Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Aprilie 2016(Buburuze de Aprilie 2016)2


1958 raspunsuri la acest subiect

#331
Anda_2014

Anda_2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 15:57

Salutare viitoare mamici,
sa va povestesc experienta mea care mi-a dat o sperietura maxima.
A mai patit careva asa ceva?
Care a fost cauza? Ce a spus dosctorul?
mie nu mi-a spus o cauza excata, ci ca se mai poate intampla. e drept ca in ultimele zile am umblat mult..si mi-au descoperit si un streptoscop!

 Salut,
eu am experimentat Braxton Hicks in ultimele 2 sapt dar la 7 luni sarcina trecuta am ajuns la urgente pe gynipral din cauza ca am mers mult si am stat mult in frig. Totul trebuie facut cu moderatie, mers, gimnastica si statul in pat
 

            Vroiam sa va intreb pe cele care au mai avut o nastere prin cezariana, acum cum o sa nasteti? La mine prima nastere am fost nevoita sa fie prin operatie ptr ca bebelul venea cu picioarele dar acum m-as incumeta la o nastere naturala, avand in vedere ca te recuperezi mai repede, dar medicul meu mi-a spus din start ca tot cezariana trebuie. M-am mai documentat intre timp si am inteles ca medicii prefera operatia ptr ca "primesc" mai mult dar si pentru ca s-ar putea rupe prima operatie, desi la mine au trecut aproape 6 ani. Ai vostri ce v-au sfatuit?

 
 Si eu am nascut prin cezariana la cald, diferenta intre copii e mica asa ca recomandarile la mine sunt tot spre cezariana. Imi doresc f mult sa fie la cald si nu programata. Vom vedea.

.imi pune capac centura postnatala.habar nu am ce marca,ce material si ce marime.voi aveti idee?

Eu am cumparat ceva de genu:
http://www.tonus-ela...postnatal-ALISA
dar nu m-am impacat bine deloc, poate din cauza operatiei dar i-am imbracat maxim de 2 ori. As sugera sa cumparati dupa nastere avand in vedere ca se pierd multe kg si dimensiunile difera de la o zi la alta dupa sarcina....exceptie fac mamicile care au pus putine kg :).

Noi am facut azi eco morfo trim 3 si avem un bebe de 1500g si necooperant cu ecograful, a stat cu nasul in jos tot consultul, nici macar cola nu a mai ajutat. Sanatos si voios sper sa ajungem cat mai aproape de 40 de sapt.

Va doresc relaxare, si odihna placuta, bebei cumintei si in burtici pana la termen.

#332
cami29

cami29

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 21:43

fetelor voi cat ati mai luat in greutate?

 

eu la 24 sapt. luasem deja 10 kg (si ma certat un pic doctorul), iar acum la 28 de sapt. inca 2 kg, total 12...si nu sunt inalta (cam 1,64m) se vad...

 

eu am luat 16 kg din care in 2 saptamani am slabit 5kg, am fost bolnava,foarte racita si nu au vrut sa imi dea nici un medicament  [batcap] , in rest suntem bine avem 1850gr si 40-42 cm, ma bucur sa vad ca sunteti bine mai avem putin si ne tinem puisorii in brate iar aici vom vorbi de colici si scutece......



#333
alice1979

alice1979

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 21:56

Buna Anda, 

Dupa contractiile de la 7 luni dinprima sarcina, ai mai avut probleme? Adica ai nascut la termen, la ca cate sapt?

 Si eu am stat maimult in pat, doar ca din pacate am racit si acum tusesc...ma maiincearca niste intepaturi, junghiuri si nu prea mai stiu ce sa cred...

Sper sa- mi treaca cat mai repede racealaca sa nu ma mai fortez cu tusea.



#334
alice1979

alice1979

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 21:56

Buna Anda, 

Dupa contractiile de la 7 luni dinprima sarcina, ai mai avut probleme? Adica ai nascut la termen, la ca cate sapt?

 Si eu am stat maimult in pat, doar ca din pacate am racit si acum tusesc...ma maiincearca niste intepaturi, junghiuri si nu prea mai stiu ce sa cred...

Sper sa- mi treaca cat mai repede racealaca sa nu ma mai fortez cu tusea.



#335
comynaa

comynaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 23:46

Buna fetelor!

Noi am venit de la control azi si avem 2450:D si suntem o falcoasa cu capusorul in jos.

Eu sunt pro cezariana, cred ca lumea a evoluat destul de mult incat sa ne mai facem probleme.



#336
Ade88lina

Ade88lina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 09 februarie 2016 - 00:16

Comynaa cate saptamani ai? Ai un bebe mareeee,ce super

#337
Ale2114

Ale2114

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 09 februarie 2016 - 09:17

Felicitari Comyanaa ce bebelusa mare ai. Noi mergem miercuri la control, abia astept va vad cat de mare e Bogdi. Cum stati cu cumparaturile? Noua ieri ne-a venit caruciorul, mai am de luat maruntisuri. M-am apucat sa fac si bagajul de maternitate si am ajuns la concluzia ca nu imi ajunge o geanta. Cred ca voi face doua:) si lucrurile bebelusului le voi pune separat.

#338
comynaa

comynaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 09 februarie 2016 - 10:38

Comynaa cate saptamani ai? Ai un bebe mareeee,ce super

Buna, avem joi 32 de saptamani :D

 

Felicitari Comyanaa ce bebelusa mare ai. Noi mergem miercuri la control, abia astept va vad cat de mare e Bogdi. Cum stati cu cumparaturile? Noua ieri ne-a venit caruciorul, mai am de luat maruntisuri. M-am apucat sa fac si bagajul de maternitate si am ajuns la concluzia ca nu imi ajunge o geanta. Cred ca voi face doua:) si lucrurile bebelusului le voi pune separat.

Eu in mare am cam luat tot...mai am cadita cu suportul si scoica auto.



#339
Ade88lina

Ade88lina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 09 februarie 2016 - 11:06

Felicitari!!! Eu maine intru in 29 sapt. Abia astept sa merg si eu la 31 de sapt sa o vad pe bebelina,sper sa fie si ea asa mare

#340
Eliana88

Eliana88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 271 mesaje

Postat 09 februarie 2016 - 12:14

Felicitari comyna.e chiar wow.ce mananci? :))

abia astept si eu luni la eco o sa am 33s3z.la 30 de sapt aveam 1560 gr.

a ta cat avea la eco anterior?

 

referitor la cumparaturi eu mai am doar hainutele lui bebe pt externare,tampoane,vata,inca o camasa sau pijama de alaptat si papucei.produsele de igiena pt bebe le-am luat de la bioderma pana la urma,pompa de muls de la tomee tippee,pampers senzitive nr 1.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -