Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2016 (Brumarei de Noiembrie 2016)

sarcina gravida noiembrie 2016

1278 raspunsuri la acest subiect

#711
Tutoianu

Tutoianu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 24 august 2016 - 14:17

Draga mea eu ma multumesc daca ziua scap de ele... statul in pat relaxata este un lux la care visez din luna a treia,ptr mine si dormitul vad ca devine usor- usor un lux daca prind 2-3 ore legate sunt fericita.

#712
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 24 august 2016 - 17:52

Fetelor, nici noua nu ne-a recomandat analizele ptr toxo, dar ce e drept noi am avut alte probleme mai grave spre care medicul si-a indreptat toata atentia. Oricum multe din analizele astea uzuale sa zicem si eu le- am facut la cerere.

Am fost si noi la eco azi, concluzia e ca încă avem anemie, asta nu prea e bine caci de 3 luni facem tratament si nu reusim sa intrăm pe linia de plutire.

Alina, tu ce iei ptr anemie? 

Markerii tiroidieni par a fi ok acum, nu stiu daca sa continui cu euthyroxul si dupa nastere, daca e ok sa il iau si daca alaptez. Medicul nu m-a lămurit pe deplin. 

Asta cu secretiile si eu le voi face aproape de nastere.

Arsurile, apar usor usor si la noi si nu par a se domoli cu nimic.

Are rost sa mai povestesc despre cat de greu e sa ma deplasez sau despre cum nu mai gasesc nicio pozitie comoda?



#713
otilia86

otilia86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 24 august 2016 - 22:30

Si eu am fost azi la eco. Toate rezult la analizele facute au iesit bine. Bb are 39 de cm si 1450g, un grasun, asa zicea dr. Problema e ca masuratorile nu sunt ok, adica circumferinta abdomenului e mai mica decat ar trebui, e cam pt 27+4 si eu aveam azi 29+4. Asa ca m-a trimis la eco la spital pt o a doua parere. Zicea sa nu ma ingrijorez dar va puteti imagina si voi [fri]

Ma rog sa fie bine.

 

A si era intors cu capul in sus. Oare se mai intoarce sau ramane asa?



#714
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 24 august 2016 - 22:47

Incerca sa te linistesti si mergi la un ecografist cu competente in ecografie si sa aiba un ecograf bun.

Mie mi-a spus de ex. la Medlife ca are o calcifiere la inimioara, apoi mi-a spus ca a disparut (dupa cateva saptamani). Am fost la un alt ecograf (atat medicul cat si aparatul foarte bun) si mi-a spus ca nu a avaut niciodata acea calcifiere, ca nu putea sa dispara.

In plus, masuratorile pot fi de multe ori gresite. Am auzit de un caz cand i s-a spus inainte de nastere ca va avea copilul cca 3 kg si a avut peste 4 kg. Daca se greseste 1 mm se dau masuratorile peste cap.



#715
Alina20789

Alina20789

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 24 august 2016 - 23:44

Eu am tot facut analizele Torch si am imunitate la majoritatea si doar Toxoplasma imi spusese sa repet dr mea si am uitat, imi voi face cu urmatoarele analize, dr mea nu a pus accent maxim pe asta stiindu-mi istoricul medical si nici eu nu am pus accent pentru ca am intrebat-o si pe cealalta dr care e si dr ginecolog si ecograf si mi-a spus ca nu am nevoie sa le refac vazand analizele care le aveam deja de dinainte de sarcina repetate de N ori si la laboratoare diferite...spun asta ptr ca sunt laboratoare care gresesc analizele. De exemplu eu 1 an am stat fara sa incerc sa raman insarcinata din cauza ca repetam analizele sistematic la un laborator local si imi iesea pozitiv IGM si IGG Rubella pana am repetat la alte 2 laboratoare in judet. Pe vremea aceea am fost si la dr la spitalul de boli infectioase pentru a discuta problema si mi-a spus ca atata timp cat sunt ok sa nu bag de seama valorile acelea si in general m-a incurajat ca multe analize sunt repetate fara rost. Eu una nu pun chiar asa mult accent acum pe analize si pe ecograf pentru ca sunt trecuta prin anumite experiente proprii si mi-am dezvoltat anumite pareri personale si o credinta in voia Domnului...si de aceea imi analizez problemele pe care le simt si imi fac analizele periodic. Pentru anemie am luat Altrifer pana acum dar dr ginecolog si de fam m-au indemnat sa iau cate 3 fiole dizolvate pe zi...de saptamana viitoare voi incepe tratamentul si sa vad cum ma voi simti.

#716
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 26 august 2016 - 17:52

Pe altrifer m-au trecut si pe mine acum. Sa vedem daca asimilez cât trebuie. Si eu sunt mai relaxată cu cerutul mai multor păreri, cu mersul din medic in medic, e drept am si trecut prin multe si pot sa simt când e cazul să mă agit mai mult. Otilia, măsurătorile diferă de la un aparat la altul și de ar fi o diferenta cum spune medicul, e timp suficient să recupereze bebe până la naștere. Stai liniștită.

#717
Alina20789

Alina20789

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 26 august 2016 - 23:26

Otilia ce ai mai facut? Au iesit masuratorile?

#718
otilia86

otilia86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 27 august 2016 - 08:58

Abia Luni la 12*30 am programare, nu s-a putut mai repede din pacate [:(]



#719
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 27 august 2016 - 16:14

Suntem alaturi de tine, Otilia. O sa vezi ca o sa fie bine.



#720
Nkem

Nkem

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 103 mesaje

Postat 27 august 2016 - 17:42

Otilia fi optimista si incearca sa te linistesti! Of cateodata si medicii astia te baga in sperieti. Eu sunt sigura ca a gresit masuratorile. Nu stiu frate aici nu se fc morfologie de trimestrul 3.Eu cred ca se si exagereaza cateodata. Si eu am fost si sunt sub stres. Joi am fs la moasa si I am spus ca am contractii in continuare si mai puternice si a decis in sfarsit sa ma trimita la o eco vaginala sa mi verifice colul si ce credeti?era dilatat. M au internat, am stat o noapte in spital. Mi-au monitorizat contractiile si activitatea cardiaca a bebelinului.Mi sa spus sa nu ma dau jos din pat decat pana la wc. A doua zi am fc eco din nou si colul era mai bine cica. Insa mi s-a recomandat repaus la pat o saptamana si la control din nou. Bebe insa cica e foarte bine si Cica e cam grasan. Are deja cam 2kg la 30saptamani. Insa sunt cam stresata ma rog sa mai stea macar o luna in burta la mami. [fri]


Editat de Nkem, 28 august 2016 - 11:37 .




Etichetat si cu sarcina, gravida, noiembrie 2016

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -