Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Abdomen extraplat (66)

sport sanatate hrana sanatoasa

331 raspunsuri la acest subiect

#321
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 20 iunie 2017 - 23:28

Caro, in proces, handover aici, sapt viitoare ma intorc in Algeria pt handover si impachetat si pe 5-6 iulie evadez definitiv. Dar mai dureaza pana fac rost de casa, cont bancar si ma asez, probabil doar prin aug ma asez iar la casa mea .



#322
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 21 iunie 2017 - 06:06

WW e ssuper fain.

 

Vara mea a slabit f mult cu el si s/a mentinut, fosta mea colega la fel.

;)

si e usor de tinut si sanatos.



#323
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 21 iunie 2017 - 07:58

merci, Caro! [pup]



#324
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 21 iunie 2017 - 12:28

Marina, multa bafta cu mutarea! Sa va fie bine in noua locatie!

 

Xio, pare OK WW. Din cate vad, practic ma ajuta exact cu ceea ce am eu nevoie: putina disciplinare, reducere de cantitati si lasat la o parte snack-urile care sunt orice altceva in afara de legume sau fructe.

 

Maine am un challenge imens: mers la un fel de bufet (de mancat cu burta) de sushi combinat cu gratar de legume si fructe de mare (si inca niste alte chestii neinteresante pt mine). De obicei mancam cat si ce aveam eu chef, inclusiv desert (un fel de creme caramel). De data asta mi-am calculat cam cat si cum pot manca si ce-mi mai ramane pe restul zilei, ca sa ma incadrez in puncte, dar sa ma si bucur de iesire, ca mie-mi place sushi de mor!

 

Ma seaca faptul ca mi s-a umflat degetul ala de la picior si mi-e teama sa nu-mi pierd unghia, asa ca stau mai potolita, nu fac niciun fel de sport, poate scap si se dezumfla.

 

Maine dimineata merg la medic ca mi-e sa nu fac vreo infectie ceva. Mi se pare ca arata cam nasol. Nu e fierbinte, nu pulseaza, nu zemuieste nimic, dar mi se pare prea umflat. Tot tin gheata pe el, l-am dat cu Voltaren, am luat si ibuprofen pe gura, dar alta idee n-am. Xio, o parere avizata? Reamintesc ca mi-am scapat patul pe picior - era un pat de ala click-clack si nu l-am ridicat suficient ca sa se desfaca de tot picioarele de sub el si cand i-am dat drumul a cazut practic cu partea metalica peste baza unghiei mele de la degetul mare. (Mi se rascoleste stomacul numai cand imi amintesc - ce durere crunta!)



#325
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 21 iunie 2017 - 19:27

Sa tii piciorul sus ca sa nu se umfle, cand stai la TV sau acasa, comprese reci sau gheata mai departe. Daca unghia e albastra se poate face un trepanaj mic, adica o gaura in unghie, ca sa iasa sangele de caolo, de obicei doar din cauza presiunii.

 

Si daca e fractura, in zona aia nu se face nimic. Doar daca e la baza degetului mare se poate purta un pantof special.

 

WW imi place si mie, e echilibrat si te face sa mananci multe legume



#326
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 23 iunie 2017 - 15:25

Deci practic nici nu are sens sa fac radiografie?!

 

Ca madam dr mi-a prescurs ibuprofen si m-a trimis la radiografie. Dar e umflat strict in zona unghiei si nici nu ma mai doare decat daca apas sau ma lovesc (ouch!). Ma iradiaza degeaba, daca tot n-are ce sa-i faca in caz de fractura. Care insa banuiesc ca ar durea mai tare, nu, daca ar fi? Adica nu cred ca as putea avea fractura de 1 sapt fara sa remarc...



#327
montserratcaballe

montserratcaballe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 25 iunie 2017 - 14:28

Dragelor - ma alatur voua, ca sa primesc sfaturi pt. abdomen care e putin problema. Grasa nu sunt, dar abdomenul meu arata ca si cum as fi mult mai grasa. Abdomenul meu nu arata plat decat daca am de la 50kg in jos. Am 164 si 52-53. Am deschis un subiect recent. As putea sa spun ca si inaintarea in varsta isi spune cuvantul (ma apropii de 35) dar dintotdeauna a fost asa. Unde se vede inaintarea in varsta --- putin la niste "emerging love handles" si la "emerging bra buldge" pe care nu le-am avut pana anul asta. Dar incep sa apara. 

 

Ce-i drept, nu fac nici efort deosebit. Mananc moderat, nu exagerat, dar in nici un caz putin (ex ieri: MD: iaurt cu fructe, banana si un fursec, latte cu lapte semi-degresat, pranz: salata cu quinoa, tofu, avocado, alte legume si dressing; snacks: 1 punga mica popcorn (100 calorii) si 1 para; cina: 1 bere, 1 pita mare, vinete, salata cu sfecla, linte si branza, snacks inainte de culcare: 1 banana; portille normale) . Sport fac de 2 ori pe saptamana, uneori ceva gen pilates, uneori cardio.

 

Caro - success cu WW, dupa parerea mea, asta e principiul, mananci mai putin decat consumi. Imi pare rau pt. deget, dar sper ca se vindeca in curand. 



#328
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 01 iulie 2017 - 13:52

Montse - daca vrei cu adevarat sa scapi de grasimuta aia de pe burta, trebuie sa reduci f mult carbs (inclusiv fructele dulci) si sa cresti proteina. Dpdv sanatate eu nu sunt de acord cu asta, deci nu pot spune ca te sfatuiesc, dar asa vei reusi. Mult cardio si planks de toate felurile din greu si se va vedea bine de tot si la abdomen, si la love handles si la bra buldge. Dar eu cred ca nu merita chinul...

 

Raportez aproape 2 saptamani de WW si 2 Kg date jos. Nice. Stiu ca sunt alea care merg repede, si ca apoi va merge mai incet, dar cum n-am multe de dat jos, ma declar f multumita. Ma rog, ar fi mai multe de dat jos, dar sunt alea din categoria wishful thinking. In plus, vesnica mea problema, slabesc prea mult, se vede nasol la fata si la sani. Asta este!

 

Imi place sistemul WW pt ca nu e limitativ. Poti manca ce vrei, nimic nu e interzis, cata vreme calculezi si respecti punctele. In astea 2 sapt am fost de 2 ori la restaurant, am mancat si pizza acasa si cateva bucatele de cioco. Si tot m-am incadrat in puncte, pt ca a facut alegerile potrivite. In prima saptamana m-am incadrat in punctele de baza, fara sa utilizez punctele optionale pt 'fun'. Sapt asta am folosit si din punctele de 'fun' o parte, dar nu pe toate. De la pizza mi se trage. Am mancat 3/4 din ea, in conditiile in care o pizza quatro formaggi de 410 g are mai multe puncte decat am eu voie o zi intreaga!

 

Cu degetul sunt mai bine si unghia pare sa ramana la locul ei. Recunosc ca in continuare n-am dat lacul jos sa vad ce e acolo. In mod las, am corectat putin lacul sa arate bine si gata. Dar nu mai simt presiune in zona nici la mers, nici la dormit, nici la inot. Mai astept un pic pana sa tai unghia si sa pun pantof inchis. Si dupa aceea, back to daily training!



#329
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 01 iulie 2017 - 15:09

Si am uitat sa mentionez ca tot citesc la success stories de pe shape fit.com

Cu adevarat motivationale!



#330
montserratcaballe

montserratcaballe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 16 iulie 2017 - 04:10

Caro - bine ca esti mai bine cu degetul / unghia. Cum mai sunt acum? 

 

WW makes sense to me - 

 

Eu la fel :) 





Etichetat si cu sport, sanatate, hrana sanatoasa

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -