sunt constienta ca vor aparea si fricile,dar dupa ce evolueaza temerile [:-)))] [:-)))]


Editat de andacos, 12 februarie 2016 - 09:54 .


#22
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 februarie 2016 - 23:54

Psihologii fac deosebire intre fobie si teama/frica sau orice alt sinonim. Ambele sunt stari dar fobia e mai putin "elaborata", iar frica in forma ei mai grava duce la anxietate. E vorba doar de ce cauzeaza frica in sine.. "mi-e frica de gandaci ca mi e scarba sa ma ating de ei".. asta e fobie, dar "ma simt rau, mi e frica ca o sa mor" e teama.. Cu alte cuvinte sunt fricile " mici" care nu ne impiedica prea multe in viata (desi e de discutat, exista fobii severe care te tin in casa, dar sa zicem ca nu vb aici de forme patologice), si fricile "mari" pe care, cum s-a zis deja, de multe ori nici nu le recunoastem...

#23
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 00:02

Eu una inteleg asa: mi-e FRICA de caini si simt frica asa ca ma ia cu calduri si apare o stare ciudata in corp, si mi-e TEAMA ca o sa fac avc, dar nu simt organic frica asta.. Oricum, sunt asa de multe cuvinte potrivite aici... De exemplu exista si SPAIMA, si GROAZA.. cred ca din cauza ca frica este de mai multe feluri, ca durata, cauze si efecte.. Pe mine FRICA , de orice fel, ma supara, de multe ori nu am stiut sa-i fac fata si mi am dat seama ulterior ca mi-a condus niste actiuni.. Nu am idee cum sa descopar o frica interna înainte de a se manifesta in raport cu o situatie concreta, ca sa pot preveni afectarea vietii...

#24
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 00:05

Eu am citit "Frica de ..redactor" si am intrata sa vad cine recunoaste ca-i e frica!

[:-)))] 

[:-)))]



#25
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 00:14

Eu una inteleg asa: mi-e FRICA de caini si simt frica asa ca ma ia cu calduri si apare o stare ciudata in corp, si mi-e TEAMA ca o sa fac avc, dar nu simt organic frica asta.. Oricum, sunt asa de multe cuvinte potrivite aici... De exemplu exista si SPAIMA, si GROAZA.. cred ca din cauza ca frica este de mai multe feluri, ca durata, cauze si efecte.. Pe mine FRICA , de orice fel, ma supara, de multe ori nu am stiut sa-i fac fata si mi am dat seama ulterior ca mi-a condus niste actiuni.. Nu am idee cum sa descopar o frica interna înainte de a se manifesta in raport cu o situatie concreta, ca sa pot preveni afectarea vietii...

foarte interesant cum vezi tu. iti e teama de ce iti imaginezi si frica de ce vezi.

 

asa eram si eu acum 10 ani, adica imi era frica de caini, la cainii care umblau in romania ,  dar frica mi-a trecut in timp.


Editat de a_alinta, 12 februarie 2016 - 00:15 .


#26
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 00:33



Pe mine FRICA , de orice fel, ma supara, de multe ori nu am stiut sa-i fac fata si mi am dat seama ulterior ca mi-a condus niste actiuni.. Nu am idee cum sa descopar o frica interna înainte de a se manifesta in raport cu o situatie concreta, ca sa pot preveni afectarea vietii...

Cel mai simplu e sa-ti pui tie intrebari sa sa-ti raspunzi.

 

Inainte de a face ceva, intreaba-te daca vrei sa faci cu adevarat acel lucru. Si sunt doua variante de raspuns. Primul e da sau nu, iar celalalt da, dar... Recomandabil e sa te ghidezi dupa primul, care vine din sine. Celalalt raspuns e insotit de emotii...poti actiona din frica, vina sau rusine.

Poti merge mai departe si sa te intrebi ce frica(emotie) sta in spatele acestei actiuni. Punandu-ti aceasta intrebare, automat iti va veni si raspunsul. Poate nu din prima, dar iti va veni garantat. In fiecare intrebare se afla un raspuns. Este necesar sa fii doar sincera cu tine. Si vei gasi: frica de singuratate, frica de suferinta, frica de esec, frica de a nu fi suficient de bun, frica de a nu fi apreciata, frica de a fi judecata...si fiecare ce frici mai are  [:)]

 

Poate parea greu la inceput, dar nu e!


Editat de mianda, 12 februarie 2016 - 00:34 .


#27
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 00:40

Eu una inteleg asa: mi-e FRICA de caini si simt frica asa ca ma ia cu calduri si apare o stare ciudata in corp, si mi-e TEAMA ca o sa fac avc, dar nu simt organic frica asta..Oricum, sunt asa de multe cuvinte potrivite aici...De exemplu exista si SPAIMA, si GROAZA.. cred ca din cauza ca frica este de mai multe feluri, ca durata, cauze si efecte..Pe mine FRICA , de orice fel, ma supara, de multe ori nu am stiut sa-i fac fata si mi am dat seama ulterior ca mi-a condus niste actiuni..Nu am idee cum sa descopar o frica interna înainte de a se manifesta in raport cu o situatie concreta, ca sa pot preveni afectarea vietii...

Hmmmm...suna mai mult a atac de panica. ..

Panica iarasi  inrudita cu frica /teama. 

 

In multe momente nu sint optimista  ...si da mi.è frica ,mi.è teama. ..de ce se va intampla. Nu mereu mi se intampla. 

Ce am mai observat. ...ca de cand am copilul  sentimentul de teama /frici  sa intarit. ....

Mi.è teama sa nu pice, sa se intample  ceva la gradi, de ce tuseste asa urat. ..si multe altele. 

Nu e deloc ok ....sa traiesti asa.Desi nu mereu sunt asa ...sunt zile si zile .

Cand sunt obosita, extenuata  ...in acele zile ...parca am tot timpul  teama ca se va intampla  ceva rau. .

De fapt extenuarea  e un factor important  ....in drumul spre anxietate. ..

Noroc ca nu ma tine prea mult .....



#28
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 00:43

Nu pare greu :) chiar este, daca ar fi simplu sa ai conexiunea asta la sine, atunci toti am fi evoluat spiritual de mult, dar merita oricum efortul pentru propria liniste si pace!

#29
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 00:51

Nu pare greu :) chiar este, daca ar fi simplu sa ai conexiunea asta la sine, atunci toti am fi evoluat spiritual de mult, dar merita oricum efortul pentru propria liniste si pace!

Multi nu detin informatia sau nu sunt interesati in a o cauta.

Doar atunci cand sunt intr-o cumpana a vietii incep sa se intrebe si sa caute raspunsuri. De aceea multi au o evolutie spirituala majora in urma unei boli, a unui accident sau al unui necaz. 



#30
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 februarie 2016 - 00:52

Din pacate eu sunt "experta" in frici, de la cele organice pana la stari inexplicabile ( aparent) de groaza, dar asta e batalia mea, personala, si studierea fricilor de pana acum m-a invatat multe lucruri despre mine, concluzia mea este ca eliberarea de o anumita frica se face doar individual, cand vrei si simti ca poti, si mai ales cand iti dai seama de ea... Ce o mai veni... nu stiu :) dar nu mai mi-e ... frica sa infrunt frica :)



Etichetat si cu frica

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -