Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2016 (Brumarei de Noiembrie 2016)

sarcina gravida noiembrie 2016

1278 raspunsuri la acest subiect

#451
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 21:18

Ah, speram sa nu fie la Regina Maria.

Cursul de puericultura l-ai facut tot prin Regina Maria? si eu vreau sa il fac, insa ma gandeam sa fie un pic mai incolo, sa nu uit informatiile pana nasc.



#452
Alena11

Alena11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 28 iunie 2016 - 06:06

Hello fetelor !

Tot discutati despre asumarea medicilor, dar chiar nu pot intelege un lucru...ce vreti sa-si asume ei, ca nu ei un pus copilul in burta la noi. Ei ar trebui sa depisteze anumite chestii ca parintii sa poate decide daca pastreaza copilul sau nu.

Iar dublu si triplu sunt un praf in ochi, doar o statistica. Totul este voia Domnului, ceea e putem face noi e sa ne rugam sa ne dea un copilas sanatos la minte si la trup.

Lore, ce frumos [il] [il] [il]

Alesir si eu am vazut pe net ceva cursuri gratuite si ma gandeam sa merg, sa vedem cum stau cu timpul, ma gandesc ca sunt utile, mai ales pt noi cele la prima sarcina.

Anastasia, sarcina usoara [flo2] [flo2]

Si eu peste 2 sapt am morfologia [il] [il]

 

Ceva poze cu burtici, cine mai pune, cine nu a pus [:)] [:)] [flo2] [flo2]



#453
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 28 iunie 2016 - 08:07

Hello fetelor !

Tot discutati despre asumarea medicilor, dar chiar nu pot intelege un lucru...ce vreti sa-si asume ei, ca nu ei un pus copilul in burta la noi. Ei ar trebui sa depisteze anumite chestii ca parintii sa poate decide daca pastreaza copilul sau nu.

Iar dublu si triplu sunt un praf in ochi, doar o statistica. Totul este voia Domnului, ceea e putem face noi e sa ne rugam sa ne dea un copilas sanatos la minte si la trup.

Lore, ce frumos [il] [il] [il]

Alesir si eu am vazut pe net ceva cursuri gratuite si ma gandeam sa merg, sa vedem cum stau cu timpul, ma gandesc ca sunt utile, mai ales pt noi cele la prima sarcina.

Anastasia, sarcina usoara [flo2] [flo2]

Si eu peste 2 sapt am morfologia [il] [il]

 

Ceva poze cu burtici, cine mai pune, cine nu a pus [:)] [:)] [flo2] [flo2]

 

Nu e vorba de asumarea raspunderii asupra copilului, ca nu suntem atat de absurde sa nu intelegem ca noi l-am conceput si ca ce se intampla in burta in alea 9 luni e in voia lui Dumnezeu.

E vorba de asumarea raspunderii asupra procedurilor si actelor medicale pe care le indeplinesc. Mai exact, e ceva ce se numeste neglijenta in serviciu. Tie, ca medic, nu ti-am cerut un copil sanatos (pentru ca, evident, nu depinde de tine), dar am pretentia la niste investigatii facute responsabil, corect si transparent.

Bun, rau, mie trebuie sa imi spui in ce stare e copilul, scris cu manuta ta, pe baza constatarilor facute de tine. Daca imi scrii ca am un copil sanatos si Doamne fereste se naste fara maini, vin si te iau de gat. Din cate observ, din gura spunem orice, dar evitam sa scriem.

Imi ceri sa fac niste analize, pentru care platesc, si nu putin, iti platesc inclusiv serviciile tale, pentru ca la urma sa constat ca lipsesc niste observatii si niste concluzii scrise. Deci cu ce ma ajuta analizele lu' peste, daca tot in ceata raman si sunt tot ca in Evul Mediu, cand nu stiu ce am in mine.



#454
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 28 iunie 2016 - 08:22

Raluk, iti dau dreptate! Este normal sa stim starea de sanatate a copilului nostru si sa decidem in cunostinta de cauza. Este normal ca pentru niste analize pentru care platesti (si daca nu platesti e acelasi lucru), sa ti se ofere o interpretare in scris.

 

Ce cred ca spunea Alena si spuneam si eu este ca oricum ar fi, chiar daca primeai interpretarea (la care ai tot dreptul), bitestul/dublutestul sunt doar niste statistici si nu pot pune un diagnostic cert de Dawn sau trisomiile 13 si 18.

 

Insa, daca copilul se naste fara maini sau fara un picior, adica lucruri observabile la orice ecograf este normal sa-l actionezi in instanta. Sunt lucruri ce se pot vedea la ecograf si este inadmisibil pentru orice doctor sa "rateze" niste defecte vizibile. Sunt lucruri pentru care sunt acoperiti insa, asa cum spuneam mai sus de trisomii.

Oricum ar fi, este dreptul tau sa ai interpretarea in scris!



#455
AleSir

AleSir

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 28 iunie 2016 - 11:16

Ah, speram sa nu fie la Regina Maria.

Cursul de puericultura l-ai facut tot prin Regina Maria? si eu vreau sa il fac, insa ma gandeam sa fie un pic mai incolo, sa nu uit informatiile pana nasc.

 

Cursul de puericultura l-am gasit aici : http://revistacsp.ro/

Duminica am un alt curs gratuit la Sun Platza Ingrijirea si toaletarea corecta a bebelusului si copilului”, acesta va fi si ultimul:) De uitat nu prea ai cum sa uiti ca sunt destul de baza informatiile, in schimb poti sa : iti notezi sau sa inregistrezi cu telefonul. 

 

  [balo]  [balo] Am fost azi dimi la doctor si totul este ok cu bebelul :D :D :D Am aflat ca vom avea un baietel  [balo] [balo] Urmatoarea programare o am la eco morfologica  pe 27 iulie. Sunt mult mai calma si de 10xmai fericita, sunt un zambet azi toata :)

 

Multa bafta si voua fetelor!!



#456
puiul11

puiul11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 456 mesaje

Postat 28 iunie 2016 - 13:58

Hallo

azi am fost si noi la control, 80% fetita.

Mai mergem la inca un ecograf in urmatoarele 2 sapt la alt cabinet, caci am o varsta mai inaintata si am primit recmandarea sa merg si aici. In rest toate buna, doar bebele la mine nu este activ, poate si conformatia mea este cea care contribuie la asta. Dr a spus totusi caci este mic si avem doar 19 sapt. Mai am probleme cu amortitul mainii, mai ales dreapta si mi-a recomandat magneziu. La kile stam bine cca 1,5 luate pana acum, sper sa mergem in continuare cu cat mai putine.



#457
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 28 iunie 2016 - 14:08

Alesir, multumesc pentru link.

 

Puiul11 cred ca ai sindrom de canal carpian.

Si eu am o problema oarecum asemanatoare insa cu coloana si imi amorteste piciorul stang. Se numeste meralgie paresthetica. Partea proasta este ca e foarte dureros, e amortit mai tot timpul, ma incomodeaza la mers si din timp in timp trebuie sa ma opresc sa-si revina muschiul din contractura.


Editat de anasstasia, 28 iunie 2016 - 14:09 .


#458
lulu75

lulu75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 28 iunie 2016 - 18:50

Buna. A facut cineva sau urmeaza sa faca ecografia morfofetala la dr, Iosup? Incerc sa dau de el, am sunat la cateva clinici dar nu il gasesc. Multumesc si sarcina usoara in continuare!



#459
Alena11

Alena11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 28 iunie 2016 - 19:23



Nu e vorba de asumarea raspunderii asupra copilului, ca nu suntem atat de absurde sa nu intelegem ca noi l-am conceput si ca ce se intampla in burta in alea 9 luni e in voia lui Dumnezeu.

E vorba de asumarea raspunderii asupra procedurilor si actelor medicale pe care le indeplinesc. Mai exact, e ceva ce se numeste neglijenta in serviciu. Tie, ca medic, nu ti-am cerut un copil sanatos (pentru ca, evident, nu depinde de tine), dar am pretentia la niste investigatii facute responsabil, corect si transparent.

Bun, rau, mie trebuie sa imi spui in ce stare e copilul, scris cu manuta ta, pe baza constatarilor facute de tine. Daca imi scrii ca am un copil sanatos si Doamne fereste se naste fara maini, vin si te iau de gat. Din cate observ, din gura spunem orice, dar evitam sa scriem.

Imi ceri sa fac niste analize, pentru care platesc, si nu putin, iti platesc inclusiv serviciile tale, pentru ca la urma sa constat ca lipsesc niste observatii si niste concluzii scrise. Deci cu ce ma ajuta analizele lu' peste, daca tot in ceata raman si sunt tot ca in Evul Mediu, cand nu stiu ce am in mine.

 

Ralu tu ai mare dreptate ....eu una nu am sa fac dublu test pt ca e doar o statistica, în schimb am pus pret oe morfologii si ma aștept ca sunt făcute cum trebuie. Nici triplu nu am vrut dar de gura drei l am făcut, ca așa e , dam  un pumn de bani pe ele și ...degeaba. Eu m as lipsi de unele investigatii dar nah ce sa facem ...

Puiul felicitări pentru fetița  [flo2] e normal chiar dacă ai 19sapt si nu simți. De ce ai zis de constituție? Ești mai plinuta dinainte de sarcina? Ca alt motiv nu as vedea....Dar nici așa nu ar fi o regula. Fiecare sarcina e unica !!!


Editat de Alena11, 28 iunie 2016 - 19:24 .


#460
manuela03

manuela03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 30 iunie 2016 - 16:48

Tati l-a simtit pe bebe pentru prima data aseara :) Deja devenea nerabdator, fiindca bebe misca de 4 sapt deja...si nu am reusit sa ne sincronizam astfel incat sa simta si el lovitura.  [hia]





Etichetat si cu sarcina, gravida, noiembrie 2016

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -