Sari la conținut

Sari la conținut


Maratonul temelor pentru acasa

teme scoala

71 raspunsuri la acest subiect

#21
Iris2014

Iris2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 19:49

Redactor, e o scoala publica Dalton, cea la care sunt inscrisi copiii mei. Implicarea parintilor e enorma, fiecare cuplu de parinti ajuta cel putin 2 ore pe saptamina voluntar la scoala... (sotul meu si cu mine cam 3,5 in medie, sa zic, poate in curand mai mult ca el va transporta bilunar copilasii la scoala cu program special). Primesc aproape zilnic mesaje de la invatatoare si comunic cu toti parintii pe un grup special pe internet. Clasele sunt mici si implicarea scolii enorma, zic eu... 


Editat de Iris2014, 05 februarie 2016 - 19:55 .


#22
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 20:00

iris - asta stiu, se intampla si la scoala copilului meu. Nu am nimic de reprosat modului in care se implica scoala in activitati scolare, extrascolare, comunicarea superba cu parintii, caldura, colaborare, simpatie, excursii, frumusetea cladirii sau alte aspecte.

 

Ceea ce nu mi-a placut mie a fost felul in care se stimulau copiii inteligenti. Acel - lasa ca toti copiii sunt inteligenti si  toti merita - Doe Niet Gek ...

Si desi la momentul in care copilul meu era la scoala olandeze eram in al 9 lea cer despre acea scoala - socul a fost cand viata ne-a facut sa ne mutam in alta tara si am dat nas in nas cu alt sistem de invatamant, Cel britanic privat.. Care e - din puncul meu de vedere - absolut altfel.

Si atunci mi-am dat seama ca acea dulce-zi-blanda-ca-o-caisa de scoala olandeza nu l-a stimulat. Si ca lipsa temelor serioase, a competitiei,  performantei intelectuale a profesorului,  si a criteriilor de performanta - nu l-a stimulat. Dimpotriva. [clo]

 

Ma bucur ca ai o experienta minunata cu scoala copilasilor tai. Insa fiecare parinte are experiente unice ... [flo2]



#23
Iris2014

Iris2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 20:28

Redactor, nu stiu exact ce insinuezi, ca daca ai mei copiii ar merge la un sistem britanic eu as realiza ca cel de aici e nestimulativ? Nu cred asta... eu VAD prin prezenta mea si a sotului zilnica in scoala ca ai mei copiii sunt stimulati intelectual... (btw, nu ca ar fi relevant, dar nu am inteles exact cat de implicat ai fost tu, redactor, in scoala copilului... si nu ma refer la o excursie anuala cu parintii ci la ajutor efectiv in clasa de cateva ori pe saptamina, voluntar)

Cum am spus, experienta mea e ca se lucreaza pe grupe de copii, in cadrul clasei, si  sunt clase + si clase + pe oras si au indrumator special pentru copilasii care au nevoie de mai multa stimulare.

Nu inteleg la ce te referi cu doe niet gek, e cumva expresia doe normaal, dan doe je al gek genoeg? In cazul acesta eu nu am intalnit o asemenea atitudine, dimpotriva, am de-a face cu parinti ambitiosi dar in acelasi timp absolut rezonabili. Si, oricat ar parea de ciudat, eu vad ca si copilasii dislectici sunt foarte inteligenti, au doar nevoie de o alta abordare... nu cred ca e gresit sa oferi fiecarui copil ideea ca e inteligent.


Editat de Iris2014, 05 februarie 2016 - 20:30 .


#24
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 21:36

Iris- nu insinuez absolut nimic și nu trebuie sa devii aparătoarea niciunui sistem de educație. Fiecare copil e diferit. Am precizat ca nu fac generalizări ci îmi spun experiență personala . Numai bine!@@@



#25
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 01:33

Scotia, clasa a 3-a, 7 ani. Teme: primite luni, trebuie predate vineri, per total cam o ora - le poate face intr-o singura zi, sau pe bucatele, in cateva zile. De asemenea, primeste in fiecare zi cate o carticica pe care a doua zi trebuie sa o duca inapoi citita, si primeste alta, deci 5 carticele/saptamana.

 

Stie sa citeasca foarte bine, sa scrie si sa compuna fraze destul de lungi, adunari, scaderi, inmultiri (cu 2, 3, 5, 10 deocamdata), notiuni legate de stiinte, plante, animale, despre Egipt, despre Vikingi, despre tara lui, Scotia (istorie, poezie - Rabbie Burns -, orase principale, cultura si obiceiuri), a avut pana acum cateva prezentari de facut fie pe o tema data (o personalitate a culturii scotiene, el si-a ales un geolog) fie cu un subiect ales de el (chiar lunea asta, subiectul a fost "Indominus Rex, the first genetic hybrid of Jurassic World"  -  bineinteles ca e nebun dupa dinozauri [pk] )... Eu sunt multumita de sistemul de aici, cel putin pana acum. In primul rand pentru ca merge cu mult drag la scoala, si ca, atunci cand il intreb daca a avut o zi buna azi, imi raspunde ca "nu am avut o zi buna, am avut o zi fantastic de buna!" [pk]  Ce va fi mai incolo, vom mai vedea.


Editat de DarkBendis, 06 februarie 2016 - 01:34 .


#26
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 08:36

redactor, fata mea e in clasa a 11-a/year 12  tot in sistem britanic. Are destul de multe teme, prezentari, eseuri, Insa mi se pare mie ca anul trecut, cand avea de sustinut IGCSE-urile a avut mai multe. Si daca ne gandim la ce concurenta este la admiterea in universitati, ma intreb ce ar face fara temele care le aduc practice, practice, practice....

 

Cred ca timpul in care traim impune asta, se cere tot mai mult si mai mult, ia uita-te la cerintele de admitere sa vezi ce note cer, daca nu muncesti n-ai nici cea mai mica sansa sa te apropii...

 

Si asta atrage ca fiecare elev vrea sa fie deasupra celorlalti ceea ce da voie facultatilor sa ceara mai mult... e un cerc vicios....

 

Ma gandeam intr-o zi ca universitatile de renume si-au format renumele si si-l mentin prin faptul ca aleg pe cei mai buni din cei mai buni.... ei contrbuie la lustruirea lor, dar nu la formarea lor in esenta, ii iau pe cei gata formati....

 

De multe ori am asa o strangere de inima ca ai nostri copii n-au timp sa fie copii, adolescenti, sunt asa mici robotei intr-o lume a competitiei....


Editat de miriama, 06 februarie 2016 - 10:35 .


#27
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 11:39

Scotia, clasa a 3-a, 7 ani. Teme: primite luni, trebuie predate vineri, per total cam o ora - le poate face intr-o singura zi, sau pe bucatele, in cateva zile. De asemenea, primeste in fiecare zi cate o carticica pe care a doua zi trebuie sa o duca inapoi citita, si primeste alta, deci 5 carticele/saptamana.

 

Stie sa citeasca foarte bine, sa scrie si sa compuna fraze destul de lungi, adunari, scaderi, inmultiri (cu 2, 3, 5, 10 deocamdata), notiuni legate de stiinte, plante, animale, despre Egipt, despre Vikingi, despre tara lui, Scotia (istorie, poezie - Rabbie Burns -, orase principale, cultura si obiceiuri), a avut pana acum cateva prezentari de facut fie pe o tema data (o personalitate a culturii scotiene, el si-a ales un geolog) fie cu un subiect ales de el (chiar lunea asta, subiectul a fost "Indominus Rex, the first genetic hybrid of Jurassic World"  -  bineinteles ca e nebun dupa dinozauri [pk] )... Eu sunt multumita de sistemul de aici, cel putin pana acum. In primul rand pentru ca merge cu mult drag la scoala, si ca, atunci cand il intreb daca a avut o zi buna azi, imi raspunde ca "nu am avut o zi buna, am avut o zi fantastic de buna!" [pk]  Ce va fi mai incolo, vom mai vedea.

 

WOW, Dark, super!! Dragos, 7 ani, clasa pregatitoare: joaca, joaca, joaca :)) Stie sa scrie singur, citeste super cursiv in romaneste si poticnit in germana, stie scaderi si adunari simple, acum invata inmultirea cu 1,2,5 si 10 (singur, acasa, mai in gluma mai in serios). teme cateodata: fise la engleza, germana, matematica si de la clubul de germana. Citim cate1-2 pagini de poveste in germana pe saptamana si 4 pagini de cuvinte noi. Invatam si noi, parintii, pe langa el, caci niciunul nu vorbeste germana :))

 

Acum ca si activitate suplimentara i-am pus in brate enciclopedia copiilor din care citeste cand are chef, ne uitam pe globul pamantesc, invatam tari si continente.  Oricum, mi se pare suuuuper relaxare viata lui de scolar.   [biz] Eu, la varsta lui, am citit singura Aventurile lui Tom Sawyer si Huckleberry Finn, iar la 8 ani citeam La Medeleni.

 

Dra nici nu am cu cine: rabdare putina, totul in joaca, totul trebuie concentrat in maxim 30 de minute.



#28
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 11:48

redactor, fata mea e in clasa a 11-a/year 12  tot in sistem britanic. Are destul de multe teme, prezentari, eseuri, Insa mi se pare mie ca anul trecut, cand avea de sustinut IGCSE-urile a avut mai multe. Si daca ne gandim la ce concurenta este la admiterea in universitati, ma intreb ce ar face fara temele care le aduc practice, practice, practice....

 

Cred ca timpul in care traim impune asta, se cere tot mai mult si mai mult, ia uita-te la cerintele de admitere sa vezi ce note cer, daca nu muncesti n-ai nici cea mai mica sansa sa te apropii...

 

Si asta atrage ca fiecare elev vrea sa fie deasupra celorlalti ceea ce da voie facultatilor sa ceara mai mult... e un cerc vicios....

 

Ma gandeam intr-o zi ca universitatile de renume si-au format renumele si si-l mentin prin faptul ca aleg pe cei mai buni din cei mai buni.... ei contrbuie la lustruirea lor, dar nu la formarea lor in esenta, ii iau pe cei gata formati....

 

De multe ori am asa o strangere de inima ca ai nostri copii n-au timp sa fie copii, adolescenti, sunt asa mici robotei intr-o lume a competitiei....

exact de anul in cauza ma plang si eu [:)]

Copilul meu are anul acesta IGCSE - si e intr-adevar un an extrem de greu si de incarcat. Are 8 IGCSE in vara.

Cel putin pregatirea pentru IGCSEul de istorie necesita niste eseuri atat de lungi ...ca sa nu mai vorbim pre pregatirea la celelalte materii.

 

Da, este adevarat ca cerintele sunt foarte mari. De asta ma intreb uneori daca nu e prea multa presiune pe acesti copii. Imi dau insa seamam ca presiunea se simte pe la varsta de 15-17 ani. Pana a ajuns la aceasta varsta - era chiar foarte ok si lejer cu temele.



#29
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 12:07

exact de anul in cauza ma plang si eu [:)]

Copilul meu are anul acesta IGCSE - si e intr-adevar un an extrem de greu si de incarcat. Are 8 IGCSE in vara.

Cel putin pregatirea pentru IGCSEul de istorie necesita niste eseuri atat de lungi ...ca sa nu mai vorbim pre pregatirea la celelalte materii.

 

Da, este adevarat ca cerintele sunt foarte mari. De asta ma intreb uneori daca nu e prea multa presiune pe acesti copii. Imi dau insa seamam ca presiunea se simte pe la varsta de 15-17 ani. Pana a ajuns la aceasta varsta - era chiar foarte ok si lejer cu temele.

 

 

da, e mult si greu, insa in curand vor termina cu temele si proiectele si vor incepe recapitularile. Examenele vor fi multe, dar relaxeaza-te ca sa nu ii transmiti starea ta de stres, scoate-l la activitati fizice de cate ori prinzi ocazia si va fi bine. Bafta!



#30
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 06 februarie 2016 - 12:28

Cite ore pe sapatmina au la subiectele academice?

Pentru ca aci daca la matematica/engleza au sase ore pe saptamina una dintre ele se cam foloseste pentru teme/ studiu independent. Si li se mai da si tema (asta era la fosta scoala). 

La soala la care sint acum au cinci ore de matematica pe saptamina + o tema care este echivalentul unei ore de lucru. Deci mie sase ore de matematica saptaminal mi se par suficiente.

La clasele mari cind au examene deja lucreaza studentii independent fara sa ii mai fortezi dar  tot au si tema. 





Etichetat si cu teme, scoala

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -