Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Martisoare de 2016 (6)

sarcina martie 2016

498 raspunsuri la acest subiect

#21
Hellen06

Hellen06

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 04 februarie 2016 - 21:47

Bună! ! Eu intru de pe telefon și îmi dădea acces interzis zilele așa de am Is gata cu prietenia offf abia azi am reușit sa intru sa citesc despre burticile vesele. Aoleu nu-I de ajuns ca sunt gravida trebuie sa mai renunț și la dulciuri și sa tin regim??? Ăsta e prea mult, pe bune! Hihi

#22
Hellen06

Hellen06

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 04 februarie 2016 - 21:57

Contracții am, eu zic ca mi se întărește burta  [:-)))] și mă tine așa de abia respir

Când mi s-a rupt apa am simțit adică nu prea ai cum..gen tot dormitorul era flasca pe parchet și holul la fel iar la spital am plecat cu absorbant pe mine și prosop pe bancheta  [:-)))]  [:-)))]

Preocuparea mea principala este mizeria aia de epiziotomie pe care nu o vreau!!! În rest nu-mi pasa decât sa treacă timpul ca și pana acum. Iau fier și s-au mai dus amețelile.  În continuare îmi iau fata în brațe o bag în cada, o spal, o ridic, o duc în camera, o pun în pătuț, o iau din pătuț cred ca o sa nasc cu ea în brațe,  pe bune  [batcap]

Pentru fetele care vor sa nască natural recomand dragoste cu soțul din dotare pana în ziua 7 din sapt 40 [il]  [il]

Vara-mea mi-a zis ca e super cald în maternitate deci am cămăși de alăptat cu maneca scurta, nu mai iau. Am și pompa si stiu fix ce.mi trebuie și nu mi-e teama de bagajul acela minunat ca la prima sarcina când numai la el mă gândeam dar nici ca mă apucam sa.l fac  [alcool]  [alcool]



#23
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 04 februarie 2016 - 23:16

Hellen, pai cine crezi tu ca mai are chef de "iubire" in ultimele zile??? Mie a incepur sa mi se cam taie:))))



#24
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 04 februarie 2016 - 23:18

Nu mai stiu... cine naste la Cantacuzino?? Parca era cinevs!

#25
Ariana111

Ariana111

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 06:37

Eu

#26
Ariana111

Ariana111

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 06:38

Si sunt vam in aceeasi perioada


Editat de Ariana111, 05 februarie 2016 - 06:39 .


#27
ghedia

ghedia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 06:48

Buna fetele.

Sofalex, sa fii sanatoasa. Mai bine slabatura cu burta, chiar daca basculezi. Eu am pus cam 10 si mi se pare enorm, dar nah. Imi vine sa mananc dulciuri, fiindca am treaba si am nevoie de energie. Daca eram la regim, probabil l-as fi respectat, ce sa fac.

Mamiy si la noi laptele si ce e fainos sau cerealier se mananca in orice combinatie, dar de catre copii! Asa ca eu sunt vesnic rezolvata cu masa de seara la ei. Da, prenatalul meu e dupa coltz! o saptamana concediu si dupa ce ma ocup de formalitati, stau acasa. Presimt ca voi mai merge la munca asa, de drag, mai un luat copii de la scoala, mai dus copiii la pian sau alte activitati. Plus ca am in plan sa-mi mai vad din prietene, ca le-am cam neglijat, ca sa-mi conserv energia. La Sarbatori am avut invitati si m-am dat eu peste cap, dar sa ies in oras ca sa ma vad cu cineva, exclus in ultimele 2 luni. De fapt mai bine as sta in banca mea. Nici eu n-am avut nimic in celelalte sarcini. Adica imunitatea ok, parul, pielea, ok. Si toate fara nici un ajutor de vitamine sau altceva. Acum sunt descentrata rau cu tot ceea ce iau. O fi avut dreptate doctorita sa ma dopeze cu de toate. Plus ca probabil nu ma alimentez cum trebuie. 

Hellen, tu esti cu telefonul! Se explica. Stiu toate trucurile, am aplicat orice, unora nu le e dat sa nasca normal. Cate scari am urcat si cu copilul in brate,,,,,,,,,,Cand imi spusese medicul in 38 de saptamani, "dar stiti, incercati sa faceti si.....". Eu in sinea mea "si inca de cand tot practic si nimic". Practic am trait normal, fara nici o problema pana la 42 de saptamani cand a vrut domnul sa vina si tot nu s-a putut. Ma bucur ca fierul te-a pus pe picioare. Si eu am scapat de ameteli dupa fier! Incredibil ce consuma bebeii.

Ariana, cu diabetul probabil ca si cu fructele e mai problematic, mai ales cu alea dulci. Dar fetelor, fiti o idee ingaduitoare cu voi. Adica regim, dar mai usurel........Si oricum nu mai e mult. Dupa nastere, o sa trebuiasca furajare pt laptic!



#28
Ariana111

Ariana111

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 08:51

Auci:) eu de trei saptamani nu am mai luat deloc in greutate. Ba am dat un kg jos si vad ca ma mentin asa. In schimb transpir mult, am niste arsuri de doua zile..in rest sunt ok. Pana acum am luat 12 in sarcina. Am 65kg. Sa vedem ce se intampla de acum incolo..luni intru in sapt 36.

#29
Ariana111

Ariana111

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 08:55

Ghedia, legat de iesiri ..la fel..mai rarut,dar nu stiu in ce masura e ok sa stau singura. Imi fac de lucru in ultimul timp,dar vom vedea..cu ploaia asta tot avantul e la pamant..

#30
OnaOana

OnaOana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 05 februarie 2016 - 11:21

Bine v-am gasit in noua casuta! Aseara am fost la un curs de parenting cu sotul....a fost foarte interesant mai ales ca a fost primul din viata mea. Si eu sunt foarte descentrata mai ales daca imi iau vitaminele,asa ca m-am hotarat sa iau doar din cand in cand.Pofta de dulce o am deobicei dupa-amiaza cand ma trezesc, atunci simt ca as devora toate dulciurile din casa :)))). In rest imi amortesc in special bratele,la picioare m-am pricopsit cu o febra musculara de la facut curatenie, am inceput sa beau foarte multa apa deci si foarte multe drumuri la baie noaptea, burta mi se intareste daca stau in picioare sau pe scaun dar ii dau inainte... Saptamana viitoare urmeaza sa cumpar tot ce trebuie pentru bebica si pentru mine si cam atat. 





Etichetat si cu sarcina, martie 2016

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -