Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Alternative


13 raspunsuri la acest subiect

#1
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 14:48

Se apropie alegeri.

Primele, cele locale.

Daca ma intrebati pe mine, la fel de importante ca cele generale. Pana una-alta, traim in urbea noastra si trebuie sa o facem cat mai bine.

Partidele se pregatesc si chiar daca nu dau inca pe fata, greu de crezut ca vor gasi altceva decat prafuitii obisnuiti, scuturati un pic sau dositi dupa paravane aparente. Deci nimic nou de la partide...nu ca m-as fi asteptat la minuni.

Mereu ne-am intrebat pe cine sa votam, cand oferta e fix aceeasi de 25 de ani. E chiar amuzant...cu ce am progresat ca nu-l mai votam pe unicul Ceausescu in toate functiile posibile si votam alti cativa unici?

Va propun sa venim aici cu idei si informatii, sa le disecam, forfecam, poate ne desteptam un pic. Poate?

 

O initiativa noua deocamdata. Stiti ceva?

 

http://realitateabuc...I&utm_medium=fb

 



#2
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 15:12

Nu stiu ce sa zic, intr-adevar, aceiasi oameni de ani de zile... Doar datorita varstei nu mai sunt aceiasi de 25 de ani, caci unii au murit intre timp, dar si astia noi de au aparut, sunt pe acelasi calapod.

 

Eu una, nu stiu ce sa zic... chiar nu mai am nici o idee... 

Nu vezi, in Bucuresti, de ex. din 7 primari (primaria generala + 6 sectoare), 4 au avut probleme cu legea, sunt suspendati, sau au nevoiti sa demisioneze...  [batcap]

Tu in ce sector stai?



#3
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 11:27

Trist este ca NU SUNT alternative. Pentru prima data imi vine sa-mi anulez votul, pana acum eram tare implicata si cu simt civic, ma interesam de platformele program ale candidatilor (nimic, dar NIMIC din ce promiteau nu s-a intamplat). Si cum Scripcaru numai candideaza, chiar ca numai exista alternativa ok pentru oras. 



#4
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 13:05

Se apropie alegeri.

......

Mereu ne-am intrebat pe cine sa votam, cand oferta e fix aceeasi de 25 de ani. E chiar amuzant...cu ce am progresat ca nu-l mai votam pe unicul Ceausescu in toate functiile posibile si votam alti cativa unici?

Va propun sa venim aici cu idei si informatii, sa le disecam, forfecam, poate ne desteptam un pic. Poate?

Intrebarea pe cine sa votam trebuie urmaa de intrebarea "pentru ce".

"Cele mai utile cuvinte dintre toate limbile sunt, dupa parerea mea, cuvintele pentru ce?" ( A. de Vigny)

 

Daca oferta este omogena alegerile sunt inutile.

 

In piata politica nu exista viziuni sau oferte de programe diferite.

Oamenii difera ca nume, dar toti au aceeasi gandire si comportament.


Editat de Deceneus, 06 februarie 2016 - 13:20 .


#5
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 13:07

Trist este ca NU SUNT alternative.

...

Si cum Scripcaru numai candideaza, chiar ca numai exista alternativa ok pentru oras. 

Cred ca glumesti!


Editat de Deceneus, 06 februarie 2016 - 13:08 .


#6
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 13:11

Aceasta clasa politica este creata de noi. Si media este tot creatia noastra, nu exclusiva, dar avem partea noastra de vina. Si tacerea poate duce la astfel de monstrii. Si ac este interpretata de ei ca fiind "nu imi pasa, nu ma intereseaza, nu ma priveste" din partea noastra. 

Pana cand nu ne privim bine de tot pe noi insine, sa vedem unde am gresit, ce putem face noi ( stiti, sunt legi, reforme, carora li se mai acorda dezbateri publice. Johannis tocmai vrea o astfel de dezbatere pe educatie, nu toate se trec pe fuga ' nainte, cat nu suntem pe faza ), ce vrem pana la urma... nu vom schimba nimic. Abia apoi putem sa ne gandim si cum sa facem? Si sa ne punem dopuri in urechi la "cantecele sirenelor", sa ne legam cu funii ( muntii sunt despaduriti si pt ca unii sa aduca o paine pe masa copiilor, literalmente ). Cam orice idee poate fi cu dus- intors. Nu trebuie exclus nimic, nu pt ca odata s- a demonstrat ca nu era bine, depinde pt ce ne este de trebuinta. Pot sa exemplific. 

Pana cand nu ne schimbam noi, defilam cu ce avem. Si vom alege mereu ceea ce noi credem ca este " raul cel mai mic", mereu vom avea de ales intre doua rele.

Al meu s- a jurat ca nu mai merge la vot. Cred ca si eu voi face la fel. Eu am asteptari de la noi...si rabdare. La nivel personal, nu schimb nimic nici in bine si nici in rau daca nu votez, chiar nu e o minge de jucat de mine. Nu o am.


Editat de lucialu, 06 februarie 2016 - 13:13 .


#7
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 19 martie 2016 - 13:26

Aceasta clasa politica este creata de noi. Si media este tot creatia noastra, nu exclusiva, dar avem partea noastra de vina. Si tacerea poate duce la astfel de monstrii. Si ac este interpretata de ei ca fiind "nu imi pasa, nu ma intereseaza, nu ma priveste" din partea noastra. 

Clasa politica si media nu sunt create de noi, dar apatia a creat conditii favorabile ca ticalosi sa prospere.

Adevarul este ca electoratul roamensc este imatur politic cu toate ca o mare parte a avut contact cu occidentul si ar trebui sa fie mai matur.

La noi exista un electorat al PSD, altul al PNL, unul al ui T Basecu si al lui M Macovei.

Daca-i intrebi ce reforme au idolii lor nu pot sa-ti raspunda. Singurul argument este ca ii considera pe ceilalti ticalosi. 

 

Cum arată votantul Monicăi Macovei? (merita citit)

– Votantul Monicăi Macovei este tânăr, între 18 și 35 de ani

– Este absolvent de facultate, dar nu prea a citit istorie sau doctrină politică

....

– Muncește mult, nu se uită la televizor, că-l spală pe creier, dar citește mediul online, pentru că acolo se află adevărul absolut.

.....

– Votantul Monicăi Macovei urăște PSD, mai nou urăște și PNL, practic urăște partide politice, chiar dacă și M10 este tot partid politic.

.....

Portretul facut votantului M Macovei este valabil pentru toti sustintatorii liderilor sau partidelor politice de dreapta.

PSD-ul are votantii mai trecuti de prima tinerete dar si ai lor sunt patimasi, doar ca nu se manifesta cu aceeasi vehementa si nu in online.


Editat de Deceneus, 19 martie 2016 - 13:38 .


#8
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 martie 2016 - 15:38

Aceasta clasa politica este creata de noi. Si media este tot creatia noastra, nu exclusiva, dar avem partea noastra de vina. Si tacerea poate duce la astfel de monstrii. Si ac este interpretata de ei ca fiind "nu imi pasa, nu ma intereseaza, nu ma priveste" din partea noastra. 

Pana cand nu ne privim bine de tot pe noi insine, sa vedem unde am gresit, ce putem face noi ( stiti, sunt legi, reforme, carora li se mai acorda dezbateri publice. Johannis tocmai vrea o astfel de dezbatere pe educatie, nu toate se trec pe fuga ' nainte, cat nu suntem pe faza ), ce vrem pana la urma... nu vom schimba nimic. Abia apoi putem sa ne gandim si cum sa facem? Si sa ne punem dopuri in urechi la "cantecele sirenelor", sa ne legam cu funii ( muntii sunt despaduriti si pt ca unii sa aduca o paine pe masa copiilor, literalmente ). Cam orice idee poate fi cu dus- intors. Nu trebuie exclus nimic, nu pt ca odata s- a demonstrat ca nu era bine, depinde pt ce ne este de trebuinta. Pot sa exemplific. 

Pana cand nu ne schimbam noi, defilam cu ce avem. Si vom alege mereu ceea ce noi credem ca este " raul cel mai mic", mereu vom avea de ales intre doua rele.

Al meu s- a jurat ca nu mai merge la vot. Cred ca si eu voi face la fel. Eu am asteptari de la noi...si rabdare. La nivel personal, nu schimb nimic nici in bine si nici in rau daca nu votez, chiar nu e o minge de jucat de mine. Nu o am.

Un raspuns tipic pt un cetatean roman. p[e de o parte decalra emfazistic as putea spune:

Pana cand nu ne privim bine de tot pe noi insine, sa vedem unde am gresit, ce putem face noi ( stiti, sunt legi, reforme, carora li se mai acorda dezbateri publice. Johannis tocmai vrea o astfel de dezbatere pe educatie, nu toate se trec pe fuga ' nainte, cat nu suntem pe faza ), ce vrem pana la urma... nu vom schimba nimic. Abia apoi putem sa ne gandim si cum sa facem? Si sa ne punem dopuri in urechi la "cantecele sirenelor", sa ne legam cu funii ( muntii sunt despaduriti si pt ca unii sa aduca o paine pe masa copiilor, literalmente )"

 

...pentru ca atunci cand chiar legea si obligatia "?!" i-ar da dreptul sa schimbe ceva in viata lui sa declare cu aceeais nonsalanta deja tipica:

 

"Al meu s- a jurat ca nu mai merge la vot. Cred ca si eu voi face la fel"

 

.............................................

 

Un simplu observator



#9
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 20 martie 2016 - 21:21

Marius :), pana cand nu spun organizatorii cati am mai ramas pe bune, nu se mai tranhumanizeaza de la un partid la altu' si ne vara o programa umana sub ochi, nu vreau cestii spectaculoase, da macar sa zica doua lucruri pe care vor sa le faca si alea sa fie realizabile, sa imi dea senzatia ca ei cred in ce ne zic, pen' ce sa merg? Sa ma fac ca e pe bune? Sa ma fac ca ii cred si nu se folosesc ca sa le dau legitimitate scaunelelelor pe care  vor sa se aseze bine? Unii si- au facut o viata, un trai din asta...si isi mai aduc si tot neamul cu ei...nu era unul de spunea " nu pot ei fura, cat putem noi vota?" pai pe asta de ce nu a oservat- o nimeni? Ca ne spune de ce fel de alegeri avem parte...

Iar acuma nu vad decat circ, ai dibuit tu vreo programa, mama ei de programa, se hartanesc pe toate platformele, ca e net sau tv, iar presa, care e si ea dupa chipul si asemanarea astora, la fel, diseca toata ziulica, saptamana de saptamana ce fac ei, aka aia care sunt din tabara care prefera sa vorbeasca din studiourile concurentei. 

Asa ca eu nu mai servesc de- astea, no txs. Pt " pleaca ai nostrii, vin ai nostrii" mai bine stau acasa si ma ocup de copil. 

Eu de la noi astept sa se schimbe ceva, dar cat timp sunt multi care inghit  " alegeri" de genul in conditii de genul...asta e! Nu arat cu degetul, dar nici nu ma mai mir de rezultatele egale cu zero.


Editat de lucialu, 20 martie 2016 - 21:27 .


#10
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 11:15

Clasa politica si media nu sunt create de noi, dar apatia a creat conditii favorabile ca ticalosi sa prospere.

 

 

Prtial. Doar partial.

Adevarul este ca prin pozitiile si actiunile unei parti a populatiei, inclusiv prin vot, ticalosii au fost legitimizati.

Adica o parte a ajutat ticalosii sa ajunga in posturi cheie, si ii sustine pana in panzele albe, impotriva oricarei realitati, iar cealalta jumatate sunt apatici si nu fac nimic sa impiedice chestia asta. Nu stiu daca jumatatile astea sunt chiar egale si nu are importanta dar sa nu uitam ca pentru a indeparta un rau trebuie ca acesta sa se fi produs. E prea dificil sa speri ca raul poate fi anticipat.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -