Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Umilirea copilului la scoala

scoala elev profesor

75 raspunsuri la acest subiect

#71
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 11:50


Generațiile se schimbă greu, e cumva în legea firii. Dar se schimbă, fără îndoială.

Nu prea pare [fri]

Este sigur: elevul respectiv s-a tarat in genunchi iar parintii lui NU au depus nici o sesizare . Deci avem deja doua generatii :parintii si elevii ce considera ca desi s-a tarat in genunchi nu e atat de grav. Deci," fara indoiala"  nu stiu daca putem fi.

 

http://www.ziare.com...valuate-1410021

 

 

Ella, sotul meu a terminat Lazarul in 91 si a auzit de multe astfel de probleme . Fiului lui ...si fiicei lui..li se inghiteau net mai multe abateri decat celorlalti ce plecau capul mult mai des.

 

 

edit:   "Corpul de control al Ministerului Educatiei a ajuns la concluzia ca profesorul a facut, intr-adevar, o gluma in clasa, insa poanta a fost inteleasa gresit, iar unul dintre elevi chiar s-a asezat in genunchi si a mers asa pana la catedra."

 

 

si: "Parintii elevului participant la incident nu au depus o reclamatie referitoare la acest incident", potrivit unui comunicat al Inspectoratului"

 

 

 

 


Editat de mamica11, 25 februarie 2016 - 11:55 .


#72
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 11:57

Mamica, eu nu am auzit  [:)] si am fost 4 ani acolo.

aveam multi colegi de bani gata...colegi care acum au propriile afaceri...

 

Sotul tau a fost in an cu Esca  [:)] si baietii lui Arsinel au terminat Lazar-ul...erau cu 1-2 mai mari decat mine..

eu am fost in an cu Pescariu si cu fratii Falemi..


Editat de Ella73, 25 februarie 2016 - 12:00 .


#73
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 12:06

Nu prea pare [fri]

Nu pare pentru că e un proces îndelungat.

Nu cunosc amănunte, altele decât din presă, legate de cazul discutat aici, iar declarațiile sunt contradictorii, de aceea mă feresc să discut. O atitudine ce poate fi considerată nepotrivită a cuiva, profesor sau elev, probabil că a fost, însă pot doar să spun că eu în sinea mea nu cred că profesorul acela i-a cerut efectiv să se târască în genunchi și că elevul s-a supus. Aș fi foarte dezamăgită să aflu că totuși așa a fost.

 

Apropo de generații, mi-am amintit de ceva ce s-a petrecut cu niște ani în urmă:

 

http://www.gandul.in...franceza-304658



#74
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 25 februarie 2016 - 12:09



Mamica, eu nu am auzit  [:)] si am fost 4 ani acolo.

aveam multi colegi de bani gata...colegi care acum au propriile afaceri...

 

Sotul tau a fost in an cu Esca  [:)] si baietii lui Arsinel au terminat Lazar-ul...erau cu 1-2 mai mari decat mine..

eu am fost in an cu Pescariu si cu fratii Falemi..

  Daca nu ai auzit tu nu inseamna ca nu erau; asta voiam sa spun. da cu ei a fost si parca si cu al lui Cotescu


Editat de mamica11, 25 februarie 2016 - 12:09 .


#75
Patricia_1986

Patricia_1986
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 16:17

Eu nu cunosc acest caz dar aud, de la familie si prieteni din Romania, despre umilirea elevilor zilnic... copilasi de clasa 1 care sunt scosi in fata clasei ca nu au scris nspe pagini cu betisoare sau litere... :( ... a fost motivul pentru care o prietena de-a mea si-a scos copilul din invatamantul de stat si face eforturi sa plateasca invatamant particular. Mi se pare oricum aberante teme de casa la clasa 1, dar, dincolo de acest lucru, mi se pare aberant sa fie scos in fata clasei un copil pt ca a facut sau nu mai mult sau mai putin bine tema de casa... Serios!!! Mi se pare aberant ca un copil de scoala primara sa mearga stresat la scoala, in loc sa mearga cu bucurie... mi se pare aberant sa se dea premii si coronite si mai stiu eu ce... ca si cum acei copii care au rezultate mai putin bune nu conteaza... mi se pare aberant sa se stie exact cine a luat 10 si cine a luat 4... si sa se faca si comparatii... Nu conteaza cine e primul si cine e ultimul la rezultate in clasa...conteaza ca fiecare copil sa invete cat se poate de mult la capacitatea lui si sa mearga cu placere la scoala, locul in care isi intalneste prietenii si invatatorul sau profesorul... Nu e importanta memorarea de date si cifre, ci intelegerea evenimentelor istorice si sociale... aplicarea cunostintelor in viata de zi cu zi... si, la fel de important, socializare si invatarea regulilor de comportament in societare... De la familia mea din Romania aud comentarii de la copii: X e prost ca e repetent... Y e prost ca a luat 6 la extemporal... aici aud de la copiii mei: X repeta clasa pentru a aprofunda materia... mami, iti dai seama ca deja stie o gramada de lucruri, va fi probabil foarte bun!!! Notele aici nu se spun tare in clasa, se dau personal, copiilor li se cere sa nu isi faca notele cunoscute... (copiii sunt copii si si le mai spun, reactia copilului meu la un copil care i-a spus ca a luat un rezultat mai putin bun: mami, Y a luat atit, dar a muncit enorm pentru asta si invatatoarea a zis ca e important cat muncim pentru ceva :) )... Si, ca exemplu de mentalitate, un test printre copiii olandezi: de ce credeti ca se dau testele nationale bianuale (acestea sunt teste importante din scoala primara, pe baza lor se merge la liceu), Raspunsul copiilor: ca invatatoarea sa vada ce a explicat gresit si sa explice din nou...

Este într-adevăr un sistem evoluat cel pe care îl descrieți dvs , iar la noi nu cred ca se va aplica asa ceva în viitorul apropiat. Tocmai pentru ca am vrut sa evit umilințele și învățatul pe de rost, am avut intenția de a-mi duce copilul la o școală privata : ESEC TOTAL, învățătoare nu are nici un pic de  formare în acest sens , iar umilințele, urletele și intimidarea sunt "instrumentele" ei principale de lucru! Am încercat în mai multe rânduri sa discut cu ea, însă am realizat ca ea este depășită de situatie și nu poate realmente sa adopte alta atitudine. Este formata pt generațiile care au apus deja


#76
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 10:55

Umilirea copilului la scoala se practica pe scara larga in RO din pacate. Scoala privata ca institutie nu rezolva problema asta, pentru ca profesorii au aceeasi pregatire ca cei de la stat. Poate se mai lucreaza la instruirea lor dpdv comportamental, nu stiu... Profesorii sunt scoliti tot in comunism, sau mai tineri, dar cu aceeasi inertie. Sunt putini cei cu adevarat daruiti si buni pedagogi.

La noi la scoala invatatoarea le adreseaza zilnic amenintari (ex. "daca lipseste cineva vineri ii scad nota la purtare", cine vine fara caciula la scoala si apoi lipseste ca e bolnav, nu accept scutire, ii scad nota la purtare"). 

Sau pedepse "scrii nu stiu ce text sau poezie de 5 ori, de 10 ori" - ca nu a avut un caiet, sau ca a ramas in urma cu scrisul de pe tabla".

Suntem la a 2-a mutare, din motive de relocare, parca nu-mi vine sa ii schimb iar colectivul...copilul vine timorat de la scoala, merge fara chef, iar eu fierb de nervi.





Etichetat si cu scoala, elev, profesor

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -