Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2016 (Brumarei de Noiembrie 2016)

sarcina gravida noiembrie 2016

1278 raspunsuri la acest subiect

#621
puiul11

puiul11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 456 mesaje

Postat 26 iulie 2016 - 21:53

Buna mamici,

si noi am facut testul de diabet astazi, asteptam sa vedem, daca suna va trebui sa mai facem unul daca nu este totul bine. Eu am luat 2,5 kg nici mie nu imi vine a crede, sunt mai plinuta si credeam ca pun mai mult. La prima am luat 25 si la a doua 14. Bebelina este bune si eu o simt destul de rar si fff jos. Mai mergem doar in sept la control atunci voi lua si copii sa vada cum se face eco.



#622
Nkem

Nkem

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 103 mesaje

Postat 27 iulie 2016 - 07:27

Ce Idioata de doctora Lore!Doctorii astia din Romania nu se desmint.Adevarat ca ne trateaza ca pe marfa si nu ca pe fiinte.Lipsa de profesionalism!Cred ca "rugatul frumos" o fi probabil "cersit de bani " [fal]



#623
Lore90

Lore90

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 27 iulie 2016 - 09:36

Asa zicea si al meu Nkem, ca s-ar fi referit ca trebuie sa o platim...dar mie asta mi se parea evident. Se stie dintotdeuna ca nasterea se plateste fie ca nasti natural sau cezariana. Cu siguranta la urmatoarea vizita voi dezvolta mai mult discutia. Vreau sa stiu ce a vrut sa spuna ca sa stiu la ce sa ma astept. Important e ca bebe creste si e bine, restul se vor rezolva..



#624
AleSir

AleSir

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 27 iulie 2016 - 11:00

Salutare gravidute! Am fost azi dimi la eco si am vazut baietelul, totul e ok :) Data probabila a nasterii s-a mutat de pe 25 pe 21 noiembrie [:)] [:)]

Urmatoarea programare va fi pe 25august cand voi face analize de sange si o mica eco la domnul doctor in cabinet.

 

Nasa ne-a spus sa ii dam un nume cat mai repede ca sa vorbesc cu el ca e si el o persoana acum [balo]  :))

Voi pune cred ca Mihai dupa nasu si inca un nume, sa vedem :) Voi ati ales un nume deja pentru bebe?


Editat de AleSir, 27 iulie 2016 - 11:42 .


#625
mymylush

mymylush

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 10:04

Buna mamici! Si eu stau "bine" la capitolul kg, am luat 10 pana acum. Am fost si noi ieri la control...am ramas un pic dezamagita. Am intrebat-o pe doctorita daca ma va asista la nastere si mi-a zis ca doar daca o rugam frumos, ca nu e obligata. Ce parere aveti? Ati atins subiectul nasterii cu doctorii vostri?

Buna, Lore! Am observat ca esti din Iasi. Si eu sunt tot din Iasi. La ce medic esti? Se stie ca medicii "mari" nu vin la nasteri naturale, doar rezidentii vin...si nici aia ..

 

Fetelor, voi cum vreti sa nasteti? Natural sau cezariana?? Eu sunt la prima nastere si sincer mi-e frica de nasterea naturala...sa nu prind vreo zi de dureri..  



#626
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 10:36

Eu zic ca sunt mai mari riscurile in cazul cezarienei. Si eu sunt la prima nastere si mi-ar fi placut macar sa am posibilitatea de a incerca sa nasc natural, insa dr.mi-a zis clar: cezariana.

Recuperarea este mai rapida, lapticul vine mai repede, poti sa-ti ti copilul in brate imediat...

Cine nu are indicatie de cezariana e pacat sa aleaga sa nasca asa



#627
Nkem

Nkem

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 103 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 10:55

La mine nici nu am cum sa aleg.Aici in Danemarca nu se face cezariana la cerere. Si eu vreau sa nasc natural, cred ca e mai bine si pentru mamica si pt bebelin.Acum normal unde nu se poate altfel, facem cezariana.  [:)]



#628
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 11:08

Neata! Si eu vreau sa nasc natural. Preferabil fara epidurala. Acum eu zic, dar fiind prima data, nu știu care imi va fi pragul de rezistență la durere. Oricum,am exclus cezariana din start. Doamne fereste, sa nu fie probleme, dar daca e ok, nici nu ma gandesc sa ma tai. Daca n-oi mai rezista, aleg epidurala. Mi-e frică de mor! Dar mai am 3 luni si ceva si pe cat posibil incerc sa nu ma gândesc. In privinta numelui, avand in vedere ca se va naște undeva la începutul lui noiembrie, o sa-l cheme Tudor Mihail :)

#629
Alina20789

Alina20789

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 17:10

Anastasia si fetelor in general, stati linistite ca si dupa cezariana puteti alapta imediat si va vine laptele repede, poate unul dintre secrete e sa faceti cezariana la cald, adica cand vi se declanseaza travaliul. Eu si prietenele mele nu am avut probleme cu alaptatul. Eu in prima zi dupa nastere aveam lapte dar nu l-am putut alapta din cauza ca nu aveam mamelonul format si a trebuit sa folosesc niste forme de silicon pana mi s-a format si a fost foarte ok. A fost greu de inceput cu tinutul copilului dar l-am pus langa mine si a fost bine. Nu sunt pro cezariana, si eu as fi vrut natural cu toate ca nu stiu daca corpul meu ar fi rezistat. Cert e ca as fi vrut de data asta sa incerc natural dar la sfatul dr am hotarat tot cezariana.

#630
mymylush

mymylush

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 18:16

Cine a mai nascut natural sau prin cezariana sa ne povesteasca si noua... :D

Eu as opta pentru cezariana.. nu stiu daca as mai rezista o zi groznica de dureri mai ales ca eu primele 3 luni tare greu am dus-o ... nu am mancat si baut un pahar de apa pana la 13 sapt.. m-am hidratat cu perfuzii si atat.. am slabit 7 kg...si probabil ca slabeam si mai mult daca nu faceam perfuzii... daca as mai naste si greu natural.. cred ca nu as mai vrea sa fac alti copii.. si totusi mai vreau unul :D





Etichetat si cu sarcina, gravida, noiembrie 2016

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -