Sari la conținut

Sari la conținut


De ce ati ales nasterea naturala?

nastere naturala nastere vaginala nastere

31 raspunsuri la acest subiect

#21
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 03 februarie 2016 - 19:55

spune-mi si mie cum pot corecta titlul, te rog.

 

Daca este subiect deschis de tine dai editeaza mesajul la primul mesaj, alegi editor complet din partea dreapta si de acolo poti modifica si titlul.



#22
Dediut

Dediut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 329 mesaje

Postat 03 februarie 2016 - 21:16

Daca este subiect deschis de tine dai editeaza mesajul la primul mesaj, alegi editor complet din partea dreapta si de acolo poti modifica si titlul.

Mersi Ioana, cred ca s-a ocupat Marius in locul meu, nu ca as fi reusit . Se intampla ca deseori scriu noaptea sau pe fuga si laptop-ul imi corecteaza cam tot ce scriu, daca nu verific cuvant cu cuvant imi ies tot felul de perle. [batcap]  [batcap] [batcap]  [batcap]  



#23
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 04 februarie 2016 - 18:58

Pentru ca am vrut, pentru ca am putut, pentru ca am avut incredere, penru ca am avut sustinere....pentru ca eram foarte tanara (34 ani si 10 luni  [pk] ) si pentru ca mi-e groaza de operatii.



#24
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 04 februarie 2016 - 22:09

Prima nastere a fost naturala pentru ca asa era... normal si natural. La doua si a treia am sperat din tot sufletul sa pot naste tot natural pentru a repeta experienta minunata de a aduce pe lume un copil prin forte proprii. Am avut noroc si am putut.

 

E minunat ca dupa 2-3 ore esti pe picioarele tale, poti sa mergi, poti sa mananci, poti sa-ti iei singura in brate copilul din patut si sa-l alaptezi.

Si mai ales copilul se adapteaza mai bine la mediul exterior daca e nascut vaginal.


Editat de lavi02, 04 februarie 2016 - 22:10 .


#25
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 07 februarie 2016 - 17:10

Si eu am nascut natural (in Bucuresti); medicul mi-a spus ft clar ca nu face cezariana, decat daca este nevoie..si ca cezariana are si riscuri, ca orice operatie...asa ca el nu o recomanda...

Mie mi s-a rupt apa vineri la ora 14, am nascut insa sambata la ora 18.25...exact pe 1 martie  [:I] copila mea cred ca a vrut sa vina de Martisor, de-aia nu s-a grabit pe 28 feb..

Mi-au facut epidurala, dar nu ma dilatam...la un moment dat a venit medicul anestezist si a zis ca tb sa ma bage la cezariana, pt ca bebe-ul are cordonul de gat si sta de prea mult timp pe uscat...inainte insa, a venit asistenta care avea grija de mine si mi-a spus ca m-am dilatat si ca pot naste natural...l-a sunat pe medicul meu (era sambata, dar mi-a spus ca sta in apropiere si il putem suna, ca vine repede de-acasa), a aparut in 10 min, am impins de cateva ori si a iesit copila  [:I]

pt ca avusese cordonul in jurul gatului, ea nu a plans normal, facea precum magarusul..



#26
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 16 iulie 2016 - 14:29

Pentru ca asa e [:)]  natural.

Dupa ce am trecut prin chinurile nasterii mi-am zis ca desteapta eram daca nasteam prin cezariana.

 

Acum.la 12 de ani de la eveniment,spun ca daca s-ar putea tot pentru   [batcap] natural as opta - durerile nasterii naturale dispar in mare masura dupa venirea copilului pe lume,iar recuperarea in urma nasterii e destul de rapida.

 

La cam 6 saptamani de la nastere am inceput sa fac primele exercitii fizice, iar la 8-9 saptamani alergam deja 2-3 km.zilnic + plimbari cu carutul 5-6 km.

 

Daca nu exista probleme de sanatate care sa puna in pericol mama sau fatul eu spun ca merita incercata calea naturala,insa alegerea unui dr.in care aveti deplina incredere,alegerea unei metode de nastere relaxanta ( in apa sau de ce nu prin hipnoza),pentru a reduce cat mai mult din durerile nasterii - caci ele sunt chiar urate   [fri]

dar nu de nesuportat.

 

Nastere usoara la toate fetele ! si bucurati-va pentru faptul ca puteti avea o optiune - stra-strabunicile noastre nu aveau aceasta posibilitate si au nascut bine mersi 5-6 copii acasa,pe camp ,asistate de moase sau nu. ​


Editat de Luna75, 16 iulie 2016 - 14:30 .


#27
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 16 iulie 2016 - 16:20

Eu nu am nascut, termenul este in decembrie. Vreau sa nasc natural insa nu stiu daca la mine asta este o optiune.

 

Am o fractura vicios consolidata L5-S1 si sunt plurialergica. Asa ca e cu cantec!

Daca nasc natural e bine ca scap de anestezie si antibiotice (deci scap de riscul de soc anafilactic).

 

Problema este ca pentru cei cu probleme cu coloana se recomanda cezariana cu anestezie totala. Daca nasc prin cezariana protejez coloana insa nu stiu daca ma mai trezesc din anestezia totala si mi-e teama de antibioticele pe care trebuie sa le iau dupa. In plus am 35 de ani si miopie, recomandari in plus pentru cezariana.

 

Vreau sa-mi alaptez copilul cat se poate de repede, sa am lapte, sa ma refac cat se poate de repede, iar astea sunt avantajul nasterii naturale.

 

Mi-ar placea sa fiu lasata sa se declanseze travaliul si daca nu pot naste natural sa fie o echipa pregatita pentru cezariana de urgenta.  Insa macar sa incerc sa nasc natural.



#28
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 16 iulie 2016 - 21:11

Sora mea are 36 de ani, miopie si a nascut recent primul copil pe cale naturala, totul a decurs foarte bine.

#29
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 16 iulie 2016 - 21:21

Daca era doar miopia era usor...



#30
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 18 iulie 2016 - 19:21

Nici unul dintre moticele insirate de tine nu e o contraindicatie pt nasterea naturala :) poate doar miopia.
Antibiotice se poate sa primesti si dupa nastere naturala dar oricum nu primesti automat la cezariana.
Si daca esti alergica nu esti la toate antb. Si daca faci alergie nu inseamna ca faci soc anafilactic.
Si daca faci soc anafilactic esti in spital, cu medici langa tine.
Fractura aia nu deranjeaza la peri, daca ai ghinion la generala asa cum iti e tie frica sa stii ca dpdv al complicatiilor, absolut orice manevra din spital sau de la nastere poate duce la sa nu te mai trezesti. Se poate sa te pui in pat acasa si sa nu mai deschizi ochii sau sa mergi la o cafea si sa arunce un nebun o bomba.
:)
Nu mai fii asa pesimista. ;) o sa fie bine



Etichetat si cu nastere naturala, nastere vaginala, nastere

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -