Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mafia olimpiadelor


67 raspunsuri la acest subiect

#21
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 10:53

am recitit acum prima pagina si nu ma pot abtine sa spun:) maia les ca e si un subiect activ pe undeva despre adevar si toata lumea se bate cu mana pe piept in privinta acceptarii lui , a adevarului.

Deci, de ce Andaghe si Eumada ce pur si simplu au spus un adevar ce nu lezeaza pe nimeni si anume ca ele nu inteleg rostul olimpiadelor (garantez ca multa lume de o morala de necontestat  nici macar nu stie de existenta acestor olimpiade ) au incasat minusuri pentru asta?

Pai, de aia ajungem ca toti pilosii sa  -si "descarce" buzunarele pe la minister pentru ca si copiii lor -dupa contestatii -sa aiba loc pe acolo.  Daca e moda, sa fie.

Ce e ceva de neimaginat sa nu mergi la olimpiada sau sa nu iti placa ideea? sau sa te intrebi care e miza? sau sa nu ai idee macar de ea? Ei bine, moda asta a sarit-o.Nu stie fata si gata . A spus adevarul .

Ce vor sa spuna dezaprobarile voastre?

Nu merita sa deschida gura daca nu stie care e treaba cu olimpiada?



#22
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 11:01

Ma intreb daca nu exista o metoda legala de a contesta corectitudinea acestor olimpiade, care sunt castigate numai de cei cu pile ?

 

Chiar daca miza acestora este tintirea universitatilor de top, din cate stiu, pt admiterea la universitatile de renume, conteaza si mediile din clasele IX - XII.



#23
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 14:06

Off topic: ce, am incasat un minus pentru o întrebare?  :))) ar fi chiar tare!!

 

Ontopic: stiti ca exista si olimpiade la care nu se face nicio " manarie", de exemplu de arte plastice... prietena mea a fost in toti anii de liceu la naționale de desen/pictura si a luat mereu premiu pe bune,  si da, a primit loc la facultate pentru asta, in bucuresti, loc pe care oricum l ar fi luat si la examen, doar ca a fost scutita de proba efectiva...

Cred totusi ca si cei care ajung la mate sau chestii grele ( dupa parerea mea) la baraje de genul descris mai sus sunt totusi elevi buni.. ca altfel n ar trece nici chiar împinși de la spate



#24
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 14:31

Ca sa continuam dilema la subiect: 

- si totusi olimpicii romani care ajung la olimpiade internationale sunt plini de premii. Asta cum vine?



#25
gabib

gabib

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 99 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 15:10

Elevii care ajung sa concureze la olimpiadele internationale nu au profitat de "contestatii" ca sa patrunda in lotul largit!!



#26
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 16:04

Cei cu contestatiile ajung pana unde au pilele doar. Unii se opresc mai jos unii inainteaza mai mult cat e propteaua.

Andaghe da . la intrebarea cu miza ai doua dezaprobari . oare nu e voie sa nu ai idee despre asta sau nu e voie sa intrebi? Nu am inteles nici eu.

 


Editat de mamica11, 25 ianuarie 2016 - 17:09 .


#27
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 17:39

Eu am dat dezaprobare pentru ca nu mi-a placut felul in care a fost pusa intrebarea. Daca nu-mi place un post, indiferent ce contine el, am dreptul sa dau dezaprob, da?

 

 

Ca s-or mai face gainarii, sunt de acord. Dar a discredita ideea olimpiadelor sau a nu le vedea rostul e cu totul altceva. 

 

Eu am fost acum 20 de ani in lotul largit de matematica. Eram vreo 20 de copii amestecati, de clasele IX-XII care ne pregateam timp de 5 saptamani si apoi dadeam 3 baraje grele pentru a prinde cele 6 locuri de la olimpiada internationala. In grupul asta de 20 erau vreo 8 care aveau sanse mari, intre ei se dadea practic lupta, erau cu un cap deasupra noastra, a celorlalti. Zbarnaiau copiii aia. Extrem de inteligenti si bine pregatiti. Cel mai rau mi-a parut de cel de pe locul 7 care era clasa a XII-a, era ultima lui sansa de olimpiada interationala, nu fusese pana atunci, si la o distanta mica nu a ajuns. 

Locul I a fost oricum ocupat de un baiat de clasa a X-a pe care nu-l putea bate nimeni, la niciun concurs. Se chinuiau profesorii sa dea subiecte astfel incat sa nu faca baiatul asta maximum de puncte si nu reuseau :). Era fenomenul generatiei lui in Romania. Acum e profesor la o universitate de prestigiu din State, a facut facultatea si doctoratul la Harvard.

 

Cu toata concurenta asta era o atmosfera foarte prieteneasca, cei din "plutonul" fruntas erau oricum amici. Unii mai retrasi, altii mai populari, haiosi...

 

Pentru copiii astia, foarte buni, cu talent si putere de munca, e minunat ca se organizeaza asa ceva - olimpiadele. Mi se pare pacat sa se manjeasca cu noroi ideea de olimpiada pentru ca pe ici pe colo se mai gasesc unii care incearca sau nu sa triseze.

 

La informatica in anul respectiv lotul largit era de 15, erau 4 locuri pentru internationala si batalia s-a dat intre 6. Unul dintre cei 2 care a "picat" era baiatul sefului de catedra de la facultatea de calculatoare. Un baiat foarte destept si pregatit si el. Ar fi putut fi acuzat ca a ajuns acolo pe pile, dar nu e adevarat. A facut parte din cei 6 care au fost foarte aproape de primii 4. Pana la ultima problema corectata de la ultimul baraj nu s-au stiut castigatorii, atat a fost de stransa competitia atunci.

 

Deci de-asta are Romania rezultate, pentru ca exista copii talentati si muncitori. Nu la varf e problema, la nivelul mediu e problema, acolo mai e mult de lucrat si de reformat.


Editat de lavi02, 25 ianuarie 2016 - 17:47 .


#28
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 ianuarie 2016 - 17:45

total de acord cu Lavi.



#29
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 26 ianuarie 2016 - 09:22

 

 

Ca s-or mai face gainarii, sunt de acord. Dar a  discredita  ideea olimpiadelor sau a nu le vedea rostul e cu totul altceva. 

 

La asta se referea subiectul asta, nu la restul.

Ca de obicei in societatea romaneasca discursul despre partea buna este suprapus urgent reclamarii neoranduielilor. :(

 

Iar intrebarea pusa:

 

"Dar... sunt premii asa de mari la olimpiadele astea? Nu înțeleg care este miza pana la urma? Portofoliul elevului?"

 

absolut deloc nu discrediteaza nici o idee de olimpiada ci pur si simplu denota nedumerire. 



#30
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 26 ianuarie 2016 - 22:18

Niște „găinării” ici-colo nu pot fi totuși ridicate la rangul de „mafie”. Majoritatea elevilor care ajung la fazele naționale sunt cei mai buni din generația lor în județele din care provin și se aceea mulți dintre ei se califică ani la rând.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -