Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La scoala de la 7.30


28 raspunsuri la acest subiect

#1
ROCSI6666

ROCSI6666
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 03:47

Salut si bine v am (re) gasit,

 

Am o curiozitate...la ce ora duceti copii la scoală? Va intreb deoarece mi am schimbat jobul si asta presupune sa il las la scoală de la 7.30, ca sa ma incadrez....

Presupun ca s multi părinti care incep la 8....oare merg si alti copii asa devreme? 

 

 

 



#2
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 10:02

Depinde daca scoala este deschisa. La scoala noastra poarta se deschide de la 7.45, asa ca unde va sta copilul tau un sfert de ora? Si cu cine? O alta solutie este sa gasesti pe altcineva sa iti duca copilul dimineata la scoala. Noi asa procedam: apelam la mama cand eu sunt la munca de dimineata (incep tot de la 8.00, insa ca sa ajung la munca plec de la 6.45) si sot in delegatii.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 10:22

la scoala fetitei mele elevii invata in 3 serii, deoarece unele sali de clasa au fost declarate inadecvate in urma unui control recent de la isu.

asa ca orele seriei I incep la 7:45 si se termina la 11:15.

eu plec cu fetita de acasa undeva pe la 7:25-7:30, scoala e relativ aproape, in cateva minute ajungem, fie cu taxiul, fie cu autobuzul (e prea departe totusi pentru mers pe jos pe vreme urata/rece; poate la primavara/vara sa incepem sa mergem si pe jos, asta daca binevoieste mamzel fii-mea sa-si rupa 10-15 min din somnul de frumusete de dimineata)



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 11:34

majoritatea scolilor au pe cineva acolo inainte de 7.30. sunt copii care ajung destul de devreme. eventual vorbeste cu invatatoarea.



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 11:38

La noi habar nu am cand se deschide scoala, de la ce ora. Orele incep la 8. 

Acum, cum noi locuim fix langa scoala, ele coboara singure, le ia 2 minute sa intre in scoala, si inca putin sa ajunga la clase, deci de obicei pe la 8 fara 10 ies pe usa. Insa le-a apucat intr-o zi sa plece pe la 7.30, deci clar la si 32-33 erau in scoala si, daca nu s-au intors inapoi, inseamna ca era deschis. 

 

Avand balconul cu vedere in curtea scolii, vad fluxul de copii, si sunt care vin si pe la 7.40-45, chiar si mai devreme.

La gradi, de ex. gradinita se deschidea la 7.30, si ora limita de acces era 8.15, la 8.30 era masa si trebuia ca toti parintii sa fie iesiti din gradinita.

 

Si mie mi se pare normala ora de deschidere 7.15-7.30 pt parintii care lucreaza incepand cu ora 8



#6
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 11:40

Asta vroiam sa adaug si eu, ce a zis Roxana, sigur e cineva in scoala si inainte de 7.30, trebuie vorbit, gasita o solutie. Este totusi un caz comun inceperea lucrului la ora 8, si nu chiar langa casa (adica cu ceva drum de parcurs).



#7
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 12:34

La noi se deschide poarta la 7.30. Noi il lasam de obicei pe la 7.45, dar de multe ori isi doreste sa ajunga mai devreme, deci da, uneori ajunge si la 7.30. S-a intamplat si sa deschida poarta mai devreme (pierdusera cheia si pana s-au dus la directiune s-o ia pe cea de rezerva a mai durat), asa ca au stat copiii la joaca in curte - nu i-a deranjat deloc :)



#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 12:58

Si copiii din clasa fie`mi ajung aproape toti pe la 7,30, abia astepta sa poata sta in povesti :-) Sau isi mai repeta la diverse materii. Din cate vad, nu e deloc o corvoada asta :-)

Scoala la noi nu am idee cand se deschide, dar la 7 juma misuna multa lume pe acolo.



#9
Anka74

Anka74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 15:29

Noi lasam piticul la 7.30 in clasele mici... ca nu aveam de ales.

l-a gasit doamna la usa clasei de vreo 2 ori apoi i-a dat cheia sa descuie si sa intre in clasa!

Eu cred ca se pot gasi solutii... doar sa se vrea!



#10
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 19 ianuarie 2016 - 21:03

Aici scoala se deschide la 7. Parintii platesc pentru copiii care vin la scoala inainte de 7 45 cand incepe oficial supravegherea de catre profesori. La fel ca la after school, cand raman la scoala dupa ora 15 00.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -